Блокада – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Блокада

„Колска“ втор ден со блокада на возовите на железничката станица во Велес

Стотина вработени од Фабриката за шински возила „Колска“ од Велес со двочасовна блокада на возовите на железничката станица во Велес и денеска протестираа барајќи исплата на заостанатите плати и решение на статусот на фабриката. Претседателот на Синдикатот на „Колска“ Слободан Димитриевски информираше дека тие бараат исплата на заостанатите плати за ...

Повеќе »

Работниците на Колска, два часа го блокираа патничкиот и товарниот железнички сообраќај

Работниците на велешката фабрика за поправка на вагони Колска денеска повторно го прекинаа производството и два часа го блокираа железничкиот товарен и патнички сообраќај на станицата во Велес. Од ЈП Македонски железници Транспорт бараат  втора половина на плата за месец март и покрај заостанати четири плати. Со протест на Железничката ...

Повеќе »

Во прекин сообраќајот на патот Прилеп-Плетвар поради јавен собир

Поради јавен собир на патниот правец Прилеп-Плетвар на излезот од Прилеп, сообраќајот е во прекин од 12 до 14 часот, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Од 12 часот во прекин е и сообраќајот на патниот правец Кавадарци-Дреново поради штрајк. Сообраќајот на овој патен правец ќе продолжи да се одвива нормално по 15 ...

Повеќе »

Над 150 камиони од здружението Кипер ја блокираат делницата Градско – Прилеп

Незадоволни од како што велат црните сценарија за Фени Индустри, бараат да им се исплати долгот за превоз на руда во висина од 4 милиони евра. Здружението на транспортери и кипери „Кипер“ од Кавадарци со над 15о камиони денеска ја блокираат едната сообраќајна лента на регионалниот пат од Кавадарци кон ...

Повеќе »

Најавена блокада на патот од Кавадарци кон мотел Дреново

Здружението на транспортери и кипери „Кипер“ од Кавадарци за денеска од 10 до 12 часот најави блокада на едната сообраќајна лента на регионалниот пат од Кавадарци кон мотел „Дреново“, информираат од СВР Велес. Причина за блокадата  се неисплатени побарувања на членовите на здружението од комбинатот ФЕНИ индустри за пренос на руда во вредност од околу ...

Повеќе »

Одрон го блокира локалниот пат Неготино Полошко-Ломница

  Сообраќајот на локалниот пат што ги поврзува полошките села Неготино Полошко и Ломница од синоќа е во прекин поради одрон од камења и земја кои паднале на коловозот. Според првичните сознанија на Дирекцијата за заштитата и спасување , кај месноста „кисела вода“ на патот, во должина од дваесетина метри ...

Повеќе »

Лозарите од Тиквешијата ја блокираа Винарската визба „Повардарие” од Неготино, бараат исплата на предаденото грозје

Стотина лозари утрово ги блокираа двете капии на Винарската визба Повардарие од Неготино, револтирани што се’ уште не ги добиле парите за предаденото грозје. Илија Јанчев, член на Иницијативниот одбор за протестот вели дека трпението им е при крај, не ги интересира политика и бараат само да си го добијат ...

Повеќе »

Сообраќајка со мотор и расипан двокатен кај Мавровка, Скопје под блокада

Судир на патничко возило со мотор и расипан двокатен автобус во близина на ТЦ „Мавровка“ утрово го блокираа Скопје. Од Министерството за внатрешни работи (МВР) велат дека утрово автомобил удрил во мотор на булеварот „Гоце Делчев“. И возачот на моторот и возачот на автомобилот биле пренесени во болница. Сообраќајната незгода ...

Повеќе »

Романка се породи во противпожарно возило заглавено на снег

Бремена Романка утрово се породи во возило на локалната противпожарна служба, откако останала блокирана на патот поради снежните врнежи што го зафатија североисточниот дел на Романија. Потпаролката за Службата на вонредни состојби од романскиот град Јаши, Силвија Болохан соопшти дека при породувањето на жената и помагала медицинска сестра вработена во ...

Повеќе »

Тв 21: Дамовски вози мотор од 2017 година, прашањето за социјалната помош му се чини смешно

Од Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ не чувствуваат одговорност за македонските знамиња кои се фрлаат во канти за оптадоци, веднаш откако ќе завршат протестите, иако такво нешто е казниво со Закон – пренесува телевизија 21. Врз основа на член 19 од Законот за употреба на знамето, симболите и химната, кога ...

Повеќе »

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и товарните возови. Според организаторите на протестот, Независниот синдикат на МЖ, СЖМ-Инфраструктура и АНС – Железничар, ...

Повеќе »

Блокиран сообраќајот на патот Битола – Ресен кај Баир

Сообраќајот на магистралниот пат Битола – Ресен кај битолската населба Баир се’ уште е блокиран со поставени камења, автомобилски гуми и палење оган на коловозот – информира АМСМ. Сообраќајот се пренасочува по улиците низ градот Битола.

Повеќе »

„Шарената револуција“ и „Протестирам“ ќе блокираат крстосници во Скопје

Демонстрантите на „Шарена револуција“ и „Протестирам“ денеска напладне ќе блокираат три крстосници во Скопје. Блокадите ќе бидат кај Судска палата, Црвен крст и кај Соборниот храм. Со блокирањето на улиците и со мирен протест, демонстрантите сакаат да покажат како изгледала Македонија во годините што изминале. Тие велат дека оваа власт ...

Повеќе »

Деблокирана железничката пруга кај Идомени

По триесет дена, железничката пруга кај Идомени на грчко-македонската граница денеска е деблокирана. Грчката полиција побарала од бегалците да ги отстранат шаторите кои ги имаа поставено на пругата во знак на протест против затворање на границите. Според полицијата, операцијата е завршена без никакви тензии.

Повеќе »

Мигранти го блокираа патот Игнација во Грција

Бегалци и активисти синоќа го блокираа автопатот „Игнација“ во двата правца, во знак на протест поради условите во блискиот прифатен центар Кацика. Тие бараат отворање на македонската граница – јави Танјуг. Околу 200 демонстранти седнаа на автопатот „Игнација“, што го спојува пристаништето Игуменица на западот на Грција со местото Кипои ...

Повеќе »

СЈО на полноќ ги зеде документите од Централен регистар, од утрово мирно и без полиција

Рано утрово, истражителите на Специјалното јавно обвинителство и полицијата ја одзеле документацијата од Централниот регистар на Македонија, со што заврши и блокадата што ја имаше поставено полицијата околу објектот, во обид да се спречи изнесување на документи – пишува порталот Сведок. Во акцијата асистирале полициските Алфи, а бил обезбеден и ...

Повеќе »

Жители на гостиварска Горна Бањица се противат на отворањето нов рудник во близина на селото

Со протесетен собир и блокада на локалниот пат, утрово повеќе жители на Горна Бањица искажаа револт од отварањето на нов рудник за експлоатација на камен. „Тие се плашат дека минирањето и тешките машини во иднина ќе им ја загадат околината и ќе им ги оштети куќите“, вели Абдулхади Хусеин, претседател ...

Повеќе »

Гевгелиските таксисти најмалку до петок ќе го блокираат ГП „Богородица“

Здружението на таксисти утрово соопшти дека гевгелиските таксисти и приватните автобуски превозници најмалку до петок ќе продолжат со двочасовните блокади на граничниот премин „Богородица“ во редовните термини од 10 до 12 часот. Оттаму велат дека ќе имаат трпение додека го очекуваат одговорот на нивното барање од страна на надлежните институции, ...

Повеќе »

Најава за блокада на бугарско-грчката граница: Пијани грчки фармери се забавувале со бугарските превозници

Бугарските превозници најавија дека ќе ја блокираат границата со Грција. „На луѓето им здодеа грчките фармери да се забавуваат со нив. Прво имаше договор во одредени временски интервали да бидат пропуштани преку граничните премини, но тоа не се случи. Замислете си само како би било да седите 20 часа на ...

Повеќе »

Таксистите од Гевгелија и денеска го блокираат ГП „Богородица“

Таксистите и приватните автобуски превозници од Гевгелија денеска повторно го блокираат граничниот премин „Богородица“. Во периодот од 10 до 12 часот тие повторно ќе ги затворат лентите за влез и излез од земјата. Тие се’ уште немаат одговор на нивното барање да се вклучат во превозот на мигрантите од јужната ...

Повеќе »