Тагови: Вести

Ново судско рочиште во процесот против Мариглен Демири од Левица

margilen levica

Денеска во 11.30 треба да почне новото судско рочиште од судскиот процес против членот на Левица, Мариглен Демири поради учество во протестите минатата година. -Протестите одамна завршија, но судскиот прогон против истакнати членови на Левица продолжуваат. Покрај Мариглен Демири, судски процес за учество на протестите се води и против нашите членови ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Заев бара начин да ја избегне правдата во случајот „Поткуп“

Зграда на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ денеска осврнувајќи се на вчерашното одложување на судскиот процес за случајот „Поткуп“ во кој лидерот на СДСМ Зоран Заев е обвинет за барање поткуп, оценува дека тој бара начин да ја избегне правдата. Во соопштението ВМРО-ДПМНЕ наведува дека со вчерашното одложување на судскиот процес и барањето да бидат изземени ...

Повеќе »

Единаесет сообраќајки вчера во Скопје, повредени шест лица

policiska_lenta

Единаесет сообраќајни несреќи се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје.Според евиденцијата на СВР Скопје, во пет сообраќајки со полесни телесни повреди се здобиле шест лица, а во шест е причинета материјална штета. Сообраќајната полиција вчера санкционирала двајца возачи кои поминале на црвено светло на семафор, двајца не ги ...

Повеќе »

Бебиња во Нигерија се користат при напади на бомбаши-самоубијци

nigerija

Жените определени за бомбаши-самоубијци носат бебиња со себе, за да ја одбегнат деталната контрола, пред изведувањето терористичките напади- соопштија безбедносните власти во Нигерија. Еден така организиран напад, бил изведен на 13 јануари, во нигерскиот град Мадагали, кога две жени кои во рацете имале бебиња, ги активирале експлозивните направи поставени на ...

Повеќе »

Челзи Клинтон проговори во одбрана на Барон Трамп

Синот на Трамп

По само неколку дена од инаугурацијата на Доналд Трамп, Барон Трамп доби поддршка од личност која точно знае како е да се израсне во Белата куќа, под будното око на новинарите и јавноста. Токму затоа Челзи на Facebook му даде поддршка на малиот Трамп. „Барон Трамп заслужува шанса како и ...

Повеќе »

Седмата жртва во италијанскиот хотел затрупан од лавината

Италија земјотрес хотел извлекување

Според извештајот на телевизискиот канал Rainnews24, кој се повикува на противпожарната служба, загината жена била најдена во раните вечерни часови во просторија во близина на кујната и барот, и нејзиното тело е извлечено на површината. Со тоа, засега останува непозната судбината на 22 гости и членови на персоналот на хотелот. ...

Повеќе »

ВИДЕО: За 10 дена тројца починати во Идризово – Институтот за судска медицина без извештај

Доктор Идризово

Овој човек му донесе храна и ќебе на својот роднина во Казнено-поправниот дом „Идризово“. Тој вели дека е принуден да донесе нешто за затвореникот, затоа што во затворот условите се многу лоши. Само за десет дена таму починаа тројца затвореници, а причината за нивната смрт се уште не е докрај ...

Повеќе »

Ахмети ги демантира информациите за договорена Влада со Груевски

ali ahmeti

Демократската унија за интеграција  на Али Ахмети  ги демантира информациите кои беа распространети вчера дека неговата партија постигнала “принципиелна согласност со ВМРО-ДПМНЕ” за правење нова влада “Ниту една неофицијална  излезена информација која беше распространета по медумите не е точна. Нашиот лидер Али Ахмети изјави дека договорот ќе биде транспарентен и ...

Повеќе »

Сообраќајот во зимски услови, магла кај Велес, Катланово и Тетово

sneg-5

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по наместа влажни коловози. Појава на магла со видливост од 50 до 100 метри има на патниот правец Велес-Катланово и Тетово. На скопскиот аеродром „Александар Велики“ се реализирани предвидените полетувања и слетувања со исклучок за летот од и за Истанбул, покажуваат ...

Повеќе »

Облачно со повремени врнежи претежно од снег

plostad-sneg

Облачно со повремени врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. Во јужните делови врнежите на места ќе бидат со умерен интензитет. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец, кој попладне ќе го промени правецот во северен. Утринските температури ќе се движат од -6 до 1 ...

Повеќе »

Левица: Левица претставува трн во окото за многумина, но нема да нè скршите

levica-logo2

Левица претставува трн во окото за многумина. Се применуваат различни методи да се спречи нејзиниот раст, посуптилни и помалку суптилни, велат од Левица. Ново рочиште на судскиот процес против Мариглен Демири поради учество во протестите минатата година е закажано за вторник. „Протестите одамна завршија, но судскиот прогон против истакнати членови ...

Повеќе »

Адвокатите на Заев го добиле решението од судот за запирање на постапката за „Пуч“

Зоран Заев Пуч судење

Адвокатскиот тим на Зоран Заев го добил решението од Кривичниот суд за формално запирање на постапката за случајот „Пуч“, откако Специјалното јавно обвинителство донесе одлука за откажување од обвинението. Ова денеска го потврди лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој рече дека очекува наредните денови и тој да го добие решението ...

Повеќе »

Изгореа работилница за брикети и семејна куќа

Пожар

Според соопштението од полиција, во 23.20 часот во Скопје на ул. „Бутелска-7“, во лимен објект – работилница за изработка на брикети, сопственост на Д.Н.(31), избувнал пожар во кој бил опожарен целиот објект. Пожарот бил локализиран од екипа на Бригадата за противпожарна заштита. Увид се вршеше во текот не денешниот ден. ...

Повеќе »

Судењето за Поткуп одложено за 23 февруари

zaev-potkup

Судењето за случајот „Поткуп“ е одложено за 23 февруари. Причината за тоа е барањето за изземање на обвинителот Златко Биковски, кое во меѓувреме стигнало до Обвинителствотоод каде ќе се произнесат во рок од три дена. Претходно, судот даде пауза од два часа откако одбраната на лидерот на СДСМ Зоран Заев, ...

Повеќе »

СВР Куманово: Ибраими починал од природна смрт – семејството револтирано

Полициска лента/Архива

Според официјалните информации на СВР Куманово, Сефедин Ибраими починал од природна смрт. Во кумановската полиција случајот го пријавил лекар од служба на итна медицинска помош кој констатирал смрт на лице место. Старецот со здравствена книшка бил тргнат на лекар за како што велат од семејството му препишат лекови но по ...

Повеќе »

„Анима Мунди“: Зошто Зоолошката градина досега молчеше за смртта на Дино?

img_am (1)

Зошто скопската Зоолошка градина молчеше дека бил повреден и умрел мајмунот Дино, се додека информацијата не ја обелоденивме ние и зошто ни беа недостапни за одговор, прашуваат од Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“. „Во време кога ветеринаринари во Македонија и во светот оперираат најкомплексни повреди на рбетниот столб, ...

Повеќе »

Милошоски: Ни Јанева ни Заев ги нема да објаснат зошто е повлечено обвинението

antonio-milososki

Многу индикативно што неколку дена имаме молк и од Катица Јанева и од Зоран Заев. Никој не сака да се јави да објасни зошто е повлечено обвинението, ниту, пак, Зоран Заев се јави да побара обвинението да има судска разрешница ако верува дека е невин – истакна денеска на прес ...

Повеќе »

Филмот „Џган“ во натпреварувачката селекција на фестивалот во Гетеборг

133434283-99992

Филмот „Џган“ (англиски наслов „Amok“) по сценарио и режија на Вардан Тозија, на 29 јануари ќе биде прикажан во натпреварувачката селекција на Филмскиот фестивал во Гетеборг, Шведска – соопшти македонскиот продуцент на филмот „Дрим фектори“. Филмот, кој е снимен со финансиска поддршка на Агенцијата за филм на РМ и SEE ...

Повеќе »

Шекспировиот „Отело“ – нова премиера на Турски театар-Скопје

shekspir

Турски театар-Скопје утревечер на малата сцена во „Театар Комедија“ премиерно ќе ја изведе претставата „Отело“ од Шекспир во режија на Дејан Пројковски, кој со овој ансамбл има неколку соработки почнувајќи од првата пред десетина години кога ја постави „Гилгамеш“. -Tрагедијата „Отело“ е продолжение на лабораторијата за антички театар од неговата ...

Повеќе »

Нападната и оставена полугола од поранешниот љубовник

Tepachka Arhiva

Скопјанка вчера била нападната од нејзиниот поранешен љубовник и оставена полугола во близина на последната автобуска постојка во населбата „Железара“, според информации од Министерството за внатрешни работи. Жртвата, претходно била пресретната од нејзиниот поранешен пријател, со кого била во љубовна врска, кој со возило ја однел во населбата „Железара“, каде ...

Повеќе »
Close