Девојчиња – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Девојчиња

Утврдени пропусти кај наставници во училиште во чиј двор беше тепачка во Неготино

Утврдени се некои потфрлувања во однос на работењето на одделни одделенски раководители, кои педагошката евиденција ја воделе со пропусти. Ова го покажал увидот на просветната инспекција во неготинското основно училиште “Гоце Делчев”, откако две ученички нападнаа трета во дворот на училиштето. – Педагошката евиденција ја воделе со пропусти. Се мисли ...

Повеќе »

Боречки вештини и за девојчиња

Можеби имате дилема дали своето девојче да го пуштите да тренира боречки вештини, затоа што сте ја замислувале како балерина, гимнастичарка или тенисерка, но експертите за овие спортови велат дека има многу причини поради кои треба да ги пуштите токму на карате, џудо, теквондо… Следуваат причините поради кои е позитивно ...

Повеќе »

Девојчиња за половина долар извршуваат самоубиствени напади

Џихадистите од милитантната исламистичка група Боко Харам им плаќаат по половина долар во локалната валута на девојчиња во Нигерија, за извршување напади како бомбаши самоубијци – јави британската телевизија Скај. Една таква 14-годишна терористика била заробена во североистичниот реон на Нигерија, пред да ја активира експлозивната направа, поставена на нејзиното ...

Повеќе »

УНИЦЕФ: Над 200 милиони девојчиња и жени подложени на генитално осакатување

Над 200 милиони девојчиња и жени ширум целиот свет, лани биле подложени на генитално осакатување – традиционален верски обред кој се практикува во многу африкански и азиски земји, иако таквата постапка никаде не се споменува ниту во Библијата, ниту во Куранот – соопшти денеска Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ). Според ...

Повеќе »