Тагови: влада

Владата попладнево ќе расправа за поплавените подрачја во Порој

Владата на Република Македонија попладнево ќе ја одржи третата седница, соопшти владината прес-служба. Владата ќе расправа за преземање соодветни мерки и активности за заштита од настанатите штети во поплавените подрачја во Порој, Тетовско.

Повеќе »

ВМРО ДПМНЕ: Новата Влада антиреформска

Новата Влада не губи време да го оправда епитетот антиреформска – велат од ВМРО ДПМНЕ  во денешното соопштение, во кое истакнуваат дека првата мерка на Владата на ВМРОДПМНЕ во 2014-та година бил законот за отпис на долгови, а првата мерка на Владата на СДСМ во 2017-та година е рушење на ...

Повеќе »

Владата ја одржа првата седница: Формирани се работните тела, министрите се обврзаа на ефикасна работа посветена на граѓанските и државните интереси

Владата на Република Македонија ја денеска ја одржа првата седница. На седницата е изразена заедничка согласност за посветена и ефикасна работа на членовите на Владата, во интерес на потребите на граѓаните и на државните интереси на Република Македонија, низ добра соработка и меѓусебно почитување. На денешната седница, претседателот на Владата ...

Повеќе »

Министрите во заминување изнесувале компјутери и мебел од Илинденска

Кабинети без комјутери, мебел и друг инвертар неопходен за извршување на тековните обврски, затекнале министрите на новата влада на чело со премиерот Зоран Заев, кои пред неколку дена се вселија во владината зграда на Илинденска – пренесува Фокус. -Освен кабинетот на премиерот, на кој ништо не му недостига, туку напротив, ...

Повеќе »

Почнуваат консултациите за новата српска влада

Српскиот претседател, Александар Вучиќ ќе разговара денеска со парламентарните партии за кандидатот за нов премиер – пишуваат српските весници. Освен партиите од власта единствено Либерално-демократската партија потврди дека ќе учествува во разговорите, а веројатно шансата ќе ја искористи и Српската радикална партија, пишува весникот „Вечерње новости“. Весникот „Данас“ пак, пишува ...

Повеќе »

Амбасадата на САД му ја честиташе премиерската позиција на Зоран Заев

Амбасадата на САД во Македонија му го честиташе изборот за премиер на Зоран Заев и изборот на нова Влада. -САД им честита на премиерот Зоран Заев и на парламентарното мнозинство за формирањето на нова влада во Македонија. Како пријател и партнер на Македонија, САД со нетрпение очекува да работи со ...

Повеќе »

Избрана е новата влада на Република Македонија

Собранието на Република Македонија пред полноќ со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри. Пред гласањето за избор на новата Влада, Заев рече дека ќе работи на сплотување, а не на делење и одговараше на ...

Повеќе »

Новиот владин состав треба да биде познат денеска

Новиот состав на владата, како што претходно најави мандатарот Зоран Заев, би можел да биде познат денеска, а гласањето во Собрание би можело да се одржи на почетокот на следната недела. Според Зијадин Села, од Алијансата на Албанците, тие ќе дадат поддршка за новата влада, без оглед дали ќе партиципираат ...

Повеќе »

До петок вечер договор за составот на Владата

Најдоцна до утревечер се очекува да финишираат разговорите за состав на нова влада. Во СДСМ се надеваат дека договорот ќе биде постигнат до нивниот партиски Конгрес, кој ќе се одржи во сабота, на 27 мај. Од продолжението на разговорите со Движењето “Беса“ и со Алијанса за Албанците ќе зависи како ...

Повеќе »

НСРР: Во новата влада да има најмалку 30 проценти жени

Националниот совет за родова рамноправност (НСРР) денеска апелира до мандатарот Зоран Заев при составување на владата да го почитува Законот за еднакви можности со кој, како што укажува советот, жените треба да бидат застапени на сите нивоа и позиции со најмалку 30 проценти. ­ -Очекуваме дека ќе ја почитувате законската ...

Повеќе »

Викендов нови преговори за составот на новата Влада

Вчера речиси два ипол часа зад затворени врати, лидерот на СДСМ, Зоран Заев и неговиот коалицски партнер , претседателот на ДУИ, Али Ахмети се договораа за програмата на владата, поделба на ресорите и министeрските места – шишува порталот Макфакс. Од состанокот на Бихаќка, седиштето на СДСМ, по средбата информираа дека ...

Повеќе »

Борисов: Со новата влада ќе разговараме за европскиот план за Македонија

Откако ќе има влада, ќе може да биде организирана билатерална средба за европската иднина на Македонија, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов. Тој во изјава за „ТВ+“ рече дека само стабилно управување може да ги смири политичките страсти во Македонија, откако претседателот Иванов вчера му го врачи мандатот за формирање влада ...

Повеќе »

Microsoft ја нападна владата на САД за криење на слабостите на компјутерските програми

Челникот на Microsoft додаде оган на огнот во дебатата за тоа дека владините служби и агенции би морале да ја балансираат сопствената желба да ги кријат слабостите на компјутерските системи за да ги користат за шпионирање и кибернетичка војна Компанијата Microsoft ја нападна американската влада поради прикривање на слабостите на ...

Повеќе »

Китаровиќ: Пленковиќ го има легитимитетот за водење на хрватската Влада

Андреј Пленковиќ има легитимитет за натамошно водење на Владата – смета хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ. Според неа, можноста за предвремени избори во земјата е„ исклучена се до локалните избори“, а потоа таа ќе види што ќе се прави. Аналитичарите сметаат дека нема да има предвремени избори бидејќи сега е ...

Повеќе »

Борисов утре ќе го објави составот на неговата влада

Мандаторот за состав на новата бугарска влада, Бојко Борисов утре на претседателот на Бугарија, Румен Радев ќе му го достави својот предлог за состав на неговиот нов кабинет –  јави БТА. Од  Кабинетот на шефот на бугарската држава информираа дека по ова Радев ќе ги исполни своите уставни обврски и ...

Повеќе »

Хан: Иванов итно да ја преиспита својата одлука

Денеска се сретнавме со претставниците на парламентарните партии. Јасно им потврдивме на сите лидери во земјата, вклучително и Претседателот дека сега мора да ги почитуваат резултатите од последните избори. Во демократија секој мора да го признае парламентарното мнозинство. Затоа, ние го охрабруваме Претседателот итно да ја преиспита својата позиција. Ние ...

Повеќе »

Владата на Србија го поништи декретот на Приштина за присвојување на српскиот имот на Косово

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави во петокот дека Владата донела одлука со која го поништува декретот на Приштина со кој се презема српскиот имот на Косово и Метохија. Владата ја прогласи приштинската одлука за ништовна и неважечка, како што тоа претходно го направи  со случајот со комбинатот “Трепча”. “Не може ...

Повеќе »

Заев: Минимум 61 потпис е доволен основ да биде закажана седница

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска изјави дека очекува час поскоро да биде закажана седница за избор на претседател на Република Македонија. „Верувам дека мора да се одржи една координација претходно за да се договори составот на Комисијата за избори и именувања , којашто е трета точна од дневниот ред. ...

Повеќе »

Жбогар: Има голем интерес во Брисел за тоа што се случува во Македонија

Договорот од Пржино доведе до решение, но сè уште има работи кои треба да бидат имплементирани – ова е ставот на Евроамбасадорот, Самуeл Жбогар кој го изнесе како одговор на новинарско прашање при денешната посета на Валандово. Според него, доста време помина и треба да се придвижат работите кон формирање ...

Повеќе »

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, Програмата на новата реформска Влада е гаранција за унитарноста

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се единствените коишто работат спротивно на државните и национални интереси на граѓаните на Р.Македонија, преку конфликтите, насилството и инцидентите што ги предизвикуваат со домашната и меѓународната демократска јавност, во обид да се спасат од одговорност за сторените криминали и злоупотреби – смета СДСМ, од каде денеска ...

Повеќе »