Временска прогноза – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Временска прогноза

Временска прогноза: Облачно и суво, од недела врнежи од снег во целата држава

Денеска ќе преовладува претежно облачно и суво време, информира УХРМ. Утре ќе се задржи облачно време, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено во западните и јужните делови. Од недела ќе бидеме под влијание на релативно студена и влажна воздушна маса, од која се ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно со повремен локален дожд

Под влијание на серија влажни бранови во наредните денови ќе се задржи претежно облачно време со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет и повеќе застапени во западните делови од земјата. Денеска во овие ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно со слаб до умерен ветер

Времето денека претежно облачно со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Преку ноќта ќе има локални врнежи од дожд, на планините снег. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 13 степени. Во Скопје, претежно облачно со слаб југоисточен ветер. Во ноќните часови ќе има повремен дожд. Максималната ...

Повеќе »

Времето денеска: Променливо облачно со можност за снег на повисоките места

Во поголем дел од државата утринава минималните температури се под нулата. Најстудено е во Лазарополе со -7 степени, а најтопло во Дојран каде утринската температура е три степени. Во Маврово се измерени -6 степени, во Крушево и Берово -5, во Крива Паланка -4, во Ѓуриште и Пожаране -3, во Тополчани ...

Повеќе »

Времето денеска: Променливо облачно со врнежи од дожд и снег

Под влијание на влажен бран денеска во повеќе делови од Македонија ќе има врнежи, кои по должината на Повардарјето ќе бидат од дожд, во другите делови од дожд и снег, а на планините од снег, информира УХРМ. Пообилни врнежи од дожд ќе има во западните и југоисточните подрачја, каде што ...

Повеќе »

Времето денеска: Умерено облачно со сончеви периоди

Се очекува денеска да има преодно стабилизирање, а нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник попладне и в среда. Времето денеска ќе биде умерно облачно со повремени сончеви периоди и потопло, со благ пораст на дневните температури. Ќе дува до умерен слаб јужен и ...

Повеќе »

Времето денеска: Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне, особено во западните делови каде ќе наврнат од 10 до 15 л/м2. Во југозападните делови можна е појава на грмежи. Утринската температура ќе се движи од минус два ...

Повеќе »

Времето денеска: Суво и стабилно

Времето во Македонија денеска ќе биде стабилно и суво со дневни температури од 3 до 13 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде слично со дневна температура од 10 степени. И утре времето ќе биде сончево со умерена облачност и умерене ветер од југоисточен правец и дневни температури од 2 ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно со повремен дожд

Променливо облачно време со повремен дожд ќе преовладува денеска во Македонија. Врнежите ќе почнат од запад, а послаби врнежи ќе има на исток и во централните делови. Повремено ќе дува засилен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од нула до седум степени, а дневната од шест до ...

Повеќе »

Временска прогноза: Облачно и дождливо во наредните денови

Денеска ќе има зголемување на облачноста, по котлините поради температурна инверзија ќе има појава на утринска магла. В петок ќе биде променливо облачно, во вечерните часови со врнежи од дожд, кои ќе продолжат и в сабота. Пообилни врнежи се очекуваат во западните делови. На повисоките планини ќе има врнежи од ...

Повеќе »

Времето денеска: Сончево и умерено облачно со температура до 13 степени

Времето во Македонија денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Утринската температура, според Управта за хидрометеоролошки работи ќе се движи од -5 до 2, а дневната од 6 во 13 Целзиусови степени. Од понеделник се очекува сончево и потопло време со утрински ...

Повеќе »

Времето денеска: Сончево со слаб југоисточен ветер

Претпладне по одделни котлини ќе има појава на слаба магла. Најстудено изутринава беше во Лазарополе и Берово каде се измерени минус 10 степени, во Демир Капија -7, во Крива Паланка, Гевгелија, Струмица и Битола -6, во Маврово, Прилеп, Скопје, Тетово и Штип -5, во Ѓуриште, Дебар, Претор и Пожаране -4, ...

Повеќе »

Времето денеска: Сончево со умерена облачност и ветер

Во наредните денови ќе се задржи период на стабилно време со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст. Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од минус 1 до 8 степени. ...

Повеќе »

Времето денеска: Суво и студено со северен ветер

Според УХРМ, следува период на стабилно време со ниски утрински температури. Дневните температури ќе бидат во постепен пораст. Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од еден до осум степени. Во Скопје слично време ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно со температура до 6 степени

Времето денеска ќе биде променливо облачно, во северните и источните делови сè уште ќе има провејување на слаб снег. Преку денот облачноста ќе се намали и ќе биде сончево со умерена облачност, извести УХМР. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено вдолж Повардарието и во Пелагонија, каде на места ...

Повеќе »

Времето прогноза: Денеска сончево, за викендот врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност, а кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека во текот на денот ќе дува слаб до умерен ветер, поизразен во западните делови од земјата. Температурата ќе се движи во интервал од ...

Повеќе »

Студено со засилен северозападен ветер

Времето денеска ќе биде студено со засилен северозападен ветер, а в петок суво и потопло со умерен ветер од југозападен правец. За време на викендот ќе преовладува променливо облачно со повремени врнежи претежно од дожд.

Повеќе »

Времето денеска: Претпладне топло, попладне дожд

Денеска претпладне времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, во западните делови облачно со врнежи од дожд, на повисоките планини снег. Попладне врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират насекаде, а пообилни ќе бидат на запад (локално и над 30 литри на м2). Ќе дува засилен југозападен ветер. ...

Повеќе »

Времето денеска: Дожд во Струга, Кичево и Буково, а магла во Штип и Страцин

На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по влажни коловози. Слаб дожд утринава врне во Струга, Кичево и планинскиот превој Буково, а поради магла намалена видливост од 50 до 100 метри има во Штип и Страцин. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по влажни коловози, а на ...

Повеќе »

Облачно и дождливо време во текот на викендот

Времето денеска ќе биде претежно облачно со слаби локални врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Повеќе врнежи се очекуваат попладне, а снег е можен на повисоките места, особено во северните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од ...

Повеќе »