Демир Капија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Демир Капија

По Демир-Капија Смоквица ќе се вози од следната недела, за почеток без патарини

На почетокот на следната недела се очекува да биде пуштена во употреба новата автопатска делница Демир Капија – Смоквица и по тој дел од автопатот „Пријателство“ првично ќе се вози без плаќање патарина. Засега нема нова официјална најава за пуштањето на патот освен претходната дека тоа ќе се случи по ...

Повеќе »

Демир Капија атрактивна дестинација за туристите со богато културно и историско наследство но сепак недоволно истражена и промовирана

Демир Капија, дел од богатата историја, место каде се врзуваат виното и љубовта, каде се спојуваат медитеранската и умерено континенталната клима со дури 280 сончеви денови во годината. Богато приридно и историско наследство. Мостот на историјата, како што се нарекува во овој крај, крие во себе многу историски приказни за ...

Повеќе »

Се испотепаа за бесплатниот воз до Демир Капија, интервенираше и ЕБР

Возот на „Македонски железници“ кој вчера бесплатно превезуваше патници од Скопје за Демир Капија, поради манифестацијата Недела на традицијата Св.Трифун, предизвика турканици па дури и повредени патници. Откако толпа граѓани се обидуваа без ред да качат на бесплатниот воз за Демир Капија интервенираше и ЕБР за да ја смири ситуацијата. ...

Повеќе »

Во пожар изгоре куќа во Демир Капија

Горниот кат и покривот од куќа на улица Маршал Тито во Демир Капија изгореле во пожар што избувнал синоќа околу 19 часот. Како што информираше утрово командирот на територијалната противпожарна единица од Неготино Илчо Богевски, пламените јазици биле локализирани во 22.30 часот. Повредени лица нема. – Интервениравме веднаш штом ја ...

Повеќе »

Во бизарна несреќа кај Демир Капија, повредена жена

Во петокот се случила сообраќајка меѓу автомобил и работна машина – багер, при што била повредена сопатничката во автомобилот. Имено, во петокот, во 20,30 часот на автопатот Неготино-Демир Капија се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил „Фолксваген Тигуан“ со велешки регистерски ознаки управуван од Л.Г. (26) од Богданци и работна машина-багер. ...

Повеќе »

Мртов маж пронајден во неготинско

Шеесет и едногодишниот А.Е. од Демир Капија во понеделникот вечерта бил пронајден починат кај „Балдовец“ во подрачјето на неготинското село Барово. Екипа на полициската станица – Кавадарци и дежурен лекар од ЈЗУ Здравствен дом Кавадарци излегле на местото на настанот, но не констатирале траги на  насилство. По наредба на јавен ...

Повеќе »