весник – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: весник

Марка: Кристијано Роналдо нема да игра во Скопје

Европскиот шампион Реал на 8 август, на натпреварот во Суперкупот на УЕФА, против Манчестер Јунајтед во Скопје, ќе игра без својот најдобар играч Кристијано Роналдо, тврди Марка. Овој весник, кој е близок до Реал и секогаш е добро информиран за сè што се случува во „Кралскиот клуб“, тврди дека Кристијано ...

Повеќе »

Уапсен уредникот на турскиот весник „Џумхуриет“

Уредникот на интернет изданието на тускиот весник „Џумхуриет“, Огуз Ѓувен вчера е официјално уапсен, откако минатата недела беше задржан во притвор. Турската агенција Анадолија објави минатата недела дека Ѓувен е задржан во притвор поради известување поврзано со смртта на јавниот обвинител, кој загина во автомобилска несреќа. Ѓувен е еден од ...

Повеќе »

Кинески робот новинар ја објави првата статија

Иако експертите во медиумската индустрија водат дискусии за иднината на новинарската професија, а десетици илјади студени ширум светот се обучуваат на специјализираните факултети, развиениот во Кина робот дописник наречен Ксиао Нан во локалниот весник веќе ја објави својата прва статија. Како што пренесува агенцијата China News, написот на Ксиао Нан ...

Повеќе »

Уапсени издавачот и директорот на грчкиот весник „Параполитика“

Атинскиот синдикат на новинари (ЕСХЕА) денеска изрази „длабока загриженост“ за климата што беше создадена по вчерашното апсење на издавачот и на директорот на весникот „Параполитика“, под обвинение за клевета и обид за изнудување. Ваквите обвиненија ги поднесе лидерот на партијата Независни Грци и министер за одбрана на Грција, Панос Каменос ...

Повеќе »

Актерката Милена Дравиќ побарала да ја пуштат од болница

Српската актерка Милена Дравиќ, која на крајот на октомври беше итно примена на Одделот за онкологија во Белград, на нејзино барање била отпуштена од болница – објави белградскиот весник „Вести“. „Иако тоа не е вообичено, минатата недела таа беше отпуштена. На излегувањето беше порасположена, но видно истоштена и исцрпена. Како што ...

Повеќе »

„Нова Македонија“ денеска ги доделува наградите од Конкурсот за краток расказ

Редакцијата на „Нова Македонија“ денеска ќе ги додели наградите на најдобрите шест раскази на конкурсот за краток расказ. Изборот од пристигнатите над 300 ракописи го направи комисијата во состав: Александар Про­ копиев, селектор и Весна Дамчевска, уредничка на редакцијата за култура и претставничка на „Нова Македонија“. Наградите традиционално свечено се ...

Повеќе »

Грција: Издавач на крајнодесничарски весник жив изгоре во автомобилот

Издавачот на грчкиот крајнодесничарски весник „Акрополис“, Панајотис Маврикос, под се’ уште неразјаснети околности жив изгорел во својот автомобил. Инцидентот се случил на обиколница кај Атина, откако неговиот џип „Порше Кајен“, од непознати причини се запалил во движење – пишуваат грчките весници. Издавачот е меѓу обвинетите во кривично-правниот случај „новинари рекетари“. ...

Повеќе »

Новинар од „Вашингтон пост“ потсети дека ако победи Трамп ќе „јаде весници“

Политичкиот кулминист во „Вашингтон пост“, Дана Тимоти Милбанк, кој на почетокот на партиските избори во САД рече дека ќе „јаде весници“ ако милијардерот Доналд Трамп ја добие републиканската номинација за претседателските избори во САД, потсети дека ќе го одржи ветувањето. По победата на Трамп во американската сојузна држава Индијана и ...

Повеќе »

„Народна волја“, весникот на Македонците во Бугарија продолжува да се печати

Македонското меѓународно движење за човекови права продолжува да го поддржува излегувањето на весникот на Македонците во Бугарија, „Народна волја“. По тој повод и ова Здружение изрази благодарност до сите Македонци што се борат против неправдите во Бугарија, Грција, Албанија и другите балкански земји, и со гордост го истакнуваат своето македонско ...

Повеќе »