Тагови: Градоначалник

Кривична за градоначалникот на Македонски Брод

НК КР Македонски Брод поднесе кривична пријава против М.В. (58) од  Македонски Брод, градоначалник на општина Македонски Брод, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Во текот на 2014 година пријавениот спротивно на Договорот за доделување нафтени деривати од 7000 литри нафта ...

Повеќе »

„Розевата“ Битола во филмот за Талески

Битола не стана филмски град, ама ќе ја има во филмот на градоначалникот на заминување Владимир Талевски, кој е на истекот на неговиот трет мандат. За филмот за проектите на Талески, општината ќе потроши 8000 евра. Опозицијата овој проект го нарече „голема лудорија“, а дел од битолските интелекуталци бараат контра ...

Повеќе »

Вулгарни закани кон семејството на градоначалникот на Куманово

“Јас ги подржувам протестите како демократска придобивка за  начин на изразување на незадоволство, но насилни протести со закани по безбедноста и животот излегува од рамките на демократијата”- , вели градоначалникот на општина Куманово Зоран Дамјановски,  како реакција на песната упатена од Предраг Петрушевски-Бинго, со индиректна закана дека некој ќе му ...

Повеќе »

7.882 потписи против изградбата на панорамското тркало

Скопскиот градоначалник доби петиција од 7.882 потписи против изградбата на панорамското тркало. Граѓани на Скопје бараат запирање на изградбата на панорамското тркало во центарот Скопје, на реката Вардар, помеѓу Камени мост и мостот „Гоце Делчев“. Петицијата, на која се потпишаа 7.882 граѓани, му беше предадена на скопскиот градоначалник Коце Трајановски. ...

Повеќе »

Ѓорѓи Божинов го фати светиот крст во Радовиш

Ѓорѓи Божинов го фати крстот, што по повод Водици традиционално беше положен во Градскиот базен во комплексот Шампион во Радовиш. Божинов од градоначалникот, Сашко Николов доби парична награда од 20.000 денари, а од свештениците на Брегалничката епархија и од фирмата Зегин други подароци. Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици 2017 ...

Повеќе »

Градоначалникот на Берово со сексизам против новинарка

Новинарката од Делчево, дописничка на Канал 77, Даниела Такева, доживеа крајно невкусна дискредитација од градоначалникот на Берово, Драги Наџински на Фејсбук. Поводот е банален. Такева, пишувајќи репортажа за дрвото секвоја, што единствено во Македонија расте во Малешевијата, згрешила една буква во името на дрвото – Оваа  e неписмена. Не знам ...

Повеќе »

Американски градоначалник поднесе оставка откако ја нарече Мишел Обама „мајмун во штикли“

Градоначалникот на градот Клеј во Западна Вирџинија, Беверли Вејлинг поднесе оставка, а уште еден општински службеник доби отказ откако на фејсбук ја споредија првата дама на САД, Мишел Обама со „мајмун во штикли“, пренесува CNN. Памела Тејлор, која работела како директор за развој во општината Клеј, на фејсбук напишала дека ...

Повеќе »

Обвинителството за организиран криминал истражува изборен поткуп во Струмица

По налог на Јавниот обвинител за организиран криминал,  Јован Илиевски, утрово од општина Струмица одземени се два општински комјутери, а десетина лица вработени во општината, но и членови на СДСМ меѓу кои актуелен советник во Советот  и координатор на изборен штаб биле повикани на распит. Обвинителството се сомнева за сторени ...

Повеќе »

Виничките родители: Нема политика во училишниот протест

По вчерашниот протест на родителите од Виница поради промена на воспоставениот ред на работа на основните училишта, реагираше градоначалникот Емил Дончев, кој даде и политички призвук на протестот. „Според мене, ова што сега се случува е класична манипулација со децата и има политичка заднина и како аргумент скоро сите училишта ...

Повеќе »

СДСМ Штип: Локалните власти кршат закони со предизборно шминкање

Локалните власти не работат професионално. Тие  не прават разлика што претставува градежна офанзива, а што законска обврска за задолжително одржување на речните корита со цел спречување штети од елементарни непогоди – реагира штипската опозиција на денешната прес конференција. Социјалдемократите потсетија дека локалните власти на чело со градоначалникот, Илчо Захариев ветија ...

Повеќе »

Американски државјанин испрати необично писмо до гевгелискиот градоначалник

Почитуван градоначалник, оценив дека ќе биде добро да Ви испратам порака и истовремено за тоа што го правите како општина за да им помогнете на мигрантите – вака почнува писмото кое го доби гевгелискиот градоначалник, Иван Франгов, од еден Северноамериканец. „Јас како 59 годишен Северноамериканец, со социјална поддршка, со посебна ...

Повеќе »
Close