Тагови: Вашингтон

Живко Мукаетов на Молитвен појадок во Вашингтон: Кои други бизнисмени беа кај Трамп?

Светската бизнис и политичка елита, на чело со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, традиционално го одбележа најеминентниот глобален собир – 65. Молитвен појадок во Вашингтон. Годинава, меѓу одбраното друштво од над 3.000 угледни гости од 140 земји и 50 конгресмени, во својство на претставници на Република Македонија се вброија и основачот на фондацијата „Борис Трајковски“ и НВО активист, Вилма Трајковска ...

Повеќе »

Претседателот на Мексико: Нема да платиме за никаков ѕид

„Жал ми е и ја отфрлам одлуката на САД да градат ѕид. Повторно велам дека Мексико нема да плаќа за никаков ѕид“, рече вчера Нието во телевизиско обраќање. Неименуван функционер претходно рече дека Мексико размислува да ја откаже посетата на Нието во Вашингтон, закажана за 31 јануари. Нието рече дека ...

Повеќе »

Во Македонија со дипломи за високо образование, во странство работници за се’ и сешто

Долг е списокот на причини на младите тетовчани зошто би заминале надвор од Македонија па барем и на три месеци „гастербајтерствo“ во некоја од европските или прекуокеанските земји. Уште поголем е бројот на млади лица кои под покровот на привремена работа заминуваат за да останат и да го живеат американскиот ...

Повеќе »

Груевски во Вашингтон на средби со американски сенатори и конгресмени

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во рамките на посетата на САД, во Вашингтон имаше повеќе средби со конгресмени, сенатори и луѓе од јавниот и политичкиот живот на Соединетите Американски Држави – соопшти ВМРО-ДПМНЕ. „Деновиве во Вашингтон имав повеќе средби со повеќе политичари, конгресмени, сенатори, но и креирачи на јавното мислење, ...

Повеќе »

Маж се самоубил додека правел селфи со својот пиштол

Четириесет и три годишен маж случајно се самоубил додека правел „селфи“ со пиштол во својата куќа во Вашингтон. Имено, мажот и неговата девојка се сликале со оружје, кога тој случајно си пукнал во своето лице. Жената која била со несреќниот маж, раскажала дека додека се сликале, тој неколку пати го ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger