Велес – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Велес

„Колска“ втор ден со блокада на возовите на железничката станица во Велес

Стотина вработени од Фабриката за шински возила „Колска“ од Велес со двочасовна блокада на возовите на железничката станица во Велес и денеска протестираа барајќи исплата на заостанатите плати и решение на статусот на фабриката. Претседателот на Синдикатот на „Колска“ Слободан Димитриевски информираше дека тие бараат исплата на заостанатите плати за ...

Повеќе »

Работниците на Колска, два часа го блокираа патничкиот и товарниот железнички сообраќај

Работниците на велешката фабрика за поправка на вагони Колска денеска повторно го прекинаа производството и два часа го блокираа железничкиот товарен и патнички сообраќај на станицата во Велес. Од ЈП Македонски железници Транспорт бараат  втора половина на плата за месец март и покрај заостанати четири плати. Со протест на Железничката ...

Повеќе »

Пронајдено уште едно тело во Вардар

Вчера попладне, околу 12,30 часот во Секторот за внатрешни работи Велес било пријавено дека во близина на селото Сопот, во водите на реката Вардар бил забележан човечки труп, заглавен помеѓу карпи. Екипа од Единицата за специјални задачи излегла на лице место, но поради временските услови и непристапниот терен, не успеале ...

Повеќе »

Изменет режим на сообраќај на патниот правец Скопје-Велес (фото)

Сообраќајот на патниот правец Скопје – Велес кај клучка Хиподром се одвива отежнато по една коловозна лента поради сообраќајна незгода. На самото место се екипи на ЈП Македонија пат и сообраќајна полиција и поставена е соодветна сообраќајна сигнализација. Се препорачува внимателно управување со возилата и прилагодување на брзината спрема условите ...

Повеќе »

Тешко повреден пешак во сообраќајна незгода во Велес

Сообраќајна незгода се случила вчера напладне на улицата „Благој Ѓорев“ во Велес – соопшти денеска МВР. Имено, товарно возило „Фургон Фиат Добло-Карго“ со велешки регистарски ознаки, управувано од триесет и осумгодишниот Р. Д. удрило во шеесет и тригодишниот пешак  Ј. Ј., и двајцата од Велес. По незгодата пешакот е пренесен во ...

Повеќе »

По средбата на работниците со Анѓушев во велешка „Колска“ ставен штрајкот во мирување

Наместо на Железничката станица во Велес и нова блокада на возовите денешното утро работниците на велешка „Колска“ го почнаа со средба со вицепремиерот за економски прашањ,а Кочо Анѓушев. Тој дојде во фабричките погони и внатре со работниците разговарале за сите барања соопштени на вчерашниот протест како и за решенијата. Синдикатот, ...

Повеќе »

Во Велес приведени седум лица поради производство и пуштање во промет дрога

Велешката полиција приведе седум лица за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, информираат од МВР. – Во периодот од 19.00 часот на 26.08.2017 година до 06.00 часот на 27.08.2017 година, по претходно организирана и спроведена акција, Отсекот за недозволена трговија  при Секторот за ...

Повеќе »

Сообраќајна незгода се случи попладнево на патниот правец Велес-Скопје (фотографии)

Сообраќајна незгода се случи попладнево на патниот правец Велес-Скопје, на два километра после патарина Сопот кај Велес. Автобусот за кој се’ уште не знае од која компанија е, паднал во провалија. Во возилото имало и деца, тврдат очевидци за Канал 77 кои ги испратија и фотографиите. На местото на настанот ...

Повеќе »

Велешанец со чекан убил свој сосед

Денеска околу три часот по полноќ, велешанец со чекан убил свој сосед. Имено, четириесет и шестгодишниот, С.Б. насилно влегов во куќата на својот шеесет и честгодишен сосед Д.Н., со кого имале нарушени односи. Четириесет и честгодишниот велешанец влегол со чекан и хебла, нанесувајќи  му повреди во пределот на главата на ...

Повеќе »

Изменет режим на сообраќајот на делницата Велес-Градско

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo суви коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата Виадукт Трејд известува дека ќе се изведуваат градежни активности, реконструкција на десната страна на коловозот, со ...

Повеќе »

Фејсбук ги брише страниците на велешките спамери

Преку 30 Фејсбук страници кои беа поврзани со интернет-страници од Македонија и Велес се блокирани и отстранети од Фејсбук во последните два месеци, пишува Базфид. Меѓу младите про-Трамп спамери од Велес, кои се „прославија“ за време на кампањата на американските претседателски избори, владее паника откако Фејсбук ги отстрани нивните страници ...

Повеќе »

Во Велес свечено отворени 54. Рацинови средби

Во Велес – градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин синоќа во салата на новиот театар свечено беа отворени традиционалните 54. Рацинови средби. На свеченоста беше изведен уметничкиот перформанс „Азбучарење по Рацин“ во кој на сликовит начин со секоја буква од азбуката, актери и деца презентираа по едно ...

Повеќе »

Напиши љубов во 140 карактери“ – награден конкурс на „Рацинови средби“

Здружението на граѓани „ФАД Стоби“, во својство на организатор на 54. „Рацинови средби“, го објавува и последниот награден конкурс „Напиши љубов во 140 карактери“, наменет за корисниците на социјалната мрежа „Твитер“. Како што појасни Васил Зафирчев, директор на Рациновите средби, целта на конкурсот е поттикнување на креативноста, ширењето љубов и ...

Повеќе »

Прва полуфинална вечер на Танцлаб

Во Народниот театар „Џинот“ во Велес ќе се одржи првата полуфинална вечер на интернационалниот натпревар за млади кореографи Танцлаб. Ќе настапат девет селектирани млади кореографи: Фабио Либерти од Италија, Џесика Симет од Унгарија, Јакуб Мунко од Полска, Фредерика Ботини од Италија, Вероника Акопова од Русија, Соња Зани од Италија, Диего ...

Повеќе »

Притвор за велешанецот што ја уби својата сосетка

Велешката полиција поднесе кривична пријава против шеесет и петгодишниот, И.Ј.  – осомничен за вчерашното убиство на велешанката, Р.Т. На пријавениот му е определена мерка притвор во траење од 30 дена. Убиецот прво и’ се заканувал на велешанката и на нејзините син и снаа, а потоа тргнал кон нив носејќи нож ...

Повеќе »

Охрид домаќин на Борец во ракометниот плеј-оф

Во ракометниот плеј-оф од Супер лигата вечерва се игра еден натпревар од 2.коло. Екипата на Охрид ја пречекува екипата на Борец од Велес. Почетокот на натпреварот е во 19 часот. Дербито на колото утре во Битола го играат Пелистер и Металург. Избраниците на Лино Червар по неделната победа над Вардар ...

Повеќе »

Премиера на претставата „Театар, љубов моја“ во Велешкиот театар

По повод Светскиот ден на театарот вечерва на Малата сцена на театарот „Џинот“ во Велес премиерно ќе ја изведе претставата „Театар, љубов моја“ од Валери Петров, во режија на Деан Дамјановски. „Театар, љубов моја“ е прва продукција од Годишната програма на театарот за 2017 година, поддржана од Министерството за култура ...

Повеќе »

Мирен протест на граѓани во Велес против омаловажувањето на ликот и делото на Рацин

Граѓани на Велес вчера се собраа пред споменикот на Кочо Рацин во дворот на гимназијата која го носи неговото име во родниот град на поетот. Тие така одлучија да го изразат граѓанското незадоволство против јавно изкажаниот збор на новинарот Цветин Чилиманов, објавен на неговиот приватен блог, со кој му упати ...

Повеќе »

Адаптирано возило за Здружението на граѓани „Мобилност“

Адаптирано возило денеска доби Здружението „Мобилност“ во кое членуваат лицата со хендикеп од општините Велес, Градско и Чашка. Возилото во вредност од над 20 000 евра е дел од проектот финансиран од амбасадата на Германија, компанијата „Дрекслмајер“, Божиќниот базар на германската Амбасада во Скопје и општина Велес. На денешното примопредавање ...

Повеќе »

Парите за новогодишната прослава, Општина Велес ќе ги донира за хуманитарни цели

Локалната самоуправа во Велес оваа година нема да организира прослава за одбележување на Новата Година. Оттаму одлучија планираните средства да ги донираат во хуманитарни цели. „За таа потреба од Центарот за социјални работи побарани се информации за оние семејства кои имаат најголема потреба од помош во пресрет на претстојните празници“, изјави денеска ...

Повеќе »