Велигден – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Велигден

Делови од Тетово затрупан со смет

Делови од Тетово за време на велигденските празници се затрупани со смет. Претежно во стариот дел на градот, но и во населбите со индивидуални домови нема доволно контејнери Пред православните гробишта има наталожено купишта отпад. Контејнерот пред гробиштата наменет за жителите од овој дел на градот е подигнат од тетовските ...

Повеќе »

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци. На полноќната велигденска литургија во црквата присуствуваше и градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев. Извор: МИА

Повеќе »

Православните христијани го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а денеска се одржуваат воскресенски литургии. Овој празник е спој на верата ...

Повеќе »

Светиот оган ќе стигне во Македонија преку Бугарија

Бугарскиот митрополит Антониј на аеродромот во Софија ќе му го предаде Благодатниот ерусалимски оган на македонскиот митрополит Иларион, по што огнот ќе биде разнесен до сите храмови во пресрет на Христовото Воскресение. Македонската православна црква – Охридска архиепископија годинава ќе го добие Благодатниот ерусалимски оган со помош на Бугарската православна ...

Повеќе »

Велики Четврток, почнуваат Велигденските празнувања

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велика Среда во богослужбените текстови има поттик за плач на луѓето заради својата грешност, а од Велики Четврток започнува поинаков плач на верниците – плач од глетката на ужасните ...

Повеќе »

Денеска е Велика Среда

На Велика Среда се одбележуваат три значајни настани: Последното претсмртно помазание на Господа, Заговорот на јудејците за да го убијат и Јудиното предавство на Христа за триесет сребреници. И на Велика Среда се читаат библиските текстови кои се во контекст со претходните денови и во врска со настаните од денот ...

Повеќе »

Денеска е Велики Вторник

На Велики Вторник верниците си спомнуваат за настаните што се случиле на тој ден. Црквата определила на богослуженијата во овој ден да се читаат текстовите од Светото евангелие што ги опишуваат настаните од Христово време што се случиле токму на Велики Вторник. На овој ден, Господ Исус Христос изрекол многу ...

Повеќе »

Македонија остана без овци и без овчари

За време на велигденските празници сточарските стопанства регистрираа најмал откуп на Македонски јагниња. Намалениот откуп на Македонските јагниња се должи на намалување на грлата на овци во државата, вели потпретседателот на Здружението на земјоделци Меѓит Амити. Тој истакна дека овчарските стопанства па и индивидуално овчарите, секоја година ги намалуваат грлата ...

Повеќе »

Кинеска вселенска лабораторија ќе се урне на Земјата за Велигден

Кинеската вселенска лабораторија „Тиангонг 1“, која од 2016 година кружи неконтролирано околу Земјата, ќе се урне за Велигден. Нејасно е каде точно ќе падне. Деловите од првата кинеска вселенска лабораторија „Тиангонг 1“ најверојатно ќе се урнат на Земјата во периодот од 31 март до 2 април, што значи токму за ...

Повеќе »

Засилени контроли на јајцата пред Велигден, нова регулатива од 2019-та

Засилени се инспекциските контроли за безбедноста и квалитетот на јајцата пред велигденските празници. Покрај контролите на магацините, зајакнати контроли се спроведуваат и на граничните премини, при увоз, со цел на граѓаните да им се понуди безбеден и квалитетен производ, истакнал директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Зоран Атанасов на ...

Повеќе »

Почнува Велигденскиот пост – еве како се празнува

 Време на соединување со Бога Имиња на постот Тоа е пост со повеќе имиња – повеќеимен пост. Се нарекува: Велигденски пост – затоа што завршува на Велигден и значи подготовка за Празникот. Воскресенски пост – заради празникот на Христовото воскресение. Пасхален пост – бидејќи е пост пред Пасха, како што ...

Повеќе »

Велигденски пранк на Реми Гилард (видео)

Повеќе »

Заев за Велигден: Да ја празнуваме победата на животот, ќе има живот за сите!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов и католичките верници, како и до сите граѓани кои го празнуваат овој голем христијански празник ...

Повеќе »

Велигденско послание на митрополитот Повардарски Агатангел до православните верници

По повод големиот христијански празник – Велигден митрополитот Повардарски г. Агатангел упати Велигденско послание до бројното свештенство во кое потсетува дека Христовото воскресение е темел и основа на христијанската вера, Христос воскресна од гробот ги разурна портите на адот и ја победи смртта, најголемиот непријател на човекот и на сето ...

Повеќе »

Велики Петок најтешкиот ден во христијанството

Велики Петок е денот на Христовите страданија и најтешкиот ден од седмицата пред Велигден. Тоа е денот кога Исус Христос бил распнат на крст, за да ги искупи гревовите на човештвото. На овој ден од Страсната седмица, Божјиот син е погребан во камен саркофаг во пештера, пред која се поставува ...

Повеќе »

Обичаи кои се прават на децата за Велигден

Според народните верувања, за Велигден првите три јајца, во црвена боја се фарбаат на Велики Четврток. Малите деца се милуваат по лицето додека спијат со зборовите „Црвено бели, здраво дебело“. Исто така постои обичај, децата да се бањаат со првото црвено јајце, кое е исфарбано на Велики Четврток. Овој обичај ...

Повеќе »

Почнуваат Велигденските празнувања: Денеска е Велики Четврток

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велика Среда во богослужбените текстови има поттик за плач на луѓето заради својата грешност, а од Велики Четврток започнува поинаков плач на верниците – плач од глетката на ужасните ...

Повеќе »

Понеделник е неработен ден

Министерството за труд на граѓаните од православна и католичка вероисповед во Македонија им го честита празникот. Понеделник, втор ден од празникот Велигден, е неработен ден за сите граѓани во земјава, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. Согласно Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и ...

Повеќе »

Денеска е Воскресение Христово – Трети ден

Празникот на Христовото воскресение, Велигден несомнено е најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена. Но, денес се установува тајната на осмиот ден, т.е. идниот ден, кој треба да дојде за никогаш да не заврши како ...

Повеќе »

Денеска е Велики Четврток: Првото црвено јајце има магиска моќ

Денеска е Велики четврток – денот кој потсетува на Тајната вечера, на која е основана таинствената Причест на таа вечера со Христос и како ја оставил новата заповед за љубов кон сите. За овој ден  е врзана неговата изјава на своите ученици дека ќе биде предаден. Во недоумица ученици прашале, ...

Повеќе »