Делчево – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Делчево

Намалена видливост на патниот правец Делчево – граничен премин Делчево

Намалена видливост поради магла од  50 до 60 метри има на патниот правец Делчево- граничен премин Делчево, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците ...

Повеќе »

Претседатели на ОО на СДСМ добија Делчево и Пехчево

Општинските организации на СДСМ од Делчево и Пехчево добија нови претстедатели. За претседател на ОО на СДСМ Делчево на местото на досегашната претседателка и пратеник во македонскиот Парламент, Мира Стојчевска, е именуван Влатко Величковски дипломиран криминолог и актуелен советник во советот на Општина Делчево. За претстедател на ОО на СДСМ ...

Повеќе »

На граничниот премин Делчево во прекин е сообраќајот за товарни возила

Утрово на граничниот премин Делчево поради проблем со компјутерски систем на царината, во прекин е сообраќајот за товарни возила за влез и за излез од државата – соопшти АМСМ. На останатите гранични премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата – информација што се однесува само за ...

Повеќе »

Овоштари од Делчево на предупредувачки протест, бараат обесштетување од пролетниот мраз

Група овоштари од Делчево денеска излегоа на предупредувачки протест и побараа обесштетување од пролетниот мраз по теркот на обесштетувањата од поплавите кои се исплатија во другите региони. Овоштарот, Славчо Гоцевски потенцираше дека ова е предупредување и доколку до крајот на овој месец не се обесштетат овоштарите ќе организираат поголеми протести ...

Повеќе »

Таксист спречил киднапирање на малолетничка од Делчево

Делчевската полиција поднесе кривична пријава против дваесет и седумгодишниот, У.М. од Виница поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „противправно лишување од слобода“. На 17-ти минатиот месец во вечерните часови, на улицата „Маршал Тито“ во Делчево пријавениот пресретнал седумнаесетгодишна девојка  од Делчево, која била со нејзината баба и ...

Повеќе »

Промоција на стихозбирката „Врзани до последен здив“ од Ленче Стоименова

Во издание на издавачката куќа „Орион“ од Делчево синоќа во библиотеката „Искра“ во Кочани беше промовирана најновата стихозбирка на Ленче Стоименова. Во најновата стихозбирка поместени се 60 песни посветени на животот, среќата и љубовта. На промоцијата зборуваше Жаклина Филипова – Свеќаровска, професор по литература, а стихови читаа членови на литературниот ...

Повеќе »

Не сакаат сите млади да си одат од државата

Не сакаат сите млади да си одат од дома и професионалната кариера и животот да го градат надвор од Македонија. Оваа малку поинаква приказна за трендот на иселувањето доаѓа од Делчево, градот  од каде секојдневно се иселуваат по цели семејства трагајќи по ветената земја и подобрата заработувачка. Дипломираниот криминалист Влатко Величковски ...

Повеќе »

Теренски активности на АД ЕЛЕМ за новите два рудника во источна Македонија

АД  Електрани на Македонија продолжува со теренските активности во Делчевскиот и Пехчевскиот регион во врска со проектите за отворање два рудници за производство на јаглен.  Како што информираат од АД ЕЛЕМ, во тек се планираните мерења кои треба да дадат релевантни информации за присуството на подземни води на двата локалитети. ...

Повеќе »

Оштетени возилата на делчевски функционери од ВМРО ДПМНЕ

Додека партиски функционери држеле состанок во просториите на ОК на ВМРО ДПМНЕ во Делчево, некој со син спреј ги унакажувал нивните возила паркирани на паркингот во центарот на Дечево. Станува збор за возилата опел корса и опел астра, сопственост на претстедателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ и претседател на Советот, ...

Повеќе »

Укината забраната за камиони на правецот Кочани-Делчево

Забраната за движење на тешки товарни возила на патниот правец Кочани – граничен превој Делчево е укината. Забрана за движење на тешки товарни возила има на  планинскиот премин Плетвар, како и на патниот правец Маврово – Дебар.

Повеќе »

Силниот ветер остави без струја цела населба во Делчево

Од синоќа на полноќ делови од населбата Милково Брдо во Делчево се без електрична енергија. Причината е дефект на  10 киловолтниот извод во населбата. Прекинот на електричната енергија настанал поради силниот ветар кој предизвикал паѓање на две тополи кои ги оштетиле двата бетонски столба и проводникот. „Екипите на ЕВН од ...

Повеќе »

Уште еден земјотрес ја стресе Македонија

Земјотрес со јачина од 2,5 степени утринава во 7:58 часот е почувствуван во Македонија. Епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од  Делчево, а на длабочина од 2 километри – покажуваат податоците од Европската сеизмолошка станица.

Повеќе »

Должната Општина Делчево пред ново задолжување

На крајот од мандатот, градоначалникот на Делчево, Шехански, сака повторно да ги задолжи граѓаните на Делчево и тоа за 33 милиони денари. За ова денеска обвини советникот од СДСМ Игор Жежовски на прес-конференција кој побара одлуката за новото задолжување да се тргне од дневниот ред на седницата на Советот, најавена ...

Повеќе »

Пензионер од Делчево останал без 1000 евра

Пензионер од Делчево останал без 1000 евра откако двајца измамници успеале вешто да му го земат парите. Според МВР, седумдесетгодишниот Н.Б. од Делчево завчера пријавил во полиција дека двајцата измамници му ги зеле парите, откако тој лековерно наседнал на нивната измама. Имено, тие во центарот на градот од него во ...

Повеќе »

Делчевец избоден од 16 години помладата сопруга

Дваесет и петгодишната албанка А.О. вчера попладне му зарила нож во градите на својот сопруг С.О. од делчевското село Тработивиште. Случајот во полиција го пријавил лекар од Јавна здравствена установа „Гоце Делчев“. Во разговорот со полициските службеници, четириесет и едногодишниот маж изјавил дека неговата сопруга го ранила за време на ...

Повеќе »

Скопскиот дувачки квинтет на турнеја низ Македонија

Скопскиот дувачки квинтет од денеска до 29-ти месецов ќе одржи мала турнеја низ Македонија, промовирајќи ја класичната музика и во помалите места. Вечерва ќе имаат настап во Радовиш, утре во Делчево, а на 29 јули во Крива Паланка. Проектот е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија, како дел од ...

Повеќе »

Делчево: Крадец нападнал девојка во нејзиниот дом

Деветнасетгодишната Е.И. од Делчево утрово пријавила дека во нејзината спална соба влегол П.Р. од Делчево, кој ја нападнал и ограбил. Тој извадил нож од џебот и од нејзината чанта зел 1.000 денари и мобилен телефон. Кога девојката му рекла дека ќе го пријави во полиција, истиот со тупаница ја удрил ...

Повеќе »

По петти пат „До зора“: Фестивалот кој ги следи светските трендови за алтернативна музика

Делчевскиот фестивал „До зора“ кој ги следи светските трендови за забавна и електронска музика, годинава по петти пат ќе собере илјадници млади од регионов, но и пошироко. „На месноста Кулата во близина на Делчево, на 30 јули е најавено новото издание на фестивалот кој на младите им нудат алтернативен тип ...

Повеќе »

Делчево по втор пат се приклучи на „Шарената револуција“

На вториот ден од протестите во Делчево, поддржувачите на #Протестирам побараа затвор за криминалците и дадоа поддршка на СЈО. Преку транспаренти покажаа дека се дел од „Шарената револуција“ и побараа подобар живот. Протестот се одвиваше низ улиците во центарот на градот, а протестирачите најавија дека доколку не се прифатат барањата, ...

Повеќе »

Делчево – единца по сообраќајна култура

Во Делчево минува меѓународен пат, што дополнително ја усложнува сообраќајната слика во градот. Делчевчани побараа место за пешаците, а од општината бараат посериозен пристап кон проблемот, кој понекогаш се плаќа со најскапото – човечкиот живот. Така размислуваат граѓаните на Делчево, кои своите стравувања ги поделија со нашата новинарка Даниела Такева. ...

Повеќе »