Тагови: Време

Нов снег и заладување

Врнежи од снег со слаб интензитет најави за ноќеска Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Врнежите ќе почнат од југозапад откако нашето подрачје ќе потпадне под периферно влијание на циклонска активност во Медитеранот. Утре врнежите од снег ќе бидат повремени. Во југоисточните делови ќе има и дожд и снег, а во ...

Повеќе »

Лошите временски услови во Грција „заглавија“ десетици камиони на преминот Евзони

Грчките полициски службеници не пропуштаат камиони на граница од македонска страна, поради лоши временски услови во Грција, па затоа на меѓуграничниот простор чекаат 70 товарни возила – информира агенцијата Макфакс. Министерството за внатрешни работи извести дека во среда остварен е контакт помеѓу раководител на смена на полициската станица за граничен ...

Повеќе »

Алијансата за Албанците ќе го бојкотира мандаторот: Груевски е осомничено лице!

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатор е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО, категоричен е Зулфи Адили од Унитети, партија која е дел од Алијансата за Албанците во изјава за „Фокус“ по веста дека Иванов денеска ќе му го додели мандатот на лидерот ...

Повеќе »

Утре студено време со врнежи од снег и засилен ветер

Значителна промена на времето не’ очекува утре во Македонија, кога поради спуштање на поларна воздушна маса од север ќе има врнежи од снег, најпрво во северните и западните, а потоа и во останатите делови. Во јужните делови најпрво врнежите ќе бидат од дожд, а потоа ќе преминат во снег. Пообилни врнежи ...

Повеќе »

Денеска облачно време со повремен дожд и снег на планините

Времето во Македонија претпладнево е променливо облачно, а во текот на денот поради спуштање на многу студена воздушна маса од север не’ очекува зголемување на облачноста, особено во северните и во западните делови од земјата каде што на пониските места ќе има повремени врнежи од дожд, додека на планините ќе ...

Повеќе »

Утрово најстудено во Берово

Најстудено утрово беше во Берово каде се измерени -11 степени, -8 се регистрирани во Скопје-Петровец, Демир Капија, Струмица, Крива Паланка, -7 во Тетово, -6 во Скопје-Зајчев Рид,  Битола, Виница, Дебар и Ѓуриште, -5 во Куманово, Прилеп и Маврово, -3 во Претор, Пожаране и Лазарополе, -2 во Охрид и Крушево, 0 ...

Повеќе »

Временска прогноза: Викендот стабилно и суво, од вторник снежни врнежи

За претстојниот викенд и почетокот на работната седмица под влијание на поле на висок воздушен притисок и стабилна воздушна маса, времето ќе биде стабилно и суво. Температурата ќе биде во благ пораст, а зголемување на облачноста ќе има од недела – соопшти УХМР. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, ...

Повеќе »

Утрово Скопје најстудено, Гази Баба назагадена

Денеска во Македонија не’ очекува сончево време со мала до умерена облачност, а во јужните делови претежно облачно. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура се движеше од -5 Скопје Петровец, -4 во Крива Паланка, Скопје-Зајчев Рид и Куманово, -3 во Тетово, -2 во Маврово, -1 во ...

Повеќе »

Времето денеска: Сончево со локална облачност

Времето денеска ќе биде сончево и претежно тивко, со мала локална облачност.  По одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност со намалена видливост, особено претпладне. Сончево и претежно тивко, со мала локална облачност ќе биде во Скопје. Претпладне со појава на магла и ниска облачност. Највисоката температура на ...

Повеќе »

Денеска сончево време со умерена облачност

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Во претпладневните часови по котлините ќе има појава на ниска облачност и слаба магла. Утрово најстудено било во Тетово, Битола и Маврово со ­3 степени. Во Лазарополе, Скопје, Прилеп, Струмица, Демир Капија, Дебар, Штип и Берово се измерени ­2, во ...

Повеќе »

Променливо облачно и постудено

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Минималните утрински температури ќе бидат околу нулата, а максималните дневни ќе достигнат до 10 степени. Во Скопје слично време со температура до 5 степени. До средината на работната недела ќе се задржи променливо облачно време повремено со подолги сончеви периоди. Во ...

Повеќе »

Променливо облачно време со сончеви периоди

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со почести сончеви периоди во централните делови од земјата. Попладне ќе има услови за краткотраен дожд на северозападот и на крајниот југоисток. Ќе дува слаб претежно јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од четири до девет, а дневната од 15 до ...

Повеќе »

Ноември постуден, а декември потопол од просекот

Постудено време и помалку врнежи во ноември и температури повисоки од просечните во декември, прогнозира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за последните два месеца од годинава. – Според сегашните прогностички материјали од Европскиот центар за среднорочна прогноза на времето (ECMWF) и Глобалниот прогностички систем (GFS), а врз основа на стручна анализа ...

Повеќе »

И утрово најстудено во Берово, -7 степени Целзиусови

Најниска температура изутрина во седум часот е измерена во Берово – минус седум степени Целзиусови, по што следат Маврово со минус шест, Лазарополе минус пет, Крива Паланка минус четири, Битола, Прилеп, Крушево, Скопје Петровец и Тетово минус три – информира Управата за хидрометеоролошки работи. Во Демир Капија, Охрид, Штип, Струмица, Дебар и Куманово се регистрирани ...

Повеќе »

Ова утро најстудено во Лазарополе, Берово и Маврово

Утрово најстудено во Лазараполе, Берово и Маврово со измерени минус три степени. Според мерењата, еден степен под нулата било во Крушево, нула во Скопје, Пожар, Тетово, Прилеп, Битола, Демир Капија, 2 во Пожаране, Крива Паланка, Струмица, 3 во Ѓуриште, Тополчани, Охрид, 4 во Претор, Виница, 5 во Штип и Куманово и ...

Повеќе »

Утрово најстудено во Берово и Маврово

Утрово според мерењата на УХМР, најстудено било во Берово и Маврово со измерени минус два степена, а највисока беше температурата во Дојран, 10 степени. Според УХМР, во 7:30 часот во Лазарополе било нула степени, во Тетово и Битола еден, во Крушево, Крива Паланка и Дебар два, во Струмица, Д. Капија, ...

Повеќе »

Времето денеска: Претежно облачно и ветровито

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно облачно со умерен до засилен северен ветер. Во централните и северните делови со сончеви периоди. Кон крајот на денот и преку ноќта ќе има локални врнежи од дожд, кои во јужните делови повремено ќе бидат со умерен интензитет. Минимална температура од пет до ...

Повеќе »

Од недела почнува зимското сметање на времето

Сабота спроти недела во 3 часот по полноќ со поместување на стрелките еден час назад почнува зимското сметање на времето. Времето во 3 часот ќе се смета за 2 часот – соопшти Бирото за метрологија при Министерството за економија.

Повеќе »

Променливо облачно со температура до 21 степен

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во утринските часови по одделни котлини со појава на слаба магла, а попладне во планинските подрачја со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура се движи од шест до 12, а дневната од ...

Повеќе »

Облачно време со повремен дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно облачно со повремен дожд. Повеќе врнежи се очекуваат претпладне и кон крајот на денот во западните делови од земјава. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од седум до 16 степени. Во Скопје ќе биде облачно со повремен дожд. ...

Повеќе »
Close