Тагови: вардар

Коџаман: Поразот ни ја отежнува работата

Разочарувачки делува поразот од Вардар за турскиот гигант Фенербахче кој синоќа на националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, загуби од македонскиот првак со 2:0. Тренерот на Фенербахче, Ајкут Коџаман призна дека неговиот тим направил многу грешки и сето тоа резултираше со заслужена казна, па очекува во реваншот да се поправи ...

Повеќе »

Вардар го среди Фенербахче (видео)

Фудбалерите на Вардар го совладаа Фенербахче со 2:0 (1:0) во првиот натпревар од плејофот за пласман во фазата по групи во Лига Европа. Македонскиот шампион, на чија клупа дебитираше Чеде Јаневски, вечерва забележа една од најголемите победи во клупската историја. Пред „црвено црните“ потклекна турскиот великан чии дрес го носат ...

Повеќе »

Посебен сообраќаен режим за натпреварот Вардар – Фрнербахче

Посебен сообраќаен режим најавува СВР за вечерашниот натпревар Вардар – Фрнербахче што ќе се одигра на националната арена „Филип Втори Македонски” од 20 часот. Од 14 часот часот ќе биде затворен за сообраќај дел од улицата „Аминта III“, на потегот од крстосницата со „Јордан Хаџиконстантинов Џинот“ до фудалскиот стадион. На стадионот ...

Повеќе »

Нема уште многу билети за Вардар – Фенербахче, ќе има жешка атмосфера на „Телеком Арената“

На еден ден до натпреварот помеѓу Вардар и Фенербахче, билетите забрзано се трошат, стадионот полека се распродава а фудбалерите ќе имаат убава атмосфера за игра. Според податоците од „ТикетПлус“, остануваат уште околу 6.000 билети во продажба за натпреварот помеѓу Вардар и Фенербахче, не се исклучува можноста до утре арената да ...

Повеќе »

Фенербахче пристигна во Скопје

Турскиот гигант Фенербахче пристигна во Скопје. Тимот е сместен во хотел „Мериот“, а фановите ги пречекаа Ван Перси, Валбуена, Солдадо, Камени и другите ѕвезди во центарот на градот – пренесе порталот Екипа. Тренерот Ајкут Кочаман уште пред пристигнувањето најави дека неговиот тим доаѓа да победи и да ја оствари целта, ...

Повеќе »

Гоце Седлоски поднесе оставка од местото шеф на стручен штаб на Вардар

Гоце Седлоски денеска поднесе оставка од функцијата шеф на стручниот штаб на ФК Вардар, информира шампионот на Македонија преку клупскиот сајт. – Донесов одлука да си поднесам оставка од местото шеф на стручен штаб на ФК Вардар, за доброто на сите во клубот. Ова размислував да го направам уште после ...

Повеќе »

Сергеј Самсоненко најави заминување од Вардар

Сергеј Самсоненко, сопственикот на трите клуба чие обележје е црвено-црната боја, машкиот и женскиот ракометен клуб и фудбалскиот клуб Вардар, најави дека ова е последна сезона во која тој како инвеститор ќе вложува во сите три спортски клуба во Македонија. Самсоненко денеска со писмо, кое го пренесуваме во целост, ѝ ...

Повеќе »

УЕФА ги објави термините за мечевите на Вардар и Шкендија

Европската фудбалска унија (УЕФА) на својата интернет страница ги објави термините на најголемиот број од натпреварите во плејофот за Лига Европа, кои ќе се играат на 17 и 24 август. Македонија во оваа фаза има две екипи, Вардар и Шкендија, кои пред себе имаат тешка задача, да се пласираат во ...

Повеќе »

Дербито Вардар-Шкендија ќе ја отвори сезоната во сабота во Тетово

Новата сезона во фудбалскиот шампионат на Македонија, наместо во недела ќе биде отворена во сабота. Откако жрепката реши во воведното прво коло на Првата македонска фудбалска лига да се сретнат Вардар и Шкендија, а поради настапот на двата тима на европската сцена, дуелот во Тетово ќе се игра в сабота. ...

Повеќе »

Вардар – непловната алка на каналот од Солун до Белград

Грчки медиуми го афирмираат интересот на Атина за поврзување на Солун со Белград по воден пат преку Македонија. Идејата не е нова, но плановите и натаму ги мати малиот проток на вода во реката Вардар. Грандиозен проект во вредност од 17 милијарди долари заеднички ќе реализираат Грција, Србија и Македонија, ...

Повеќе »

ЛШ: Вардар од Данска „гледа“ кон четвртото коло

Фудбалерите на Вардар вечерва во Копенхаген против истоимениот тим го играат реванш мечот од третото претколо во Лигата на шампионите. Вардар го делат 90 минути од пласман во плејофот во елитното натпреварување. Доколку го мине Копенхаген Вардар и финансиски ќе профитира, бидејќи настап во плејофот значи дека во клупската каса ...

Повеќе »

УЕФА го казни Вардар со 55.000 евра

Вардар ја доби казната за лошата организација на натпреварот против Малме кој се играше на стадионот „Младост“ во Струмица, УЕФА се реши за парична глоба од 55.000 евра. Вардар ќе треба да уплати 55.000 евра во касата на УЕФА за лошата организација на мечот во Струмица. Македонскиот шампион е казнет ...

Повеќе »

Ракометарките на Вардар започнаа со подготовките

Ракометарките на Вардар ги започнаа подготовките за новата натпреварувачка сезона, во која главна цел ќе биде титулата во Лигата на шампионките. Ирина Дибирова, тренерот на „црвено-црните“, во тимот има пет нови ракометарки во однос на екипата која играше минатата сезона: Драгана Цвијиќ, Мирјета Бајрамовска, Јована Саздовска, Теа Керамичиева и Полена ...

Повеќе »

Со дербито Шкендија – Вардар стартува новата сезона во ПМФЛ

Со дерби натпреварот меѓу Шкендија и Вардар ќе биде отворена новата сезона во македонскиот фудбалски шампионат, односно Првата лига (ПМФЛ). Вака одреди денешната ждрепка што се одржа во просториите на Фудбалската федерација на Македонија. Дуел меѓу Шкендија и Вардар треба да се одигра во Тетово, на 13.август, но најавено е ...

Повеќе »

Вардар – Копенхаген е меч од висок ризик

Првиот натпревар од третото предквалификациско коло за Лигата на шампионите меѓу македонскиот првак Вардар и данскиот Копенхаген, кој ќе се игра во Скопје, е прогласен за меч од виско ризик. Ова меѓу другото пишува во соопштението кое го објави ФК Вардар на својата официјална интернер страна, а во кое вардарци ...

Повеќе »

Отворен ден на Вардар: Фотографија со пехарот од ЛШ и автограм од ѕвездите

Европскиот ракометен првак Вардар организира „отворен ден” и на сите свои фанови ќе им овозможи во периодот од 24 до 28 јули да можат да се фотографираат со пехарот од Лигата на шампионите, освоен во Келн на почетокот на јуни – пренесува порталот Гол. В понеделник во периодот од 11.00 до 12 ...

Повеќе »

Вардарци изразија благодарност до УЕФА што им дозволи да играат во Скопје

Откако Европската фудбалска федерација (УЕФА) реши да го прифати барањето на македонскиот првак Вардар мечот од третото квалификациско коло за Лигата на шампионите против Копенхаген црвено-црните да го играат на домашен терен, вардарци јавно упатија благодарност до европската куќа на фудбалот. Во соопштението на ФК Вардар објавено на официјалната интернет ...

Повеќе »

Вардар го чека Малме во ЛШ

Фудбалерите на Вардар, во Струмица, ќе го одиграат реванш натпреварот во квалификациите за Лигата на шампионите против шведскиот шампион Малме. Вардар во пресрет на реваншот има активен резултат и е поблиску до пласман во третата квалификациска рунда. „Црвено-црните“ во Малме одиграа 1-1.„Не очекува уште еден тежок, можеби уште потежок натпревар ...

Повеќе »

Вардарци заминаа за Малме

Експедицијата на македонскиот фудбалски шампион Вардар утрово се упати кон шведскиот град Малме, каде што в среда го игра првиот натпревар од второто квалификациско коло за Лигата на шампионите. Противник на македонскиот првак е шампионот на Шведска, Малме. „Црвено-црните“ во Шведска ќе пристигнат во претпладневните часови, а вечерва ќе го ...

Повеќе »

Вардарки против Ларвик, ФТЦ и квалификант, во првата фаза од Лигата на шампионките

Македонскиот ракометен првак во женска конкуренција, ЖРК Вардар, ги доби противниците за новата сезона од Лигата на шампионите. Вардарки кои минатата сезона завршија како второпласирани, откако во финалето загубија од Ѓер, во новата сезона предводени од Ирина Дибирова повторно ќе атакуваат на највисок пласман. Тие вчера на ждрепката во Љубљана ...

Повеќе »
Close