бпц – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: бпц

Светиот оган ќе стигне во Македонија преку Бугарија

Бугарскиот митрополит Антониј на аеродромот во Софија ќе му го предаде Благодатниот ерусалимски оган на македонскиот митрополит Иларион, по што огнот ќе биде разнесен до сите храмови во пресрет на Христовото Воскресение. Македонската православна црква – Охридска архиепископија годинава ќе го добие Благодатниот ерусалимски оган со помош на Бугарската православна ...

Повеќе »

Петров: Договорот Заев-Борисов е предавство на нацијата, a МПЦ итно да го повлече барањето до БПЦ

Во организација на Канцеларијата за врски на Светскиот Македонски Конгрес и прилепското здружение „Басилеј“ синоќа во Прилеп се одржа научна академија на тема „Македонско-Бугарските односи – братство или предавство“. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

БПЦ: Преговорите за „прашањето на МПЦ“ ќе почнат по утврдувањето на стратегијата за дејствување

Светиот синот на Бугарската православна црква (БПЦ) соопшти дека преговорите за „прашањето на Македонската православна црква“ ќе започнат откако ќе се одржи заседание на комисијата задолжена за овој случај, на кое ќе биде утврдена стратегијата за дејствување. Синодот на БПЦ на своето заседание одржано на 27 ноември реши да се ...

Повеќе »

Стигна одговор од БПЦ: Наша света должност е да ѝ бидеме црква мајка на МПЦ

Во состојба МПЦ – ОА да ја признава БПЦ – БП за своја мајка црква, БПЦ – БП со свест за својот свет долг презема обврската да покаже целосна соработка да посредува и да ги застапува православните цркви, преземајќи ги сите неопходни чекори за утврдување на канонскиот статус на МПЦ, ...

Повеќе »

БПЦ: Мали се шансите за позитивен одговор на МПЦ – ОА

Минимални се шансите Бугарската православна црква да го прифати барањето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија да и’ биде мајка црква. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

БПЦ ќе се консултира со другите цркви, па ќе одлучи за барањето на МПЦ

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со другите14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Од секретаријатот на БПЦ за бугарски „Дневник“ изјавиле дека предлогот, најверојатно, ќе биде разгледан на седницата закажана за ...

Повеќе »