Вежба – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Вежба

Ѓоковиќ започна со тренинзи

Некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го одбработил првиот тренинг по операцијата на лактот на десната рака. Србинот минатата недела беше опериран во Швајцарија, а процесот на рехабилитација го започна во понеделникот. „Благодарност до сите кои ми дадоа поддршка од петокот кога објавив дека го оперирав лактот. Се реадувам што ...

Повеќе »

САД ќе испратат авиони на заедничка вежба со Јужна Кореја

Соединетите Американски Држави ќе испратат авиони од типот „Ф-22“ во Јужна Кореја, каде би требало да учествуваат на заедничка вежба со јужнокорејската војска, јавиле денеска медиумите во Сеул, пренесуваат агенциите. Според медиумите, во Јужна Кореја ќе бидат испратени шест авиони „Ф-22 раптор“ за воздушни борби и со можност за гаѓање ...

Повеќе »

Ренџерите и пешадиската батаљонска група под лупа на НАТО

Со вчерашните активности на теренската вежба „Македонски Блесок-13“, каде се изведуваа офанзивни дејства во текот на целиот ден, се изведување на последниот настан за оценување од главната листа на настани и инциденти, заврши оценувањето на средната пешадиска баталјонска група (спбг) и  ренџерската чета (рч). Реоценувањето на спбг и оценувањето на рч, ...

Повеќе »

Премиерот Заев од Криволак порача: Македонските војници го отвораат патот на Македонија во НАТО

Македонските војници го отвораат патот кон полноправно членство на земјата во НАТО, рече денеска премиерот Зоран Заев на армискиот полигон Криволак, каде присуствуваше на денот за високи гости на вежбата „Dragoon Guardian 17“. Премиерот посочи дека за тренинг на македонските војници кои учествуваат во мисиите,во Криволак во иднина може да ...

Повеќе »

Заедничка показна вежба на АРМ и Црвениот крст на Република Македонија

Заедничка показна вежба за животоспасувачи одржаа во петок Армијата на Република Македонија (АРМ) со Црвениот крст на Република Македонија(ЦК на РМ). На вежбата која се реализира како дел од активностите за одбележување на 25 години од постоењето на АРМ се покажа високо ниво на координирани активности на припадниците на АРМ ...

Повеќе »