Тагови: Бугарија

Каратистите од Карате клубот Макпетрол – Скопје успешно ги завршија еднонеделните подготовки

img_3688

Каратистите од Карате клубот Макпетрол – Скопје, успешно ги завршија еднонеделните подготовки кои се реализираа во Маврово во периодот од 02-09 Јануари. „Моравме да се одлучиме на ваков чекор веднаш на почетокот на Новата година, бидејќи за нас очигледно нема да има одмор. Никако не можевме да дозволиме спортистите да ...

Повеќе »

Дури 77% од Бугарите го поддржуваат членството на земјата во ЕУ

photo_verybig_175954

Дури 77 проценти од жителите на Бугарија го поддржуваат членството на нивната земја во Европската Унија – покажуваат резултатите од анкетата на агенцијата „Екзакта“. Како што јави БТА, според истражувањето против членството на Бугарија во ЕУ се само 13 отсто од анкетираните Бугари. Меѓу поддржувачите на членството на Бугарија во ЕУ ...

Повеќе »

Во Ќустендил 9000 избирачи се Македонци со бугарски пасоши

bg-5

Првиот круг на претседателските избори во Бугарија, откри податок дека во Ќустендил, општина со 67.000 избирачи, дури 9000 гласачи се Македонци со бугарски пасоши. Уште поголеми се бројките во Благоевградската област. Таму има села, кои се на пат да прикажат поголем број на жители од некои бугарски градови. Рекордер е ...

Повеќе »

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

photo_verybig_171220

Независниот кандидат, Румен Радев кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто. На второ место е Цецка Цачева, кандидатот на владејачката партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), на премиерот Бојко Борисов и актуелната претседателка ...

Повеќе »

Бугарската полиција под вода открила милиони фалсификувани евра

eura

Бугарските власти објавија во вторник дека заплениле рекордна количина од преку 13 милиони евра фалсификувани банкноти, од кои повеќето ги извадиле нуркачи. Големото количество банкноти од 500 евра е откриена под вода на брана во јужниот дел на Бугарија, откако на полицајците сѐ им признал еден од криминалците и ги ...

Повеќе »

Бугарија со ограда ќе се брани од мигранти

bugarija-granica

Бугарија ќе гради жичана ограда долга 100 км долж границата со Грција и со Турција. Заедно со постоечката структура вкупната должина на оградата ќе биде над 200 км. Земјата ќе распореди дополнителен број граничари во обид да се спречи прилив на мигранти. Бугарија ги засили пограничните патроли, а на некои ...

Повеќе »

Ѓорческа го освои трофејот во Добрич во игра на двојки

gorceska-640x294

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа заедно со нејзината партнерка Изабела Шиникова од Бугарија триумфира во игра на двојки на фјучрсот во Добрич. Ѓорческа заедно до домашната тенисерка како први носителки ги победија Лаура Шедер (Германија) и Менали Стоке (Норвешка) со 2-1 во сетови. Првиот сет по голема борба им припадна на ...

Повеќе »

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО МАКЕДОНЦИТЕ СО БУГАРСКИ ПАСОШ КОИ РАБОТАТ И ЖИВЕАТ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА?

velika-britanija-evropska-unija-eu-uk

Резултатот oд референдумот во корист на напуштање на ЕУ предизвика големи промени во Британија. Главните политички партии се во криза, финансиските пазари се во криза, распадот на Велика Британија е поблиску од било кога и Британците се борат да аплицираат за ирски пасош. Но, можеби најнеизвесно е за граѓаните кои ...

Повеќе »

ЕЦБ: Бугарија не ги исполнува критериумите за еврозоната

photo_verybig_165526

Бугарија и останатите шест земји, кои се кандидати за пристапување кон еврозоната не ги исполнуваат условите за членство – се наведува во соопштението на Европската централна банка, пренесува бугарскиот весник „Труд“ – Бугарија, Чешка, Хрватска, Унгарија, Полска, Романија и Шведска ги исполнуваат повеќето од економските критериуми, но никоја од нив не ...

Повеќе »

Иванов-Борисов: Потврдена бугарската поддршка за влез на Македонија во ЕУ и НАТО

ivanov-borisov-640x294

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов на денешната средба со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов ја повторил позицијата на неговата земја за поддршка на Македонија за членств во ЕУ и НАТО. На средбата тие се согласиле за брзо завршување на преговорите за Договорот за добрососедство и соработка – соопшти кабинетот на Борисов. „Убедени сме ...

Повеќе »

Иванов на Самит на Процесот за соработка во ЈИЕ во Софија

иванов-630x289

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна работна посета на Република Бугарија, по повод учеството на Самитот на шефови на држави и влади на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа. Иванов денеска во Софија ќе има средба со претседателот на Бугарија Росен ...

Повеќе »

Бугарија и Албанија сакаат стабилна Македонија

bushati-mitov-1-600x400_2016518102248

Бугарија и Албанија се заинтересирани за тоа што се случува во Македонија и посакуваат стабилизација на земјата – тврди албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, кој вчера се сретна со шефот на бугарската дипломатија Даниел Митов во Софија. Според Бушати, во Македонија е неопходно да има политички дијалог кој ...

Повеќе »

Бугарија доби 368 милиони евра од ЕУ за нова метро-линија во Софија

zx450y250_1911830

Бугарија ќе гради нова линија на подземната железница во Софија со сумата од 368 милиони евра, одобрени денеска од Европската комисија. Ваквите средства доаѓаат од Европскиот фонд за регионален развој при што во првата фаза се предвидува финансирање на околу осум километри на новата метро-линија број „3“. Според планот, во ...

Повеќе »

Уапсен Бугарин кој „приведувал“ мигранти (Видео)

sverc-migranti

Бугарската полиција уапси едно лице под обвинение дека е автор на контроверзна видео снимка која прикажано како цивили „приведуваат“ мигранти – соопшти Јавното обвинителство на Бугарија. Оттаму, во соопштение наведуваат дека во тек е истрага за утврдување на идентитетот и на другите лице кои се појавуваат на видео записот, кој ...

Повеќе »

Хуманитарна помош од Бугарија за бегалците во Македонија

thumbs_b_c_212dea04a4d1464c0d180c7f43840d3d

Бугарија ќе донира хуманитарна помош за бегалците сместени во транзитните центри во Македонија, а донациите денеска ќе бидат предадени до транзитниот центар во Табановце. Помошта за Македонија, минатата недела бугарскиот премиер, Бојко Борисов во телефонски разговор му ја ветил на претседателот, Ѓорге Иванов. Инаку, во транзитниот центар во Табановце во ...

Повеќе »

„Народна волја“, весникот на Македонците во Бугарија продолжува да се печати

narodna volja

Македонското меѓународно движење за човекови права продолжува да го поддржува излегувањето на весникот на Македонците во Бугарија, „Народна волја“. По тој повод и ова Здружение изрази благодарност до сите Македонци што се борат против неправдите во Бугарија, Грција, Албанија и другите балкански земји, и со гордост го истакнуваат своето македонско ...

Повеќе »

Во Бугарија се продава гориво од Исламска држава

petrol-station

Гориво од „Исламска држава“ се продава на бензинските пумпи во Бугарија – пренесуваат тамошните медиуми. Горивото во Бугарија доаѓа од царинскиот склад во Грција и е наменето за внатрешна испорака во ЕУ – наведува дневниот весник „Труд“, повикувајќи се  на извор од царината. По електронското следење на морскиот сообраќај, утврдено ...

Повеќе »

Писмо со куршум и заканувачка порака за бугарскиот премиер Борисов

photo_verybig_139251

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов добил писмо со негова фотографија, куршум и заканувачка порака – јавуваат бугарските медиуми. Според нив, писмото било адресирано на негово име во Владата. Од Kабинетот на Борисов само потврдуваат дека таква порака стигнала, но не сакаат да ја коментираат. Борисов сепак  изјави дека не е загрижен ...

Повеќе »

Најава за блокада на бугарско-грчката граница: Пијани грчки фармери се забавувале со бугарските превозници

greek_farmers_block_bulgarian_border_banker

Бугарските превозници најавија дека ќе ја блокираат границата со Грција. „На луѓето им здодеа грчките фармери да се забавуваат со нив. Прво имаше договор во одредени временски интервали да бидат пропуштани преку граничните премини, но тоа не се случи. Замислете си само како би било да седите 20 часа на ...

Повеќе »

Исповед на возачот на автобусот кој се преврте: Причина е камион кој возеше во спротивната лента

4636080_20162594930

Камион што навлегол во спротивна лента, бил причина за сообраќајната незгода на автобусот со бугарски граѓани во Македонија, што се случи вечерта на 2-ри овој месец. Бугарските медиуми пренесуваат дека ова го тврди возачот на автобусот Љубомир Лазаров од дупничкото село Слатино. Лазаров го управувал автобусот на фирмата „Мегатранс“ што ...

Повеќе »
Close