Градинка – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Градинка

Родители се жалат на несоодветниот третман кој скопска градинка го има врз децата и нивната воспитувачка

Првата детска aмбасада во светот – Меѓаши најави прес-конференција по повод поплака и сведоштво од група родители за несоодветен третман кон децата, родителите и воспитувачката во градинката „Кочо Рацин“ од Скопје. Како што информираат од „Меѓаши“ повод за оваа прес-конференција е потребата на родителите чии деца ја посетуваат градинката „Кочо ...

Повеќе »

Градинката Рада Поцева во Кавадарци има капацитет за 560 а во мoмeнтов згрижува двојно повеќе деца

Кавадарчани имаат потреба од изградба на нова детска градинка а тоа беше и главниот адут на партиите во предизборието. Дека општината има сериозен проблем со недостиг на ваков капацитет потврдува и фактот што во моментов во детската градинка Рада Поцева се згрижени двојно повеќе деца од предвиденото. Директорката на градинката ...

Повеќе »

Кавадарци: Градинката ветена 2013 година ќе „лови“ гласови за локалните избори во октомври

Новата градинка која се изгради во дворот на Здравствен дом Кавадарци, ќе биде пуштена во употреба на празникот на градот, 7 ми септември,вака на прес конференција порача градоначалникот Александар Панов,како одговор на препукувањата кои  во последните денови  ги имаат власта и опозицијата, кој треба да го изгради објектот. -Општина Кавадарци ...

Повеќе »

Се бара виновникот за неизградената градинка во Кавадарци

Потребата од изградба на детска градинка во Кавадарци е повеќе од неопходна, зашто градот бележи зголемен број на новороденчиња, затоа актуелната власт треба да одобри средства за реализација на проектот кој е при крај и да престане да ги кочи проектите кои се неопходни за општината, порача вчера на прес конференција ...

Повеќе »

МТСП: Градинката ,,Блета’’ во моментов не згрижува деца

Министерството за труд и социјална политика денеска изврши вонреден инспекциски надзор и увид во објект на ул. 173 бр.8 во Скопје, врз основа на сознанијата за постоење нелегална установа со назив ,,Блета’’, која згрижувала деца од предучилишна возраст и вршела воспитание од верски карактер. Надзорот е извршен  врз основа на ...

Повеќе »

Децата од Шуто Оризари ќе добијат нова градинка

Опожарената градинка  „8-ми Април” во Општина Шуто Оризари ќе биде целосно рекоунструирана. 140-те деца кои ја посетуваа оваа градинка ќе може да се вратат и во нов објект да го добиваат соодветното предучилишно образование, најави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. Таа информира дека реконструкцијата ќе чини ...

Повеќе »

Седум лица загинаа во експлозија пред градинка во Кина

Најмалку седум лица загинаа, а 59 се ранети во експлозијата, што одекнала денеска пред градинка во градот Суџоу, во источната кинеска провинција Џиангсу. На кинеските Интернет страници се објавени фотографии на неколку жени и деца, кои лежат на земја, од кои некои крварат, а прикажана е и жена, која држи ...

Повеќе »

НОВАТВ: Отказ за негувателката која го изгоре детето со кафе во градинка

Отказ од работа ќе добие негувателката која вчера истурила врело кафе врз лицето на детето додека тоа спиело во своето креветче во детската градинка „Чекорче“, клон на градинката „Срничка“ во скопската населба Аеродром. Ова за НОВА го изјави директорот на градинката, Јоаким Димулков. Тој потврди дека денеска во градинката дошла ...

Повеќе »

Скопје: Негувателка во градинка истурила кафе на лицето на едно од децата

Негувателка во една од скопските градинки истурила кафе на лице на дете додека тоа се наоѓало во креветче во занималната. Детето се здобило со изгореници од прв степен во пределот на очите и левата јаболчница. МВР денеска соопшти дека триесет и двегодишната М.Г. од Скопје  пријавила дека во 12:30 часот ...

Повеќе »

Дом за стари лица во Сиетл се грижи за пензионери и за деца од предшколска возраст

Дом за стари лица во Сиетл се грижи за пензионери и за деца од предшколска возраст заедно. На видеото може да се виде како тие се дружат, учат, забавуваат и чуваат.

Повеќе »

Жерновски: 100 деца на улица, ако МТСП не ги продолжи договорите на вработените во градинката „Кочо Рацин“ (Видео)

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски денеска апелираше до Министерството за труд и социјална политика да ги продолжи договорите за 11 вработени за да не се случи близу 100 деца од новата градинка „Кочо Рацин“ да не можат да бидат згрижени, Според него, на 11 вработени во новата градинка на ...

Повеќе »