возила – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: возила

„Триста“ продолжува со испрашување на сведоци

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметот „Триста“ на СЈО во кој е обвинет Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи, на кое треба да сведочат уште неколкумина сведоци. На претходното рочиште двајца сведоци, кои ...

Повеќе »

Дали забраната за дизел-возила во градовите е законска?

Германија напрегнато ја очекува денешната (22.02) пресуда на Сојузниот управен суд во Лајпциг околу одлуката за забрана на возење дизел во градовите со цел да се намали загадувањето на воздухот. Што е суштината на проблемот? Во многу градови во Германија воздухот е загаден. Граничните вредности за чист воздух се пречекоруваат ...

Повеќе »

Од утре задолжителна зимска опрема за возилата

Утре стапува во сила законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата. Со непочитување на правилата за користење и носење зимска опрема  возачите се изложуваат себе и другите учесници во сообраќајот на опасност и истовремено, според член 361 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, се соочуваат со  ...

Повеќе »

Забрана за дизел-возилата во Германија?

Денеска почнува судска расправа за забрана за возење дизел-автомобили во центарот на Штутгарт. Одлуката би можела да има последици за цела Германија. Улицата „Ам Некартор“ во Штутгарт важи за една од најопасните улици во Германија. Тука се мерат концетрации на азот-оксид од 82 микрограми на метар кубен воздух. Граничната вредност ...

Повеќе »

Метеж на граничниот премин „Богородица“ (фото)

Иако според официјалните информации од АМСМ, ова утро нема подолги задржувања за влез и за излез на граничните премини, возачите го тврдат сосема спротивното. На социјалните мрежи веќе се објавуваат фотографии од тоа каква е ситуацијата на граничниот премин „Богородица“. Оние кои патуваат, тврдат дека за влез во Грција се ...

Повеќе »

Зошто дроновите се подобри од возилата за прва помош?

Многу животи би биле спасени доколку наместо комбе за прва помош долета дрон со дефибрилатор. Да се надеваме дека светот ќе го види овој огромен потенцијал на дроновите за доброто на сите. Во едно истражување во Шведска се покажало дека дронот со дефибрилато рмногу побрзо стигнува до лицете кое доживеало ...

Повеќе »

Димитриев ќе го чуваат 1,5 година, за Груевски две службени возила

Поранешниот премиер, Емил Димитриев во следните година и пол ќе го чуваат шестмина телохранители и на располагање ќе има службено возило и возач. Ваквите привилегии му следуваат со измените на Законот за влада, донесени во 2013 година, со кои бившите премиери имаат право на обезбедување и службено возило во времетрање ...

Повеќе »

Грчките земјоделци го прекинаа штрајкот: ГП Евзони отворен за сообраќај

Граничниот премин Евзони е отворен за сообраќај за сите видови на возила, откако грчките земјоделци го прекинаа штрајкот – информира Авто-мото сојузот на Македонија, потсетувајќи дека овој граничен премин беше во прекин за секаков вид на сообраќај речиси три недели. Како што информираат од АМСМ, на останатите граничните премини нема подолги ...

Повеќе »

РСБСП: Зимски совети за безбедност на пешаците во сообраќајот

  Движете се по тротоарот секогаш кога е можно, а ако не е, користете го крајниот лев раб од коловозот и следете ги возилата кои ви доаѓаат од спротивната страна. Не го бркајте зеленото светло за пешаци или автобусот, избегнувајте да носите торби и други предмети кои ја нарушуваат вашата ...

Повеќе »

Од утре започнува задоложителното поседување на зимска опрема во возилата

Од 15-ти Ноември на сила ќе стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 Март 2017 година. Под зимска опрема за моторните возила со најголема дозволена маса која не надминува 3.500 kg, се подразбира зимски ...

Повеќе »

Агенција за вработување: Нема злоупотреби, возилата се отстапени согласно договорот потпишан лани

Агенцијата за вработување на Република Македонија (АВРМ) соопшти дека лани во октомври склучила Договор со Министерството за труд и социјална политика согласно кој му отстапува расположливи технички средства, меѓу кои и расположливи службени моторни возила, освен возила кои се донација од ЕУ. -За користење и управување со овие возила на АВРМ, директорот ...

Повеќе »

Во Скопје 10 сообраќајки, повредени 7 лица

Сообраќајната полиција во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Скопје изврши увид на вкупно 10 сообраќајни несреќи, во кои седум лица се повредени. Четири сообраќајки се со материјална штета. Во текот на изминатиот ден по спроведените контроли над учесниците во сообраќајот од страна на сообраќајната полиција, откриени и санкционирани се ...

Повеќе »

„Пајакот“ во Скопје вчера отстранил 96 возила – во 17 сообраќајки 8 лица се повредени

Сообраќајната полиција во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Скопје изврши увид на вкупно 17 сообраќајни несреќи, во кои осум лица се повредени. Во текот на изминатиот ден по спроведените контроли над учесниците во сообраќајот од страна на сообраќајната полиција, откриени и санкционирани се поголем број прекршоци. Санкционирани се ...

Повеќе »

Цеца направи хаос во Македонска Каменица, фановите направија 20 км колона пред градот (ВИДЕО)

Светлана Цеца Ражнатовиќ одржа концерт за паметење во Македонска Каменица. Колку Македонците се воодушевени што Цеца одржа концерт покажува и тоа што до влезот во градот имало колона возила долга 20 километри. Цеца излезе на бината пред 15.000 публика која го извикуваше нејзиното име, а настапот го започна со песната ...

Повеќе »