Вашингтон – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Вашингтон

Москва отворена за стратешки разговори со Вашингтон и покрај протерувањето на дипломатите

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Ријабков изјави дека Москва остро ќе одговори на протерувањето на 60 руски дипломати од САД, но е и натаму отворена за стратешки разговори за стабилност со Вашингтон. Изјавата на заменикот министер за надворешни работи на Русија, Сергеј Ријабков, за РИА новости доаѓа по ...

Повеќе »

Заев доби награда за лидерство во Вашингтон

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, на завршната свеченост на Трансатлантскиот економски форум во Вашингтон, во име на премиерот Зоран Заев ја прими наградата „Лидери на Медитеранот“, која се доделува за особен придонес за поттикнувањето на трговијата и инвестициите во Медитеранот. „Наградата која денеска ја примам, ...

Повеќе »

Средба во Вашингтон на претседателите на САД и Јужна Кореја

Американскиот претседтаел Доланд Трамп се сретна за првпат со новиот јужнокорејски претседател Мун Џае-ин, јави Јонхап. Двајцата разговарале синоќа во Белата куќа, но официјалниот дел од средбата е денеска. Трамп и Мун синоќа разговарале за проблемот со Северна Кореја со посебен акцент на зацврстувањето на воениот сојуз меѓу Вашингтон и ...

Повеќе »

САД го разлутија Ердоган непосредно пред посетата на Вашингтон

Американската воена помош за сириските Курди му е трн в око на турскиот претседател. Сега се наближува нов транспорт на оружје и Ердоган, непосредно пред неговата посета на САД, го повика Трамп да преземе нешто. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган недвосмислено побара од американската администрација да ја повлече одлуката за ...

Повеќе »

Еден загинат и двајца повредени во хеликоптерска несреќа во Мериленд

Едно лице загина, а две други се повредени синоќа при уривање на воен хеликоптер кој вршел тренажен лет во државата Мериленд, соопштија американските Копнени сили. Во несреќата загинал пилотот, а двајца членови на екипажот се здобиле со сериозни повреди. Хеликоптерот „Блекхок“ се урнал на игралиште за голф во Ленардтаун, на ...

Повеќе »

Живко Мукаетов на Молитвен појадок во Вашингтон: Кои други бизнисмени беа кај Трамп?

Светската бизнис и политичка елита, на чело со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, традиционално го одбележа најеминентниот глобален собир – 65. Молитвен појадок во Вашингтон. Годинава, меѓу одбраното друштво од над 3.000 угледни гости од 140 земји и 50 конгресмени, во својство на претставници на Република Македонија се вброија и основачот на фондацијата „Борис Трајковски“ и НВО активист, Вилма Трајковска ...

Повеќе »

Претседателот на Мексико: Нема да платиме за никаков ѕид

„Жал ми е и ја отфрлам одлуката на САД да градат ѕид. Повторно велам дека Мексико нема да плаќа за никаков ѕид“, рече вчера Нието во телевизиско обраќање. Неименуван функционер претходно рече дека Мексико размислува да ја откаже посетата на Нието во Вашингтон, закажана за 31 јануари. Нието рече дека ...

Повеќе »

Во Македонија со дипломи за високо образование, во странство работници за се’ и сешто

Долг е списокот на причини на младите тетовчани зошто би заминале надвор од Македонија па барем и на три месеци „гастербајтерствo“ во некоја од европските или прекуокеанските земји. Уште поголем е бројот на млади лица кои под покровот на привремена работа заминуваат за да останат и да го живеат американскиот ...

Повеќе »

Груевски во Вашингтон на средби со американски сенатори и конгресмени

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во рамките на посетата на САД, во Вашингтон имаше повеќе средби со конгресмени, сенатори и луѓе од јавниот и политичкиот живот на Соединетите Американски Држави – соопшти ВМРО-ДПМНЕ. „Деновиве во Вашингтон имав повеќе средби со повеќе политичари, конгресмени, сенатори, но и креирачи на јавното мислење, ...

Повеќе »

Маж се самоубил додека правел селфи со својот пиштол

Четириесет и три годишен маж случајно се самоубил додека правел „селфи“ со пиштол во својата куќа во Вашингтон. Имено, мажот и неговата девојка се сликале со оружје, кога тој случајно си пукнал во своето лице. Жената која била со несреќниот маж, раскажала дека додека се сликале, тој неколку пати го ...

Повеќе »