Берово – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Берово

Видео-репортажа и галерија од карневалот „Ратевски бамбурци“

Кратка репортажа од традицијата и случувањата од десетото издание на малешевскиот карневал „Ратевски бамбурци“.

Повеќе »

Најстудено во Берово минус 13, во Скопје минус осум

Најстудено изутринава е во Берово каде се измерни – 13 степени, во Маврово -11, во Лазарополе и Крива Паланка -10, во Скопје Петровец, Пожаране, Крушево и Прилеп -8, во Скопје Зајчев Рид, Претор, Демир Капија, Тетово, Битола, Штип и Струмица -7, во Виница, Дебар, Тополчани, Ѓуриште -6 степени, и во ...

Повеќе »

Фатен бегалец од штипскиот затвор кој два месецa оперирал во беровската населба Абланица

Беровската полиција фати бегалец од штипскиот затвор кој во период од два месецa, додека се криел извршил 24 кражби во куќи и викендици во туристичката населба Абланица – информираат од СВР Штип. ,,По претходно преземени оперативни мерки и активности од страна на полициски службеници од П.С Берово во туристичката населба ...

Повеќе »

Од денес аплицирање за пасоши и во Маврово

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во полициската станица во Ростуше стави во употреба целосна апаратура за издавање на лични документи за жителите на Општината Маврово и Ростуше.  Министерот Спасовски притоа порача дека оваа одлука е резултат на проценката за  потребите на населението од оваа општина за добивање на лични ...

Повеќе »

Исчезна малолетна беровчанка

Вчера утрото во беровската полициска станица, М.Н. и З.Н. од Берово пријавиле дека е исчезната нивната ќерка. Според нив, седумнаесетгодишната девојка, на 18.05.2017 година во 07.30 часот излегла од дома оддалечувајќи се во непознат правец. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето – информираат од МВР.

Повеќе »

Во пожар изгореа две ковачници во Берово

Голема матерјална штета предизвика пожарот во Берово кој вчера попладне целосно изгоре две стари работилници- ковачници  и зафати уште два објекти за домување. Пожарот  во ТППЕ Берово е пријавен во 16 часот, а целосно бил изгаснат во 19 часот. „Ние реагиравме со три противпожарни возила и седум пожарникари, а масовно ...

Повеќе »

Градоначалникот на Берово со сексизам против новинарка

Новинарката од Делчево, дописничка на Канал 77, Даниела Такева, доживеа крајно невкусна дискредитација од градоначалникот на Берово, Драги Наџински на Фејсбук. Поводот е банален. Такева, пишувајќи репортажа за дрвото секвоја, што единствено во Македонија расте во Малешевијата, згрешила една буква во името на дрвото – Оваа  e неписмена. Не знам ...

Повеќе »

Кривична пријава за беровска директорка, незаконски си го вработила синот

Директорка на Здравствен дом во Берово незаконски си го вработила синот, поради што беровската полиција и’ поднесе кривична пријава за сторени кривични дела  – злоупотреба на службената положба и овластување и несовесно работење во службата. Од Полицијата информираат дека пријавената, кривичното дело го сторила на тој начин што во својство ...

Повеќе »

Велосипедист повреден во сообраќајна незгода

Вчера претпладне во Берово на крстосницата од ул.„Маршал Тито“ со ул.„Паруца“ се случила сообраќајна незгода во која М.Г. (62) од Берово управувајќи автомобил „Хјундаи“со штипски регистерски ознаки удрил во велосипед управуван од Б.Ќ. (75) од Берово. Во незгодата велосипедистот се здобил со тешка телесна повреда (фрактура на десна бутна коска), ...

Повеќе »

Заев во Берово донесе добра вест: Има одлучност кај народот!

Дел од обраќањето на Зоран Заев, претседател на СДСМ и носител на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во ИЕ 4, на синоќешниот митинг во Берово. – Доаѓам од Пехчево, бев и во Крушево и Прилеп, и во Кичево, Демир Хисар, и во Кавадарци, и во Гостивар, и во Македонска ...

Повеќе »

Утрово најстудено во Берово и Маврово

Утрово според мерењата на УХМР, најстудено било во Берово и Маврово со измерени минус два степена, а највисока беше температурата во Дојран, 10 степени. Според УХМР, во 7:30 часот во Лазарополе било нула степени, во Тетово и Битола еден, во Крушево, Крива Паланка и Дебар два, во Струмица, Д. Капија, ...

Повеќе »

ФОТО+ВИДЕО: Северина направи незаборавен спектакал во Берово невиден досега

Балканската музичка ѕвезда Северина вo саботата направи вистински невиден спектакл во Берово, каде настапи во рамки на Етно плоштад фестивалот. Над 30.000 лица го преплавија прекрасниот град и уживаа во големите хитови на Северина. Пејачката приреди спектакл за кој долго ќе се зборува во Берово и пошироко.

Повеќе »

Исчезна маж од беровско

Четириесетгодишниот З.Н. од беровското село Дворише вчера попладне бил пријавен за исчезнат. Пријавата во полициската станица е поднесена од неговиот четириесет и двегодишен брат М.Н.  – соопшти МВР. Според него, на 18 месецов во претпладневните часови, З.Н. се оддалечил од дома во непознат правец. МВР информира дека веќе се преземаат ...

Повеќе »

Беровските комуналци го ставија штрајкот во мирување

Штрајкот на комуналните работници во Берово од денеска е ставен во мирување. На работниците им е исплатена една плата, а Советот на Општина Берово во најскоро време треба да одржи седница на која ќе се донесе одлука за субвенционирање на претпријатието од средствата од ребалансот на општината со кои ќе ...

Повеќе »

Штрајкот на беровските комуналци предизвика ребаланс на буџетот

Советниците на општината Берово на синоќешната вонредна седница на Советот предложија преку ребаланс на општинскиот буџет да се решаваат долговите на Јавното комунално претпријатие „Услуга“од Берово. Комуналните работници веќе четврти ден штрајкуваат барајќи ги неисплатените четири плати. Поскапување на цените на водата и останатите комунални услуги истот така, според претседателот ...

Повеќе »

Немало инцидент во беровскиот Центар за социјални работи

Актуелната в.д. директорка на Центарот за социјални работи од Берово негира дека дошло до инцидент со нејзината претходничка. Во четвртокот, според пишувањето на медиумите, ден по одуката на Управниот суд за времено запирање на решенијата на министерката Форсина Ташевска Ременски, која именуваше нови в.д. директори, во директорската канцеларија на Центарот ...

Повеќе »

Берово со денови обвиткано со снег и мраз: Беровчани паметат и постудени зими

Берово живее во поларна зима со температури пониски и од -20. Десетина дена ова градче во Малешевијата живее обвиткано со снег и мраз. Но тоа не ги попречува беровци во секојдневието, бидејќи тие паметат и постудени зими. Деведесет и едногодишната Милева, иако со денови не смее да излезе од дома, ...

Повеќе »

Ова утрово Берово повторно најстудено

Ведрото време ова утро беше проследено со температури под нулата, а најстудено место во земјава беше Берово. Денешниот минимум беше -21,8°С на мерното место на УХМР во Берово. Од утре се очекува да „попушти“ студот во утринските часови. Целосната листа на измерените минимални температури межете да ја погледнете на фотографијата ...

Повеќе »

Зголемена потрошувачката на вода во Беровско и Делчевско

Поларните температури кои го зафатија источниот дел на Македонија, ја зголемија потрошувачката на вода. Во Берово е забележано 40 % зголемување на потрошувачката на вода. Директорот на ЈПКД Услуга од Берово, Љупчо Дракалски, информира дека моментно, Берово заедно со шест населени места вклучени на водоснабдителниот систем, имаат потрошувачка од 170-180 ...

Повеќе »