Гостивар – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Гостивар

Гостиварската општа болница доби две нови амбулантни возила

Гостиварската општа болница доби две нови амбулантни возила, кои ги обезбеди невладината организација Тика. На доделувaњето на возилата кои се од исклучително значење за општата болница во Гостивар, кои ги обезбеди турската агенција за развој и соработка Тика, присуствуваше  државниот секретар за здравство Владимир Милошев. Амбасадорот на Турција во Македонија ...

Повеќе »

Гостиварчани со пораки за подигање на еколошката свест за аерозагадувањето

Викендов на градскиот плоштад во Гостивар се одржаа еколошки активности посветени на загадувањето на воздухот. Поставување на филтри на загадувачите, регулирање на сообраќајот, користење на  алтернативни суровини за затоплување, наместо традиционалното огревно дрво. Ова беа дел од пораките за намалување на аерозагадувањето во Гостивар, кои граѓаните ги оставија на информативните ...

Повеќе »

Директорот на гостиварската гимназија вели дека Таравари шири невистини поврзани со петочниот инцидент

Продолжуваат реакциите поврзани со петочниот инцидент во гостиварската гимназија. Обвинување пристигна и од директорот на гостиварската гимназија кој го обвини градоначалникот на Гостивар Таравари, дека го предивикал инцедентот. Директорот на гостиварската гимназија Џези Камбери, преку соопштение се обрати до медиумите, потенцирајќи дека градоначалникот Таравари шири невистини и неосновано етикетира луѓе ...

Повеќе »

Во полошко се палат возила во движење

На тетовско- гостиварското подрачје, зачестија случаите на опожарување на возила. Последниот случај е регистриран вчера во Гостиварска Долна Бањица. Во Гостиварска Долна Бањица возилото најпрвин се запалило во предниот лев пнмевматик и пластичниот дел во неговата близина. Случајот го пријавил 58 годишен жител на ова село, сосед на сопственикот на ...

Повеќе »

Гостивар се раззеленува

Јавното претпријатие за паркинзи и зеленило Гостивар од својот буџет ќе издвои средства за раззеленување на градот. Ќе се садат нови дрвја, цвеќиња, градскиот парк и останатиот дел на градот холтикултурно ќе се уредува. Колку пари Јавното претпријатие за паркинзи и зеленило ќе потроши за раззеленување на градот, засега не ...

Повеќе »

Дете од Гостивар искасано од куче

Дете од Гостивар вчера било искасано од куче. Билтенот на СВР Тетово регистрираше и повреден работник додека расчистувал снег. Вчера на регионалниот пат Маврово-Галичник, во близина на месноста „Царева чешма“, 30-годишниот тетовец Ш.И, кој со булдожер работел на расчистување на снегот, задобил телесни повреди. Откако со булдожерот заглавил во снегот, излегол ...

Повеќе »

Општина Гостивар: Претходната власт набавувала незаконски компјутерска техника

Општина Гостивар продолжува со кампањата Вистината за ДУИ. Овојпат гостиварските власти обвинија дека претходната локална власт со која раководела ДУИ, купувала компјутерска техника спротивно на законите.   „Спротивно на законските процедури и тендер, претходната локална власт во 2013 година, набавила таблет и неколку лап топа“, обвини портпаролот на Општина Гостивар, ...

Повеќе »

Како учениците го замислуваат идеалното училиште

Ученици од Гостивар на работилница насловена како Младински разговори, имаа можност да ги искажат своите мислења и ставови поврзани нивното образование и проблемите со со кои се соочуваат во градот. Учениците имаа можност да се изјаснат на три теми : како го замислуваат идеалното училиште, какво маало посакуваат и во ...

Повеќе »

Протест во Гостивар поради одземањето на ингеренците на Таравари

Алијансата за Албанците вчера одржа мирен протест во Гостивар, поради одземањето на ингеренциите на гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари во делот на образованието. Протестот го организираше гостиварскиот огранок на Алијансата за Албанците. Се одржа пред зградата на Општина Гостивар. Присутните истакнаа дека се револтирани, што по одземањето на ингеренциите веднаш Министерството ...

Повеќе »

Совет за етика во медиуми добива голем број на жалби за еднострано информирање

Советот за етика во медиумите во Гостивар презентираше низа неправилности во работењето на медиумите. Дискриминацијата, говорот на омраза и едностраното информирање, се најчестите прекршување на правилата за професионално известување за кои граѓаните, здруженијата и институциите поднесуваат жалби до Советот за етика во Медиумите. Ова тело во Гостивар ги презентираше резултатите ...

Повеќе »

Приведен осомничен за филмскиот грабеж во гостиварската банка

Полицијата приведе 37 годишен жител од Гостиварско Неготино, осомничен дека го извршил разбојништвото во Халк Банка, кое се случи во петокот во центарот на Гостивар. Осомничениот заедно со целокупниот документиран материјал и со крвичната пријава за кривично дело разбојништво е предаден на надлежен јавен обвинител при Основното јавно обвинителство Гостивар, ...

Повеќе »

Повредени 8 лица во сообраќајна незгода на Автопатот Тетово – Гостивар

Повредени 8 лица во сообраќајна незгода која се случи синоќа на автопатот Тетово – Гостивар. Сообраќајката се случила при претекнување. Во сообраќајката која се случила на Автопатот Тетово – Гостивар кај таканаречената Тимчевишка клучка, учествувале комби со италијански регистерски ознаки и автомобил „мерцедес“ со албански ознаки. Во возилата имало вкупно ...

Повеќе »

Одрони на регионалниот пат Гостивар-Србиново

На делницата Лакавица-Србиново, на регионалниот пат Гостивар-Србиново дојде до лизгање на земјиштето. До одронување на земјата на ова ридско-планинско подрачје дојде како последица од обилните врнежи од снег и во еден дел земјата го блокира патот со што во одреден период, жителите од овој крај останаа отсечени од градот. Интервенцијата ...

Повеќе »

Во Гостивар нема ниту едно згрижувачко семејство

Гостиварските семејствa не сакаат да згрижуваат деца сместени во домовите низ Македонија. Од Гостивар има околу 40 дечиња кои живеат во згрижувачките центри низ државата. Гостиварските семејства не се заинтересирани на децата кои живеат низ домовите во Македонија, да им пружат родителска грижа. Досега имаше голем број кампањи, едикации за ...

Повеќе »

И Гостиварци дишат загаден воздух

Станицата за мерење на квалитетот на воздухот поставена неодамна во дворот на Основното училиште Гоце Делчев во Гостивар, покажа дека во градот има аерозагадување. Измерени се параметри над дозволеното. Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

По втор пат уништено детското катче во Гостивар

Несовесни граѓани изминатиов период целосно го уништиле детското катче лоцирано во склоп на градскиот парк во Гостивар. Реквизитите се искршени, а уништена е целата заштитна ограда. Деновивие гостиварци ги затекнува непријатна слика кај градскиот парк во Гостивар.  Детското катче кое некогаш важеше за место за рекреација и одмор на родителите ...

Повеќе »

Ибраимовски: Банда на судии и лихвари владее во Полошко

Пратеникот од ПЦЕР, Самка Ибраимовски денеска на собраниската говорница изнесе многу илустративен случај на лихварство, кој како што додаде, е потопомагнат од државните институции. Имено, лихвар од Полошко, успеал да земе неколку куќи, по срамно ниска процена на овие куќи, за што неколку пати  бил пријавен, но полицијата никогаш не ...

Повеќе »

Гостиварец измамен со лажен дијамант

69 годишен гостиварец бил измамен од две лица кои лажно му се преставиле дека се странски државјани и дека западнале во неволја. Полицискиот билтен бележи запалено возило во тетовско Боговиње. Непознатите го пресретнале измамениот и му се претставиле дека едниот е од Србија, а другиот од Израел. Тие му кажале ...

Повеќе »

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари ја продолжува кампањата – Вистината за ДУИ

Гостиварскиот градоначалник, Арбен Таравари ја продолжува кампањата – Вистината за ДУИ, во која го обвинува претходното раководство на општината за незаконско трошење на пари, манипулации, криминал и корупција.   Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Граѓаните на Гостивар масовно се одзваа на апелот за помош на семејството Јосифоски

Граѓаните на Гостивар масовно се одзваа на апелот за помош на семејството Јосифоски, кое едвај преживува и се бори со сиромаштијата и болестите. За тричленото семејство беа собрани пакети со храна, облека, лекови и средства за хигиена. Хуманитарната помош беше организирана на градскиот плоштад во Гостивар. Пакетите веднаш беа однесени ...

Повеќе »