влада – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: влада

Постигната согласност за владина коалиција во Германија

Партиите на Унијата (ЦДУ и ЦСУ) и СПД постигнаа согласност околу коалициониот договор. Во Берлин веќе се разговара за персонални решенија за министерските функции. СПД би требало да го добие ресорот за надворешни работи. Христијанско-демократската, Христијанско-социјалната унија и Социјалдемократската партија на Германија постигнаа согласност околу изгледот на коалициониот договор. Со ...

Повеќе »

Чешкиот Парламент ќе гласа за доверба на Владата

Чешкиот Парламент се очекува денеска да изгласа недоверба на Владата на премиерот Андреј Бабиш, по обвинувањата дека пред десет години на нелегален начин користел субвенции од ЕУ. Доколку неговата малцинска Влада, чиј мандат започна минатиот месец, загуби на гласањето, тогаш ќе остане на власт се до формирање на новата влада. ...

Повеќе »

Владата ги активира итните мерки против загадувањето на воздухот

Владата препорачува интервентни мерки против загадувањето на воздухот бидејќи на 2 мерни станици во градот два дена по ред било регистрирано загадување на воздухот кое го надминува дневниот лимит, истакна портпаролот Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција. Меѓу препораките се оние да се намали цената на градскиот превоз или истиот да ...

Повеќе »

Законот за ратификација на Договорот со Бугарија на владина седница

Владата на денешната редовна седница ќе го разгледа Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и  Бугарија. На предлог на Министерството за одбрана ќе биде разгледана и информација за завршените преговори за склучување договор за воена финансиска соработка меѓу владите на Македонија и Турција. Како ...

Повеќе »

Поради отсуство на претставници од владата, откажана расправата за предлог-законот за јазиците

Седницата на Комисијата за европски прашања на којашто требаше да се расправа за амандманите што се поднесени за предлог-законот за јазиците е откажана затоа што во салата не беа присутни министерот за правда и заменик-министерот за правда. Претседателот на Комисијата, Артан Груби, ја одложи седницата и рече дека сите ќе ...

Повеќе »

Владата бара Правда да го преработи предлог-законот за амнестија

На седницата Владата го разгледа и го усвои предлог-законот за амнестија и го задолжи Министерството за правда да го преработи текстот на овој предлог-закон како текст на предлог- закон што се носи во редовна постапка и да предвиди одредба со која ќе биде дефиниран датумот дека тој се однесува за ...

Повеќе »

Царовска:ММФ не бара зголемување на старосната граница за пензионирање

Владата се зазема сериозно за стабилизација на Фондот на пензиско и инвалидско осигурување и веднаш формиравме владин Совет кој го води Министерството за труд и социјална политика и членуваат четиворица министри во него, дискутираме за состојбите во ПИОМ и двајца експерти од Светска банка работат на детални анализи на пензиските ...

Повеќе »

Владата одлучи: Поскап дизел за 3,5 денари од 2018

На синоќешната седница Владата усвои предлогот за зголемување на висината на акцизата за дизел, соопшти владината служба за информирање. Мерката пред две недели ја најави министерот за финансии Драган Тевдовски. Со измената на Законот за акцизи се предлага зголемување на висината на акцизата на гасно масло (дизел гориво) кое се ...

Повеќе »

Продукцијата „Јадран филм“ реагира: Некој погрешно ја информирал Владата, серијата „Македонија“ се снима и ќе биде завршена

Јасно е видливо дека некој од свои причини на сосема некоректен начин погрешно ја информирал Владата на РМ – вака реагира попладнево продукцијата „Јадран филм“, која од претходната Влада добила 1,2 милиони евра за да сними серијал со наслов „Македонија“. На вчерашната владина седница пак, е одлучено продукцијата да не ...

Повеќе »

Ќе се спроведе истрага за серијата „Македонија“, продуцентите ќе треба да ги вратат парите

Сериозни пропусти во врска со доделувањето средства за снимање на серијата „Македонија“, утврдила Агенцијата за филм. Оттаму и одлуката која Владата ја донела на вчерашната седница, на продукцијата  „Јадран филм“ која требало да ја сними серијата, да не и’ го додели остатокот од парите. Вкупно 1, 2 милиони евра од ...

Повеќе »

На повидок промени кај министрите во Владата по изборите

По резултатите од локалните избори, неизвесно е кои ќе бидат следните чекори на коалициските партнери и како ќе влијаат врз составот на Владата синоќешните најави за непризнавање на локалните избори од првиот човек на Алијансата на Албанците, партија која е дел од владината коалицијата. Промена во владиниот состав се очекува ...

Повеќе »

Рахој: Шпанската Влада го започна процесот на суспендирање на каталонската автономија

Шпанскиот премиер, Маријано Рахој денеска најави дека Владата го отпочнува процесот на одземање на автономијата на регионот Каталонија. „Одлуката е одговор на постапите на каталонската Влада, кои беа еднострани, спротивни на законот и со кои се бараше конфронтација“, изјави Рахој во денешната прес конференција. Рахој додаде дека шпанската Влада не ...

Повеќе »

Косовската Влада издвои 100 илјади долари за анти-ИД коалицијата

Косовската Влада издвои средства во износ од 100 илјади долари за анти-ИД коалицијата. Според премиерот,  Рамуш Харадинај Владата е подготвена да ја поддржи и иницијатвата за враќање на протеранте жители од Ирак и Сирија. Помошта што може да ја даде Косово е асистенција во деминирање на минираните подрачја, како и ...

Повеќе »

Сандеј тајмс: Меј дава знак дека подготвува промени во Владата

Британската премиерка, Тереза Меј во интервју нагласи дека може да го отстрани од функција министерот за надворешни работи Борис Џонсон. Сандеј тајмс објави денеска дека на прашање кон Меј какви и се плановите во врска со Џонсон таа одговори: „Никогаш не ми било стил да се кријам пред предизвиците и ...

Повеќе »

Владата денеска ќе објави колку пари потрошила државата за странските инвеститори

На прес-конференција во Владата ќе биде претставен првиот дел од Анализата на трошоците – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија за периодот од 2007 до мај 2017 година. Од владината прес-служба информираа дека анализата е направена по декласификација на договорите потппишани од претходната влада. Оттаму информираат дека поради ...

Повеќе »

Перински: Социјалдемократскиот сојуз ќе одговара за расипничкото однесување со парите на граѓаните

Под палката на Социјалдемократскиот сојуз финансискиот систем е на стаклени нозе, а економијата почнува да го доживува својот крах. Социјалдемократскиот сојуз најави ново задолжување во вторник со што ќе ја задолжи државата за нови 27 милиони и 600 илјади евра – реагира денеска на прес конференција Златко Перински, член на ...

Повеќе »

Седница на Работниот комитет за европски интеграции

Во Владата на Република Македонија денеска седница ќе одржи Работниот комитет за европски интеграции со која ќе претседава вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи. Тема на состанокот ќе биде активацијата на Работниот комитет за европска интеграција и неговото целосно ставање во функција со цел зајакнување на целиот институционален систем ...

Повеќе »

Денеска почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

На денешната седница Владата ќе достави предлог-заклучок до Собранието, по што ќе се објави оглас за нов јавен обвинител во „Службен весник“ и во најмалку два дневни весника. Рокот за пријавување е 15 дена, па потоа Советот на јавните обвинители на барање на Владата во рок од 15 дена доставува ...

Повеќе »

САД ќе преземат „брзи и силни мерки“ против Владата на Николас Мадур

САД остро ги осудија вчерашните избори за Уставотворно собрание во Венецуела и соопштија дека ќе преземат „брзи и силни мерки“ против Владата на претседателот Николас Мадуро, пренесоа француските меидуми. – САД ги осудуваат овие избори, кои под закана го ставија правото на венецуелскиот народ на самоопределување, изјави портпаролката на Стејт ...

Повеќе »

Владата скрати 4,9 милиони евра за заштите на животната средина оти проектите не се реализирале

Граѓанските иницијативи и здруженија  кои се залагаат за почист воздух се против кратењето на 4.9 милиони евра од Буџетот за 2017 предвидени за заштита на животната средина, кои се предвидени со предложените измени од 7 јули. Бараат ако не е можно зголемување на средствата наменети за заштита на животната средина, ...

Повеќе »