грип – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: грип

Спречете ја кашлицата на природен начин

Балансираната исхрана, избегнувањето на загушливи простории, пушењето, алкохолот, а воведувањето на редовна физичка активност и добрите навики како правилен распоред на оброците, доволен сон и често поминување на време во природа се најдобра превенција од разни болести. Меѓу нив се и здодевните настинки и грипот, на кои можете да станете ...

Повеќе »

Се зголемува бројот на заболени од грип, за една недела 2001 случај

Во текот на изминатата недела (од 29 јануари до 4 февруари), во Република Македонија се регистрирани 2.001 заболен од грип, што е зголемување за 84 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 1.085 заболени лица, се наведува во извештајот што на својата веб страница денеска го објави Институтот ...

Повеќе »

Зголемен бројот на заболени од грип во Крива Паланка и Ранковце

Бројот на заболени од грип на подрачјето на Крива Паланка и Ранковце во јануари е зголемен во однос на претходниот месец. Во јануари биле регистрирани 58 случаи на заболени од грип. Пријавувањето на заболени, продолжува и понатаму. Овој месец на ниво на општините Крива Паланка и Ранковце има 58 заболени ...

Повеќе »

Двегодишно дете е петтата жртва на грипот во Албанија

Двегодишно дете е петта жртва од сезонскиот грип во Албанија – потврди Министертвото за здравство. Според истиот извор, двегодишниот Б.З.од селото Шнколи кај Лежа, утрово починал во Унверзитетската клиника болница „Мајка Тереза“, каде бил хосипатлизиран пред два дена во тешка здравствена состојба. Детето една недела било со висока телесна температура,г розница ...

Повеќе »

Епидемија на грип во Хрватска: Досега починаа две лица

Хрватска е зафатена од епидемија на грип со висок интензитет, од што досега починаа две лица, а неколку илјади се болни – јави Хина. Грипот го зафати секој регион во земјата. На новогодишната ноќ починале две лица – во Загреб и во Сплит. Вистинскиот број на заболени е многу повисок од ...

Повеќе »

Грипот изненади годинава, а снегот?

Колумна на Менче Атанасова Точи – НоваТв Надлежните неспремни го дочекаа грипот годинава.  Ги изненади.  Како и со снегот, вообичаено. Само што со снегот не видоа некој бизнис , но со грипот очигледно, да. Но, за тоа подоцна. Еве што се случува. Сезона на грип е, а во најголемиот пик на ...

Повеќе »