Тагови: грција

Училиштата во делови на Грција затворени поради лошото време

Grcija sneg ulica(1)

Училиштата и детските градинки во реоните на градовите Јанина и Каламбака во западна Грција денеска останаа затворени поради новото влошување на временските прилики. Според грчките медиуми, властите ја донеле ваквата одлука поради најавите на метеоролозите за надоаѓање на нов студен бран проследен со ниски температури и снежни врнежи. Студениот бран што ...

Повеќе »

Грција почна да ги пропушта заглавените камиони на ГП Евзони

kamion-sneg

Утринава од 9:30 часот грчките погранични органи на граничниот премин Евзони почнаа да ги пропуштаат тешките товарни возила, кои чекаа за влез во Грција во меѓупросторот поради забраната за движење предизвикана од  лошите временски услови и состојбата на патиштата. Во моментов се’ уште во меѓупросторот се наоѓаат околу 70-80 товарни ...

Повеќе »

Нимиц: Се надевам дека новата влада ќе ме покани на разговори за прашањето за името

nimic

Медијаторот во македонско-грчките преговори за прашањето за името, Метју Нимиц го очекува формирањето на нова влада во земјава, за да може да продолжи процесот, но не ги коментира политичките случувања во Македонија. Нимиц вели дека во изминатите месеци внимателно ја следел ситуацијата во земјава, но, како што ни изјави, се ...

Повеќе »

Уапсени издавачот и директорот на грчкиот весник „Параполитика“

vesnik

Атинскиот синдикат на новинари (ЕСХЕА) денеска изрази „длабока загриженост“ за климата што беше создадена по вчерашното апсење на издавачот и на директорот на весникот „Параполитика“, под обвинение за клевета и обид за изнудување. Ваквите обвиненија ги поднесе лидерот на партијата Независни Грци и министер за одбрана на Грција, Панос Каменос ...

Повеќе »

Повторно ограбен возот од Грција

voz

Возот кој сообраќа на релација Грција – Србија, а поминува низ Македонија, повторно бил ограбен, а од него се украдени монитори и компјутери. Имено, како што соопшти полицијата, во четврток околу 5.15 часот на железнички премин Табановце, при преглед во воз кој сообраќал на релација Богородица – Табановце, од страна ...

Повеќе »

На грчките острови пристигнале 102 нови бегалци и мигранти

refugees-greece

На островите во северниот дел на Егејското Море во последните 24 часа пристигнале 102 нови бегалци и мигранти. На Лезбос се регистрирани 32 нови лица, на Хиос 46 и на Самос 24 нови бегалци и мигранти. Според грчката полиција, на овие три грчки острови денеска има 11.043 мигранти и бегалци, ...

Повеќе »

Eксплозивна направа ставена пред грчкото Министерсто за труд во Атина

atina-640x294

Грчката полиција изутринава откри експлозивна направа ставена во ранец оставен пред влезот на зградата на Министерството за труд во Атина, пишува весникот „Картимерини“. Експлозивната направа била декативирана. Претходно за неа била даден сигнал во редакцијата на весникот „Ефидерида тон синдикатон“. Непознато лице телефонирало и ијзавило дека бомба ќе експлодира за ...

Повеќе »

Ноќеска уште еден грчки земјотрес во почувствуван во Македонија

zemjotres-rihter

Земјотрес со Рихтерова локална магнитуда 3,0 синоќа околу 2,25 часот ја потресе северна Грција, а е почуствуван и на териоријата на Македонија. Според досегашните податоци, земјотресот беше почувствуван во јужните делови на Р. Македонија со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со ...

Повеќе »

Француската амбасада во Атина нападната со рачна граната

Police stand outside the French embassy, where unidentified attackers threw an explosive device causing a small blast, in Athens

Две лица на мотоцикл фрлиле рачна граната врз полицискиот пункт пред француската амбасада во Атина. Во нападот, еден од полицајците бил полесно ранет. Инцидентот се случил рано утринава – информира Њуз.ин, пренесува БТА. Полицијата трага по напаѓачите. Една од централните улици на Атина е затворена. Властите ги прегледуваат видео снимките ...

Повеќе »

Генерален штрајк на приватниот сектор во Грција на 8. декември

Greece Financial Crisis

Вработените во приватниот сектор во Грција најавија 24-часовен генерален штрајк на 8 декември во знак на протест поради строгите владини мерки на штедење – пишува весникот „Катимерини“. Одлуката за штрајкот е донесена од синдикалната организација ГСЕЕ, кој во своето соопштение предупредува дека ќе бидат искористени сите средства и можности со ...

Повеќе »

ДПМНЕ и името: како се пропушти историска шанса

slika-znaminjablog

Мнозинството гласачи на архинепријателските партии се неверојатно сложни во отпорот кон компромис за името и промена на името би била рамна на политичко самоубиство за која било власт и под кои било околности. Сепак, ВМРО-ДПМНЕ пропушти историска шанса да искористи три уникатно поволни околности за решавање на спорот за името ...

Повеќе »

Дете бегалец сериозно повредено во сообраќајна незгода на Лерос

untitledyhfhf8u34yhtfio3gt34t34t3t

Шестгодишно дете бегалец е серизоно повредено во главата, откако синоќа во него удрило возило во движење на рурален пат на грчкиот остров Лерос. -Според локалната полиција, детето било со уште еден малолетник, исто така мигрант, а точните околности на несреќата се’ уште не се јасни. Поради сериозноста на повредата, детето ...

Повеќе »

Попоски до Павлопулос: За почеток е добро да се удостои пресудата на Меѓународниот суд на правдата

nikola-poposki

За воопшто да се говори за почитување на европското право од грчка страна, за почеток е добро да се удостои пресудата од Меѓународниот суд на правдата од 2011 година. Без тоа, секое споменување на правото е себедемантирање – изјави вечерва министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, како ...

Повеќе »

Секој втор Грк со високо образование има проблем во наоѓање работа

job-opportunities

Секој втор Грк со високо образование не може да најде работа во првите три години по дипломирањето – покажува истражување на Евростат. Според истражувањето, пренесува агенцијата МИА, Грција е на последно место меѓу земјите-членки на Европската унија, со само 49,9 проценти од дипломирани студенти кои наоѓаат работа во рок од ...

Повеќе »

Ципрас реизбран за лидер на Сириза

part-par-par8065346-1-1-0

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас е реизбран за лидер на неговата левичарска партија Сириза со 93,54 проценти од гласовите на партиските делегати. На овој конгрес на Сириза, четириесет и двегодишниот Ципрас доби 20 проценти повеќе гласови од гласањето во 2013 година. Големо мнозинство од околу 2.700 делегати на партискиот конгрес застанаа зад ...

Повеќе »

Нов земјотрес почувствуван во Македонија

seizmograf

Денеска во 15.02 часот е регистриран земјотрес на 138 километри североисточно од Скопје, односно на 7 километри северно од Стар Дојран. Земјотресот бил со јачина од 3,4 степени по Рихтеровата скала и на длабочина од 2 километри. Овој земјотрес најинтензивно е почувствуван во регионот на Дојран и во Северна Грција.

Повеќе »

Во Грција драстично зголемен бројот на деца и тинејџери кои страдаат од депресија

teen depression, tunnel

  Драматично зголемување на ментални здравствени проблеми кај деца и тинејџери е регистрирано последниве неколку години во Грција – соопштија експерти на настан во Атина по повод Светскиот ден на менталното здравје. Според нив, како што јави дописникот на МИА од Атина, бројот на лица примени во детски психијатриски одделенија ...

Повеќе »

Земјотрес од Грција почувствуван во Струмица и Гевгелија

zemjotress

Земјотрес со магнитуда од 4,0 според Рихтеровата скала е регистриран во соседна Грција, а почувствуван е и на териоријата на Македонија, во Гевгелија и Струмица. Од Сеизмолошката опсерваторија соопштуваат дека телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија ...

Повеќе »

Де Мезиер: Германија сака да ги врати бегалците во Грција

refugees

Германија сака бегалците и мигрантите кои влгеле на територијата на ЕУ преку Грција, да бидат вратени во оваа земја – вели германскиот министер за внатрешни работи, Томас де Мезиер во интервју за атинскиот весник „Катимерини“. Според Де Мезиер, Германија ќе инсистира на спроведување на правилото на ЕУ кое предвидува барателите ...

Повеќе »

Германија планира годишно да прима по 6.000 бегалци од Грција и Италија

refugees greece

Германија планира секоја година да прима по 6.000 бегалци од  Грција, заради регистрираниот застој во реализацијата на европската програма за релокација –  пишува германскиот весник „Велт ам Зонтаг“. Ист број бегалци Германија планира секоја година да прима и од Италија. Непримената на европската програма за релокација на околу 160.000 бегалци ...

Повеќе »
Close