БЕСА – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: БЕСА

БЕСА на конгрес го избра Африм Гаши за претседател на движењето

Крилото на БЕСА во чиј состав има претежно делегати од Скопје, подржано од пратеникот од Тетово Неџбедин Кахремани на конгрес кој го одржаа во Тетово, го избраа Африм Гаши за претседател на БЕСА. За ова крило вчерашниот конгрес е единствено легитимен. Африм Гаши истакна дека тој на вчерашниот конгрес е ...

Повеќе »

Во БЕСА се продлабочува „расколот“

Новото седиште на партијата кое беше отворено од членовите на централниот совет на БЕСА кои го подржуваат пратеникот од Тетово од редовите на оваа партија, Неџбедин Кахрамани се наоѓа на само петстотини метри од постојното седиште на БЕСА во Тетово, со кое управува таканареченото тетовско крило, односно централниот совет кој ...

Повеќе »

Привремениот лидер на Беса добивал закани по живот

Пратеникот и привремен претседател на движењето Беса, Неџбедин Каремани, денеска информираше дека има сериозни закани по неговиот живот и безбедноста на неговото семејство. „Со овој случај е запознаен и министерот Оливер Спасовски, а од сега ќе бидат запознаени и сите дипломатски претставништва во земјата, Амбасадата на САД, Мисијата на ЕУ, ...

Повеќе »

БЕСА: Касами насилно влегол во седиштето во Скопје

Вооружени лица го нападнале седиштето на Движењето БЕСА во Скопје што се наоѓа во трговскиот центар Мавровска. Како што реагираат од скопскиот огранок на партијата, лицата  ја искршиле бравата и насилно влегле во просториите. Нивните сомнежи се дека насилниците биле, како што велат, некои екстремисти од Чаир и тетовското село Ларце, ...

Повеќе »

Беса бара СЈО до петок да ги отвори случаите Сопот и Монструм

Партијата Беса попладнево побара од Специјалното јавно обвинителство да ги покрене случаите „Сопот“ и „Монструм“ бидејќи потоа мандатот кој тимот на Катица Јанева го има за покренување обвиненија ќе истече. -Без разлика на одлуките на Советот на јавни обвинители за „Сопот“ ние цениме дека СЈО има доволно материјали за само ...

Повеќе »

Заев се надева на влада до понеделник, БЕСА не отстапува од принципите

Понеделник ќе биде почеток на убави моменти за сите граѓани – ова го изјави лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев по денешната средба со претседателот на БЕСА, Билал Касами. Оттаму пак, потенцираат дека се’ уште ништо не е договорено и дека разговарале за нивните ...

Повеќе »

БЕСА нема да го поддржи Талат Џафери за прв човек на Собранието

Движењето БЕСА нема да го поддржи предлогот на СДСМ, Талат Џафери од ДУИ да биде претседател на Собранието. Денеска Африм Гаши од БЕСА, изјави дека Џафери е наметнат кандидат. Тој рече дека ова значи дека помеѓу ДУИ и БЕСА, СДСМ се одлучила да биде со ДУИ. „Екс министерот на Никола ...

Повеќе »

Движење Беса: Заводот за статистика објавува лажни информации

Движењето Беса денеска преку соопштение им сугерира на експертите од ЕУРОСТАТ, при следната посета во Државниот Завод за Статистика, да и постават на оваа институција повеќе прашања, бидејќи како што тврди Беса, при последната посета Заводот давал неточни информации. – Како се случи за време кога имаше обид за попис ...

Повеќе »

Движење Беса: ДУИ нема морален и политички капацитет да донесува одлуки

По последната изјава на ДУИ дека нема заземено став за учество во владата која можеше да ја формира мандатарот Никола Груевски, Централното претседателство на движењето Беса – по консултациите на вчерашната средба – изјавува дека со оваа ситуација се појавија три работи кои се многу важни за јавноста: „Прво- конечно ...

Повеќе »

Истече рокот за поднесување тужби на партиите до Управниот суд

Утрово на полноќ истече рокот за поднесување тужби од политичките партии до Управниот суд во врска со одлуките на Државната изборна комисија за приговорите за текот на гласањето на изборите на 11 декември. По поднесувањето на тужбите, пет судии од Управниот суд, избрани по пат на жрепка, во рок од 48 ...

Повеќе »

Беса: Да коалицираме со ДУИ е речиси невозможно, техничка влада за името, НАТО и СЈО, па избори

Тој не сакаше да ја коментира средбата на претседателот на движењето Билал Касами со албанскиот премиер Еди Рама, но за можното коалицирање со ДУИ Гаши вели дека тоа е речиси невозможно. „Не можете да коалицирате со луѓе што се длабоко навлезени во криминални и коруптивни зделки. Ние за тоа и ...

Повеќе »

Каква изборна кампања не чека

Четвртата изборна единица, во која изборно ќе се соочат лидерите на најголемите партии, Никола Груевски на владеачката ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Заев на опозициската СДСМ ќе биде одлучувачка за изборниот исход, сметаат дел од аналитичарите. Очекуваат дека во пресрет на предвремените парламентарните избори на 11 декември, на граѓаните ќе им се сервира ...

Повеќе »