Тагови: влада

Груевски денеска ќе го добие одговорот од Ахмети

На последниот ден од законскиот рок за составување влада ситуацијата е исто толку неизвесна како и на денот после изборите и на денот кога претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го доби мандатот од претседателот на државата. ДУИ после маратонски внатрепартиски разговори синоќа остана без одлука дали ќе коалицира со досегашниот ...

Повеќе »

ДУИ одлучува за коалицирањето во идната влада

Во седиштето на Демократската унија за интеграции (ДУИ) во тетовска Мала Речица се одржува состанок на Централното претседателство во проширен состав со присуство на градоначалници, поранешни пратеници, претседатели на ограноци и други видни членови на ДУИ. На состанокот, како што информираат од партијата, треба да се донесе конечен став во ...

Повеќе »

Еко Герила: Југохром не смее да проработи без филтри

И додека вработените од Југохром Алзар бараат од Владата рестартирање на фабриката, Еко Герила на прес тврди дека Југохром е најголем загадувач во Тетово. На пресот одржан во просториите на Еко Герила во Тетово денеска ова Здружение уште еднаш потсети дека според мерењата направени од Министерството за животна средина Југохром ...

Повеќе »

Во ВМРО-ДПМНЕ веруваат дека ќе формираат влада со ДУИ

Во ДУИ јавно не ги коментираат последните изјави на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, но неофицијално извори од партијата велат дека „нема ништо ново“.Иако се чинеше невозможен почеток на какви било разговори откако пред три дена ДУИ ги соопшти целите кои смета дека не може да бидат предмет на преговори, а ВМРО-ДПМНЕ ...

Повеќе »

Обединетите нации втор пат побараа од Македонија итно да ги смести бремените жени под Кале оставени без дом

  Комитетот за елиминација на сите форми на дискриминација кон жената (CEDAW) при Обединетите Нации повторно побара од Владата на Република Македонија итно да обезбеди соодветно домување, храна, чиста вода и непосреден пристап до здравствени услуги, вклучително и услуги поврзани со репродуктивното здравје на четири жени Ромки оставени бездомни од ...

Повеќе »

ИК на ВМРО-ДПМНЕ му даде легитимитет на Груевски да формира Влада

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ даде полн легитимитет на Претседателот Груевски за отпочнување разговори за состав на новата Влада кои треба да се водат на принципиелни основи, запазувајќи ги државните интереси, беше соопштено од партијата по одржувањето на седница на ИК, во средата вечерта. На седницата со која раководеше претседателот на ...

Повеќе »

Новата влада како кула од карти

На градење кула од карти наликува „мртвиот“ период во кој партиските калкулатори пресметуваат владино мнозинство, додека се чека претседателот Иванов до 9-ти јануари да го додели мандатот за состав на новата влада. Неизвесноста во јавноста расте. Кој ќе успее да ја формира новата влада? Има ли веќе договорено владино мнозинство, ...

Повеќе »

Амнестија на стотици затвореници во Албанија поради пренатрупани затвори

Владата на Албанија предлага  неколку стотици затвореници да бидат амнестирани поради пренатрупаност на затворите и казнените установи – пренесе агенцијата АТА. Според предлог законот, се предвидува ослободување на 670 затвореници, на коишто им преостануват најмногу две години од казната која ја отслужуваат. Исто така, ќе бидат ослободени и жени над ...

Повеќе »

Брзи преговори за формирање на влада најави Груевски

Ќе пристапиме веднаш кон преговори за формирање на влада и конечно да заврши кризата, бидејќи на народот му е преку глава од кризата, изјави синоќа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на партиската прослава во Скопје по објавата на првичните резултати од ДИК, според кои владејачката партија освоила 51 мандат, а ...

Повеќе »

Минијатурна разлика-кој ќе ја формира новата Влада?

Владејачката партија на Никола Груевски – ВМРО-ДПМНЕ, според последните резултати очигледно е победник на изборите во Македонија со мала предност пред СДСМ. При преброени 99,34% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија добиле 444 014 гласа, СДСМ и Коалицијата – 428 683. Разликата е минијатурна и сигурно тоа не ...

Повеќе »

Македонија, пензионерски рај што тоне во долгови!

Привилегиите по разни основи за пензионерите можеби се оправдани, но финансиски се неодржливи. Дупката во Фондот за ПИОМ станува се` подлабока но проблемот е што власта останува комотна.Високи пензии, бесплатен превоз, бесплатни викенди, бесплатни бањи, бесплатно скијање. Убаво е да си пензионер во Македонија каде близу 300.000 граѓани кои низ ...

Повеќе »

Владата денеска повторно ќе се задолжи

Владата денеска повторно ќе се задолжи кај домашните кредитори, од кои преку аукција на државни хартии од вредност ќе побара 31 милион евра. Веќе утре, според календарот, Министерството за финансии треба да врати 1,8 милиони евра. На најавата за денешната аукција вчера реагираше Дополнителниот заменик министер за финансии, Кире Наумов ...

Повеќе »

Концепт за привлекување инвестиции или вработување на партиски послушници?

Мандатот на сегашните економски промотори истекува и затоа се бараа нови, објаснуваат од надлежната Агенцијата за странски инвестиции. Договорите со сегашните 31 економски промотори се важечки до крајот на декември, затоа е објавен оглас на кој се бараат 33-ца нови економски промотори. Во огласот што трае до крајот на следниот ...

Повеќе »

Владата го усвои предлог-буџетот за 2017

Владата на вчерашната седница го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година и во текот на наредниот ден ќе го достави до Собранието – информира министерот за финасии Кирил Миноски. Вкупните приходи, според ...

Повеќе »

СДСМ: На секоја Влада изградбата на водоводот во Тетово треба да биде приоритет

Тетовчани имаат право и на здрава животна средина и на чист воздух но знаеме дека ваша најголема болка е тоа што немате доволни количини вода за пиење. Рестрикциите на вода и сувите чешми со кои се соочувате се голем проблем особено во летниот период истакна денес на прес конференција  членот ...

Повеќе »

Вратени 29 милиони евра по основ државни хартии од вредност

Министерството за финансии денеска по основ на доспеани државни хартии од вредност врати 1,78 милијарди денари или 29 милиони евра. Согласно календарот за хартии од вредност објавен на веб страницата на Министерството за финансии, до крајот на месецот доспеваат за исплата 8 аукции, додека закажани се три нови аукции. Од ...

Повеќе »

ВИДЕО: Топлес русинки како сообраќајни знаци

Одговорните лице за градот во еден град во Русија решиле да го средат нивниот хаос во сообраќајот со тоа што ќе најмат локални девојки кои ќе ги држат знаците покрај патот. Згодните и високите девојки, кои топлес ги држат знаци за 60 и 40км на час ограничена брзина. Кој не би ...

Повеќе »

СДСМ: Миноски нема да биде поштеден од одговороност

Министерот за финансии, Миноски е упорен во намерата да биде камиказе за македонската економија. Новиот послушник на Груевски, со мандат од помалку од 1 месец, упорно сака да го зголеми јавниот долг и да ги задолжи граѓаните за 650 милиони евра, без камати – реагира опозицијата на информацијата за новото задолжување на Владата. -Миноски се води по ...

Повеќе »

Владата се задолжува со нови 4,7 милиони евра

Владата утре од домашните кредитори  ќе побара  4,7 милиони евра ( 180.000. ооо милиони денари). На аукцијата на хартии од вредност ќе бидат понудени тримесечни и 12­месечни записи, а веќе в среда, за враќање доспеваат 8,6 милиони евра. Минатата среда владата се задолжи 12, 6 милиони евра, односно двојно повеќе ...

Повеќе »

Вицепремиерот Зоран Ставрески си поднесе оставка

Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески си поднесе оставка, наведувајќи дека се повлекува поради здравствени причини. -Здравствените проблеми со кои се соочувам и советите на лекарите упатуваат на тоа дека постои неопходност од подолго лекување и опоравување, заради што јас нема да сум во можност да ја обавувам функцијата ...

Повеќе »