Тагови: Градоначалник

Неготинци имаат проблем со водата за пиење,комуналната хигиена,патната инфраструктура

Нивно што побрзо решавање побараа од новиот градоначалник Тони Делков. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Прилепскиот Градоначалник Јованоски вети помош за повеќегодишниот проблем на вработените во загубарот Еурокомпозит

Претставници на вработените и синдикалците на прилепскиот загубар Еурокмпозит вчера остварија средба со новиот прилепски градоначалник, Илија Јованоски. На средбата тие целосно го запознаа со своите, со години наталожувани, проблеми кои и покрај безбројните ветувања никако да се решат. Целиот текст можете да го прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Уапсен поранешниот градоначалник на Ѓорче Петров, Сокол Митревски

Ексградоначалникот на општина Ѓорче Петров Сокол Митревски е уапсен утрово, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од полициски извори. Митревски, според првичните информации, е уапсен за злоупотреба на службената положба и овластувањата во врска со незаконска пренамена на земјиште на територијата на општината и за незаконско давање под концесија на земјиште. Митревски се очекува ...

Повеќе »

Водоснабдувањето и инфратсруктурата први приритети на новиот градоначалник на Прилеп Јованоски

Веднаш по стапувањето на функцијата новиот градоначалник на Прилеп Илија Јованоски ги најави своите први два приоритети на кои што како што рече ќе се стави акцент. -Уште отсега може да кажам дека водоснабдувањето е прв приоритет за граѓаните на Прилеп и околните населени места. Втор приоритет е инфратсруктурата-оние патишта ...

Повеќе »

Во Крива Паланка врачено уверението на новиот градоначалник, Борјанчо Мицевски

Општинската изборна комисија од Крива Паланка, на свечен начин денеска го врачи уверението на новоизбраниот градоначалник, Борјанчо Мицевски од редовите на СДСМ и коалиционите партнери.  Мицевски пред вработените во општинската администрација изрази благодарност за укажаната доверба од страна на граѓаните како и за како што рече, мирните, фер и демократски ...

Повеќе »

Избран нов градоначалник на Истанбул

Кандидатот на владејачката Партија на правдата и развојот, Мевљут Ујсал, е избран за нов градоначалник на Истанбул. Тој победи во трет изборен круг. Во првите два изборни кругови немаше апсолутно мнозинство, поради што не можеше да биде именуван нов градоначалник. Откако партиите обезбедија апсолутно мнозинство со 179 гласови за градоначалник ...

Повеќе »

Во Битола ќе се „тркаат“ Петровска и Илиоски

Конечно се знае кој ќе биде кандидат за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. Иако во јавноста до последен момент се вртеа имињата на неколку кандидати, па дури и на две жени, како противтежа на предлогот за кандидат од страна на СДСМ, сепак актуелниот пратеник во Собранието од редовите ...

Повеќе »

Нема законска пречка Таравари од одмор да води кампања, иако тоа не било пракса досега

Министерот за здравство Арбен Таравари нема законска пречка да биде истовремено и кандидат за градоначалник на Гостивар, но, според досегашната пракса, со поднесувањето кандидатура за локалните избори, министрите и пратениците си поднесуваа оставки пред да почне кампањата. Таравари синоќа ја изненади јавноста со најавата дека ќе се кандидира за градоначалник ...

Повеќе »

Министерот Таравари ќе се кандидира за градоначалник

Само три месеци откако е на функцијата, министерот за здравство Арбен Таравари ќе се кандидира за нова  – ќе биде  кандидат за градоначалник на Алијансата на Албанците за Гостивар, потврдил тој за СДК.МК . По неуспешните преговори со БЕСА за заеднички  настап на престојните локални избори, во партијата на Зијадин ...

Повеќе »

На притисоци и политичка хајка се пожали градоначалникот на Кавадарци

„Мислам дека никогаш не било полошо“, вака градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов гледа, на како што вели, политичката хајка против него која ја води деновиве актуелната власт. Според него, се’ започнало со таканаречените бомби, кога на секој начин се обидувале да ја оцрнат неговата работа и углед. Панов смета дека ...

Повеќе »

Убиен градоначалник и неговата сопруга во рација на Филипини

Филипинската полиција, на југот на земјата, спроведе рација, а во судирите кои потоа избија загинаа 15 лица, меѓу кои и градоначалникот на Озамиз, Рејналдо Парохиног. Според претседателот на Филипини, Родриго Дутерто, овој градоначалник бил вмешан во нарко-бизнисот. „Во престрелката загина градоначалникот и најмалку 14 други лица“, изјави шефот на полицијата ...

Повеќе »

Иванов му се извини на премиерот Зоран Заев

Се извинуваме за настанатиот превид на протоколарните служби во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, се вели во дописот до јавноста. Кабинетот на Претседателот на Република Македонија информира дека е настаната техничка грешка при упатувањето покана до градоначалникот на општина Струмица за присуство на прославата на државниот празник „Илинден“ во Скопје. Во ...

Повеќе »

Нема притвор за градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски – остана само без пасош

Жалбите на Специјалното јавно обвинителство за обвинетиот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски, обвинет во случајот ТНТ за незаконското уривање на објектот Космос се одбиваат, одлучи Апелациониот суд, а се одбива и неговата жалба за против одлуката за одземање на пасошот. Тоа значи дека за Трајковски нема притовр, туку само му ...

Повеќе »

Неготинци денес цел ден без вода поради дефект на водоводната мрежа

Неготинци денес цел ден без вода поради дефект на водоводната мрежа, за нив ова не е ништо ново зашто како што велат и онака вода немаат преку цел ден на овие високи температури.   Најавата на ЈП Комуналец дека денес ќе нема вода од 9 до 20 часот, неготинци не ...

Повеќе »

Градоначалник на мексикански град се ожени за крокодил (Видео)

Градоначалникот на мексиканскиот град Сан Педро, Хуамелула Виктор Агиљар одбра крокодил за своја животна сопатничка, во духот на традицијата на домородците, која има за цел да им донесе среќа на локалните риболовци. Женката крокодил беше крстена во четвртокот, а на „најрадосниот ден“ беше облечена во бело, но со врзани вилици. ...

Повеќе »

Неготинци без вода за пиење ама затоа ќе добијат фонтана

На овие температурни шокови од плус 40, неготинци наместо да се разладуваат дома под туш сега ја гледаат изградбата на новата фонтана која чини околу 60 илјади евра. Револтирани прашуваат зошто им е фонтана кога водата за нив особено во летниот период значи луксуз. Во градот на виното со децении ...

Повеќе »

Кривична за градоначалникот на Македонски Брод

НК КР Македонски Брод поднесе кривична пријава против М.В. (58) од  Македонски Брод, градоначалник на општина Македонски Брод, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Во текот на 2014 година пријавениот спротивно на Договорот за доделување нафтени деривати од 7000 литри нафта ...

Повеќе »

„Розевата“ Битола во филмот за Талески

Битола не стана филмски град, ама ќе ја има во филмот на градоначалникот на заминување Владимир Талевски, кој е на истекот на неговиот трет мандат. За филмот за проектите на Талески, општината ќе потроши 8000 евра. Опозицијата овој проект го нарече „голема лудорија“, а дел од битолските интелекуталци бараат контра ...

Повеќе »

Вулгарни закани кон семејството на градоначалникот на Куманово

“Јас ги подржувам протестите како демократска придобивка за  начин на изразување на незадоволство, но насилни протести со закани по безбедноста и животот излегува од рамките на демократијата”- , вели градоначалникот на општина Куманово Зоран Дамјановски,  како реакција на песната упатена од Предраг Петрушевски-Бинго, со индиректна закана дека некој ќе му ...

Повеќе »

7.882 потписи против изградбата на панорамското тркало

Скопскиот градоначалник доби петиција од 7.882 потписи против изградбата на панорамското тркало. Граѓани на Скопје бараат запирање на изградбата на панорамското тркало во центарот Скопје, на реката Вардар, помеѓу Камени мост и мостот „Гоце Делчев“. Петицијата, на која се потпишаа 7.882 граѓани, му беше предадена на скопскиот градоначалник Коце Трајановски. ...

Повеќе »