влада – Page 4 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: влада

Влада на „stand by“, стопанство на „оff“, тензии на „on“

Тензиите и инцидентите растат, стопанството е на машини за реанимација, а долгото „размислување“ на ДУИ кај аналитичарите буди сомнеж за скриена агенда во корист на интересите на власта. Преговорите губат секаква смисла ако не се знаат оптималните рокови во кои тие еднаш мора да завршат. Ова е главната реакција во ...

Повеќе »

ГП „Евзони“ останува блокиран од грчките земјоделци

Блокадата на граничниот премин Евзони на македонско-грчката граница продолжи и денеска, по неуспешните вчерашни преговори на грчките земјоделци со претставниците на Владата во Атина. Поради штрајкот на грките земјоделци, Евзони е затворен за секаков вид сообраќај од 30-ти минатиот месец, што предизивика штети на транспортните компании и нивните коминтенти. Македонските ...

Повеќе »

Рорабакер: Македонија нека се подели како Чехословачка

„Ако македонските народи не можат да се согласуваат, нека се поделат како Чесите и Словаците“, напиша Дејна Рорабакер вчера на Твитер, одговарајќи му на поранешниот македонски амбасадор во САД Никола Димитров. „Како да го дестабилизирате Балканот? Повикајте на менување на границите… А да покажевте малку основна пристојност, интегритет и одговорност?“, ...

Повеќе »

Нов скандал: Иванов си додели царски овластувања!

Претседателот практикува своеволие како да има царски овластувања, бидејќи од никаде не произлегува дека има право да поставува услови за формирање Влада, реагираат аналитичари. Се множат повици за импичмент.Иванов ги пречекори овластувањата, врши дискриминација врз основа на политичка припадност и треба да добие импичмент поради грубо кршење на Уставот. Ова ...

Повеќе »

Пет лица повредени, а 60 приведени на протестите во Романија

  Најмалку пет лица се повредени, а 60 се приведени во судир на демонстрантите и припадници на силите за безбедност за време на протестите во Букурешт и другите романски градови, кои се најмасовни од падот на комунизмот во 1989 година. Протестите се одржани синоќа, поради декретот, кој го донесе Владата ...

Повеќе »

Заев го побарал мандатот, Иванов не го дава – бара 61 потпис (видео)

По повеќе од 2 часа средба со претседателот Ѓорге Иванов, лидерот на СДСМ Зоран Заев рече дека иако го побарал мандатот од него тој рекол дека нема да му го даде доколку не даде потврда со 61 потпис дека може да формира Влада, јави А1 он. Иванов му одговорил дека ...

Повеќе »

Сите погледи вперени во Иванов

На потег е претседателот Ѓорге Иванов, од кого се очекува мандатот за состав на влада да му го довери на СДСМ. Груевски, по принципот „по мене потоп“, бара нови избори.СДСМ чека да го добие мандатот за состав на нова влада, ВМРО-ДПМНЕ бара нови избори, претседателот Иванов молчи, а јавноста се ...

Повеќе »

До 21 часот биле за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а потоа побарале целосно спроведување на платформата

Вчера во штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и во ДУИ се одвивала вистинска драма за исполнување на рокот за формирање собраниско мнозинство и владина коалиција, пренесува порталот МКД.мк До 21 часот, според неофицијалните информации, коалицијата била договорена – претседател на Собрание да биде пратеник од ДУИ, премиер да биде Кирил Миновски, актуелниот ...

Повеќе »

Груевски не успеа да состави влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не успеа да состави влада во уставниот рок од 20 дена по врачувањето на мандатот од претседателот Ѓорге Иванов, откако не успеа да собере мнозинство од 61 пратеник во парламентот. Рокот истече ноќеска на полноќ, а претседателството на ДУИ по тридневна дебата не донесе одлука ...

Повеќе »

Груевски денеска ќе го добие одговорот од Ахмети

На последниот ден од законскиот рок за составување влада ситуацијата е исто толку неизвесна како и на денот после изборите и на денот кога претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го доби мандатот од претседателот на државата. ДУИ после маратонски внатрепартиски разговори синоќа остана без одлука дали ќе коалицира со досегашниот ...

Повеќе »

ДУИ одлучува за коалицирањето во идната влада

Во седиштето на Демократската унија за интеграции (ДУИ) во тетовска Мала Речица се одржува состанок на Централното претседателство во проширен состав со присуство на градоначалници, поранешни пратеници, претседатели на ограноци и други видни членови на ДУИ. На состанокот, како што информираат од партијата, треба да се донесе конечен став во ...

Повеќе »

Еко Герила: Југохром не смее да проработи без филтри

И додека вработените од Југохром Алзар бараат од Владата рестартирање на фабриката, Еко Герила на прес тврди дека Југохром е најголем загадувач во Тетово. На пресот одржан во просториите на Еко Герила во Тетово денеска ова Здружение уште еднаш потсети дека според мерењата направени од Министерството за животна средина Југохром ...

Повеќе »

Во ВМРО-ДПМНЕ веруваат дека ќе формираат влада со ДУИ

Во ДУИ јавно не ги коментираат последните изјави на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, но неофицијално извори од партијата велат дека „нема ништо ново“.Иако се чинеше невозможен почеток на какви било разговори откако пред три дена ДУИ ги соопшти целите кои смета дека не може да бидат предмет на преговори, а ВМРО-ДПМНЕ ...

Повеќе »

Обединетите нации втор пат побараа од Македонија итно да ги смести бремените жени под Кале оставени без дом

  Комитетот за елиминација на сите форми на дискриминација кон жената (CEDAW) при Обединетите Нации повторно побара од Владата на Република Македонија итно да обезбеди соодветно домување, храна, чиста вода и непосреден пристап до здравствени услуги, вклучително и услуги поврзани со репродуктивното здравје на четири жени Ромки оставени бездомни од ...

Повеќе »

ИК на ВМРО-ДПМНЕ му даде легитимитет на Груевски да формира Влада

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ даде полн легитимитет на Претседателот Груевски за отпочнување разговори за состав на новата Влада кои треба да се водат на принципиелни основи, запазувајќи ги државните интереси, беше соопштено од партијата по одржувањето на седница на ИК, во средата вечерта. На седницата со која раководеше претседателот на ...

Повеќе »

Новата влада како кула од карти

На градење кула од карти наликува „мртвиот“ период во кој партиските калкулатори пресметуваат владино мнозинство, додека се чека претседателот Иванов до 9-ти јануари да го додели мандатот за состав на новата влада. Неизвесноста во јавноста расте. Кој ќе успее да ја формира новата влада? Има ли веќе договорено владино мнозинство, ...

Повеќе »

Амнестија на стотици затвореници во Албанија поради пренатрупани затвори

Владата на Албанија предлага  неколку стотици затвореници да бидат амнестирани поради пренатрупаност на затворите и казнените установи – пренесе агенцијата АТА. Според предлог законот, се предвидува ослободување на 670 затвореници, на коишто им преостануват најмногу две години од казната која ја отслужуваат. Исто така, ќе бидат ослободени и жени над ...

Повеќе »

Брзи преговори за формирање на влада најави Груевски

Ќе пристапиме веднаш кон преговори за формирање на влада и конечно да заврши кризата, бидејќи на народот му е преку глава од кризата, изјави синоќа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на партиската прослава во Скопје по објавата на првичните резултати од ДИК, според кои владејачката партија освоила 51 мандат, а ...

Повеќе »

Минијатурна разлика-кој ќе ја формира новата Влада?

Владејачката партија на Никола Груевски – ВМРО-ДПМНЕ, според последните резултати очигледно е победник на изборите во Македонија со мала предност пред СДСМ. При преброени 99,34% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија добиле 444 014 гласа, СДСМ и Коалицијата – 428 683. Разликата е минијатурна и сигурно тоа не ...

Повеќе »

Македонија, пензионерски рај што тоне во долгови!

Привилегиите по разни основи за пензионерите можеби се оправдани, но финансиски се неодржливи. Дупката во Фондот за ПИОМ станува се` подлабока но проблемот е што власта останува комотна.Високи пензии, бесплатен превоз, бесплатни викенди, бесплатни бањи, бесплатно скијање. Убаво е да си пензионер во Македонија каде близу 300.000 граѓани кои низ ...

Повеќе »