биткоин – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: биткоин

Успеал да го пробие системот – купил биткоини за нула долари

Јапонска компанија за тргување со криптовалути се бори со еден корисник кој купил биткоини вредни 20 милијарди долари, а за нула долари. Како што пишува Gizmodo, проблемот бил едноставен – мала грешка во платежниот систем, му овозможила на Zeif да продава неколку минути биткоини за нула долари. Многу корисници се обиделе тоа да го ...

Повеќе »

Финска бара начин за чување на конфискуваните биткоини

Властите во Финска се обидуваат да пронајдат начин за складирање на речиси 2.000 биткоини што земјата ги заплени. Поголем дел од средствата кои во моментов се во вредност од околу 23 милиони долари, биле запленети во рамките на неколку операции од 2016-та година, објавија од царинската служба во Хелсинки. Тешкотиите ...

Повеќе »

Мистериозен инвеститор потроши 344 милиони долари во криптовалути

Биткоинот очигледно е на добар пат да направи голем камбек бидејќи мистериозен инвеститор потроши неверојатни 344 милиони американски долари во биткоин и останати дигитални крипто-валути, правејќи ја една од најголемите поединечни трнсакции на пазарот на дигитални средства во последно време по надминување на малата криза на почетокот на месецов. Интересно ...

Повеќе »

Колку струја е потребно за да „заработите“ 1 биткоин?

Зголемувањето на вредноста на биткоинот на преку 10 000 долари доведе и до зголемување на потрошувачката на струја кај луѓето кои сакаат да се збогатат преку ноќ. Меѓутоа, колку струја навистина е потребно за да се „ископа“ еден биткоин? Судејќи по најновите податоци и ако се земе моменталната вредност на ...

Повеќе »

Биткоинот достигна вредност од 10.044 долари

Крипто-валутата битокон по две недели повторно успеа да се искачи над психолошката граница од 10 илјади долари. Експертите предвидуваат дека овој раст над 10 илјади долари може да ги врати ентузијастите повторно да инвестираат во крипто-валутите. Биткоинот загуби речиси две третини од својата вредност откако го достигна историскиот рекорд од ...

Повеќе »

Цената на биткоинот продолжува да се намалува

Цената на биткоинот падна на ниско ниво под 6.000 долари утрово, при што се појавија двоцифрени процентни загуби поради континуираното распродавање на пазарот за криптовалути. Цените на индексот „Биткоин прајс“ паднале на околу 5.967,34 долари во 7 часот и 59 минути утрово, што е најниското ниво од 13 ноември. Најголемата ...

Повеќе »

Биткоинот „потона“ до нивото од пред 30 месеци

Најпопуларната криптовалута во светот, биткоин, забележа пад од 7 отсто на 7,515.11 долари денеска, објави „Блумберг“. Загриженоста за зголемувањето на прописите, па дури и забраната за тргување на одделни пазари, продолжуваат да ги намалуваат цените на криптовалутите. Само во текот на последните 24 часа од пазарната капитализација на сите криптовалути ...

Повеќе »

Kонсултанти од Волстрит прогнозираат колапс на биткоинот

Консултантската фирма од Волстрит предвидува сериозен пад на пазарот на криптовалутата во оваа година. Извештајот на „Quinlan & Associates“, кој се состои од 156 страници, заклучува дека биткоинот ќе се намали на 1.800 долари на крајот од оваа година. Според неговата моментална цена, консултантите го сфаќаат пазарот за криптовалути како ...

Повеќе »

Биткоин: прашање на време кога ќе пукне балонот

Најраспространетата светска криптовалута биткоин на почетокот на декември достигна вредност од 17 илјади долари. Таа вредност повеќе нема врска со економската корист и постои опасност од пукање на меурот од сапуница. „Сите феномени кои го следат создавањето на еден меур се присутни“, вели за Дојчландфунк, Томас Мајер, поранешен главен економист ...

Повеќе »

Биткоинот вредноста оваа година се зголеми за повеќе од 10 пати

Биткоин синоќа сруши нов рекорд достигнувајќи вредност од над 11.800 долари, со што вредноста на оваа криптовалута се зголеми за повеќе од 10 пати од почетокот на годината. Повеќе централни банки и експерти предупредуваат дека биткоинот е исклучително непредвидлива валута, за која има индиции дека е „меур, што може многу ...

Повеќе »

Нобеловците му се „намерачија“ на биткоинот: Бараат да се забрани

Добитниците на Нобелова награда и бизнисмени минатата недела не престануваа да го критикуваат биткоинот, валутата која е на пат да достигне вредност до 11 000 долари. Најтешката проценка дојде од Нобеловецот Џозев Стиглиц кој рекол дека биткоинот треба да се забрани. „Биткоинот е успешен само поради потенцијалот кој го има ...

Повеќе »

Биткоин: Ако во 2010 година сте вложиле 100 долари, денес би имале над 250 милиони долари

Во април 2010 година цената на еден биткоин изнесувала 0,003 американски долари, а денес таа е над 7.000 долари. Ако сте инвестирале 100 долари во биткоини пред седум години, денес би имале над 250 милиони долари. Само што Волстрит почна да му обрнува повеќе внимание на биткоинот, се појавија нови ...

Повеќе »

Биткоинот е речиси 8.000 долари, но инвеститорите со недоверба гледаат кон него

Иако вредноста на биткоинот порасна за неверојатни 700 проценти од почетокот на оваа година, поголемиот дел од инвеститорите кои учествуваа оваа недела на самитот на Ројтерс, изјавија дека не ги привлекува да инвестираат во колеблива валута. Тешкотијата за утврдување на соодветна вредност на шпекулативниот инструмент што постои помалку од една ...

Повеќе »

Биткоинот е попопуларен од златото

Биткоинот ги руши рекордите, златото губи, така е барем според трендот на пребарување на пребарувачот Google каде биткоинот за прв пат во историјата е попребаруван од златото. Според извештајот на Bloomberg, луѓето почесто гуглаат како да купат биткоини отколку како да купат злато. Побарувачката за биткоин расте, додека онаа за ...

Повеќе »

Банкарите од Вол Стрит се плашат од растот на биткоинот

Џејми Дајмон, генералниот извршен директор на  JPMorgan Chase  банката од Вол Стрит го крена гласот против криптовалутата биткоин кој според него е преценета и може да доведе до пукање на сегашниот меур што ќе има тешки последици за инвеститорите. Треба да се потсети дека токму Дајмон и неговата банка  JPMorgan ...

Повеќе »

Во Грција разбиена мрежа за перење пари преку биткоин

Грчката полиција уапси еден руски државјанин под обвинение дека е „мозокот“ на мрежата за перење пари со помош на виртуелната валута биткоин, преку која се претпоставува дека се „испрани“ најмалку четири милијарди долари. – Уапсениот Александар Виник (38) е „мозок“ на криминалната организација, по кого е распишана меѓународна потерница, се ...

Повеќе »

Што ако биткоин балонот пукне?

Често пазарите знаат да полудат и да се надуваат, но бумот во дигиталната валута биткоин е исклучителен. Неговата цена скокна над два пати за само два месеци. Ако некој доволно паметни или среќен купил биткоини за 1.000 долари во јули 2010 година, кога цената беше само 0,05 долари, сега би ...

Повеќе »

Соопштение на НБРМ: Вложување во виртуелни или крипто валути е незаконско

Народната банка на Република Македонија денеска преку соопштение укажува дека според домашната важечка регулатива вложувањето од правни и физички лица резиденти на Македонија во виртуелни или крипто валути не е дозволено, исто како што не е дозволено ниту отворање сметки и купување хартии од вредност и деривативни финансиски инструменти во ...

Повеќе »

Зошто хакерите ја сакаат валутата биткоин

Во март 2009 година, претставници на агенции за криминал, вклучувајќи МИ6 и ФБИ, се собраа на затворена седница на конференција во хотел во центарот на Лондон. Темата: потенцијалната употреба на виртуелни валути од страна на организирани криминалци и терористи. „Во тоа време, сите беа возбудени“, се сеќава д-р Сајмон Мур, ...

Повеќе »

Вредноста на биткоинот продолжува да расте

Вредноста на дигиталната крипто-валута биткоин порасна за 95 долари и е поголема од било кога. Во текот на вчерашното тргување на берзите, вредноста на биткоинот изнесуваше 1.456,35 американски долари. Биткоинот имаше „див“ почетокот во оваа година. Тој доби на вредност 20%, за потоа да опадне за 35% поради стравот дека ...

Повеќе »