Тагови: биткоин

Биткоинот вредноста оваа година се зголеми за повеќе од 10 пати

Биткоин синоќа сруши нов рекорд достигнувајќи вредност од над 11.800 долари, со што вредноста на оваа криптовалута се зголеми за повеќе од 10 пати од почетокот на годината. Повеќе централни банки и експерти предупредуваат дека биткоинот е исклучително непредвидлива валута, за која има индиции дека е „меур, што може многу ...

Повеќе »

Нобеловците му се „намерачија“ на биткоинот: Бараат да се забрани

Добитниците на Нобелова награда и бизнисмени минатата недела не престануваа да го критикуваат биткоинот, валутата која е на пат да достигне вредност до 11 000 долари. Најтешката проценка дојде од Нобеловецот Џозев Стиглиц кој рекол дека биткоинот треба да се забрани. „Биткоинот е успешен само поради потенцијалот кој го има ...

Повеќе »

Биткоин: Ако во 2010 година сте вложиле 100 долари, денес би имале над 250 милиони долари

Во април 2010 година цената на еден биткоин изнесувала 0,003 американски долари, а денес таа е над 7.000 долари. Ако сте инвестирале 100 долари во биткоини пред седум години, денес би имале над 250 милиони долари. Само што Волстрит почна да му обрнува повеќе внимание на биткоинот, се појавија нови ...

Повеќе »

Биткоинот е речиси 8.000 долари, но инвеститорите со недоверба гледаат кон него

Иако вредноста на биткоинот порасна за неверојатни 700 проценти од почетокот на оваа година, поголемиот дел од инвеститорите кои учествуваа оваа недела на самитот на Ројтерс, изјавија дека не ги привлекува да инвестираат во колеблива валута. Тешкотијата за утврдување на соодветна вредност на шпекулативниот инструмент што постои помалку од една ...

Повеќе »

Биткоинот е попопуларен од златото

Биткоинот ги руши рекордите, златото губи, така е барем според трендот на пребарување на пребарувачот Google каде биткоинот за прв пат во историјата е попребаруван од златото. Според извештајот на Bloomberg, луѓето почесто гуглаат како да купат биткоини отколку како да купат злато. Побарувачката за биткоин расте, додека онаа за ...

Повеќе »

Банкарите од Вол Стрит се плашат од растот на биткоинот

Џејми Дајмон, генералниот извршен директор на  JPMorgan Chase  банката од Вол Стрит го крена гласот против криптовалутата биткоин кој според него е преценета и може да доведе до пукање на сегашниот меур што ќе има тешки последици за инвеститорите. Треба да се потсети дека токму Дајмон и неговата банка  JPMorgan ...

Повеќе »

Во Грција разбиена мрежа за перење пари преку биткоин

Грчката полиција уапси еден руски државјанин под обвинение дека е „мозокот“ на мрежата за перење пари со помош на виртуелната валута биткоин, преку која се претпоставува дека се „испрани“ најмалку четири милијарди долари. – Уапсениот Александар Виник (38) е „мозок“ на криминалната организација, по кого е распишана меѓународна потерница, се ...

Повеќе »

Што ако биткоин балонот пукне?

Често пазарите знаат да полудат и да се надуваат, но бумот во дигиталната валута биткоин е исклучителен. Неговата цена скокна над два пати за само два месеци. Ако некој доволно паметни или среќен купил биткоини за 1.000 долари во јули 2010 година, кога цената беше само 0,05 долари, сега би ...

Повеќе »

Соопштение на НБРМ: Вложување во виртуелни или крипто валути е незаконско

Народната банка на Република Македонија денеска преку соопштение укажува дека според домашната важечка регулатива вложувањето од правни и физички лица резиденти на Македонија во виртуелни или крипто валути не е дозволено, исто како што не е дозволено ниту отворање сметки и купување хартии од вредност и деривативни финансиски инструменти во ...

Повеќе »

Зошто хакерите ја сакаат валутата биткоин

Во март 2009 година, претставници на агенции за криминал, вклучувајќи МИ6 и ФБИ, се собраа на затворена седница на конференција во хотел во центарот на Лондон. Темата: потенцијалната употреба на виртуелни валути од страна на организирани криминалци и терористи. „Во тоа време, сите беа возбудени“, се сеќава д-р Сајмон Мур, ...

Повеќе »

Вредноста на биткоинот продолжува да расте

Вредноста на дигиталната крипто-валута биткоин порасна за 95 долари и е поголема од било кога. Во текот на вчерашното тргување на берзите, вредноста на биткоинот изнесуваше 1.456,35 американски долари. Биткоинот имаше „див“ почетокот во оваа година. Тој доби на вредност 20%, за потоа да опадне за 35% поради стравот дека ...

Повеќе »

Во Јапонија законски е дозволено плаќање со криптовалути

Во Јапонија од овој месец стапи во сила нов закон, со кој се легализираат дигиталните валути како законско платежно средство. Во Јапонија од овој месец стапи во сила нов закон, со кој се легализираат дигиталните валути како законско платежно средство. Јапонската Комисија за сметководствени стандарди соопшти дека почнува да работи ...

Повеќе »

Хотел платил откуп на хакери за да им ги ослободат гостите

Еден од врвните хотели во Европа, објави дека морале да платат откуп во Биткоин валутата на хакери, кои им го презеле системот за отклучување и заклучување на вратите од собите, со што гостите или биле заклучени внатре или не можеле да влезат. Бесните менаџери на хотелот„Romantik Seehotel Jaegerwirt“, луксузен хотел ...

Повеќе »

Голем пад на биткоинот

За два дена цената на биткоинот забележа пад за повеќе од 30 отсто, откако Централната банка на Кина започна истрага за работата на најголемата платформа за тргување со биткоинот. Моменталната вредност на биткоинот е околу 760 долари, што е пад од околу 18 отсто во текот на неделата. Како што ...

Повеќе »