Договор – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Договор

Македонија и Казахстан ќе потпишат Договор за екстрадиција

Разгледувањето на Договорот за екстрадиција на осудените лица, кој треба да биде потпишан набргу меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Република Казахстан, беше тема на состанокот помеѓу министерот за правда Билен Салији и делегацијата од Република Казахстан. Делегацијата од Казахстан по средбата со министерот ќе продолжи со работа ...

Повеќе »

Швајцарската фирма ГСОЛ и транспортерите повторно без договор

Превозниците не прифаќаат никаков договор освен целосно покривање на долгот, краен рок е среда, во спротивно во четврток повторно излегуваат на блокади од пошироки размери. Швајцарската компанија ГСОЛ, закупец на комбинатот за никел Фени индустри денес повторно во јaвноста излезе со соопштение во кое стои дека, е подготвен да покрие ...

Повеќе »

Заев: македонските возачки дозволи ќе бидат признаени во Германија

Македонскиот премиер вели дека поради техничка пречка неделава не бил потпишан договорот за признавање на возачките дозволи со Германија, но очекува тоа наскоро да се случи. Процедурата околу признавањето на македонските возачки дозволи во Германија се одолжува, но набрзо ќе биде завршена, изјави за ДВ, македонскиот премиер Зоран Заев. Како ...

Повеќе »

Собранието на 15. јануари ќе го ратификува Договорот со Бугарија

Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија ќе биде на дневен ред на 30. собраниската седница, закажана за 15 јануари. Предлогот кон крајот на минатиот месец помина на Комисијата за надворешна политика. Договорот, беше потпишан на 1 август 2017 година од ...

Повеќе »

Меси ги шокираше сите со клаузулата која ја стави во новиот договор

Лионел Меси во својот нов договор кој го потпиша со Барселона на 25. ноември ставил мошне интересна клаузула која сега откако протече во јавноста ги изненади многумина. Имено Аргентинецто ставил точка од договорот која се однесува во случај на независност на Каталонија, пренесува „Ел Мундо“. Имено клаузулата се состои во ...

Повеќе »

Петров: Договорот Заев-Борисов е предавство на нацијата, a МПЦ итно да го повлече барањето до БПЦ

Во организација на Канцеларијата за врски на Светскиот Македонски Конгрес и прилепското здружение „Басилеј“ синоќа во Прилеп се одржа научна академија на тема „Македонско-Бугарските односи – братство или предавство“. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Брегзит: Оптимизам и најава за постигнување договор во Брисел

Шансите за постигнување договор кој ќе дозволи следна фаза од преговорите за Брегзит, се 50-50 , рече преговарачот на Европскиот парламент, Гај Верхофштат. Тој истакна дека договорот за границата со Ирска, британскиот закон за развод и граѓанските права е можен. Британската премиерка Тереза Меј подоцна ќе се сретне со клучните ...

Повеќе »

Заев: До Нова Година ратификација на договорот со Бугарија

До крајот на годинава македонскиот Парламент ќе го ратификува договорот за добрососедство и пријателство со соседна Бугарија, истакнаа премиерот Зоран Заев на обуката за млади бугарски политичари што во Струмица го организираше Институтот за политика од Софија. Целата вест може да ја прочитате на ММС

Повеќе »

Договорите што ги склучи Трамп во Кина вредат над 250 милијарди долари

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека за време на неговата посета во Кина склучил голем број трговски договори вредни повеќе од 250 милијарди долари. Станува збор за договори од областа на енергијата, аеронаутиката, прехранбените и електронските производи со големи американски компании во износ од 253 милијарди долари. Кинескиот министер за ...

Повеќе »

Србија и Турција ќе потпишат договор за слободна трговија

Србија и Турција на 10 октомври ќе потпишат договор за слободна трговија, со што ќе ја зголемат трговската размена и слободната трговија со услуги и инвестиции – соопшти кабинетот на српскиот вицепремиер и министер за трговија, туризам и телекомуникации Расим Љајиќ. Договорот ќе биде парафиран за време на официјалната посета ...

Повеќе »

„Телеком“ го раскина договорот со АДСДП: Се враќа „Филип Втори“

Македонски Телеком предвреме го раскина договорот со Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од интерес на Република Македонија (АДСДП), за ребрендирање и именување на националната арена „Филип Втори Македонски“ во „Телеком Арена“, дознава ЕКИПА. Иако засега од АДСДП нема информација околу одлуката на „Телеком“, сепак како ...

Повеќе »

Атина го обвини Скопје за нарушување на привремениот договор од 1995 година

Грција ја обвини Македонија дека го прекршила договорот од 1995 година, откако ракометарките на македонската репрезентација под 17 години на теренот се појавија со носење на обележјата „Македонија“ на нивните дресови на натпреварот закажан против нивните грчки колешки во Скопје, пишува грчкиот весник Екатимерини.  Грчката ракометна асоцијација ја повлече својата репрезентација од европскиот ...

Повеќе »

Заев и Борисов ќе го потпишат Договорот за добрососедство

Премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Скопје ќе го потпишат Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Премиерот Борисов, кој доаѓа во дводневна официјалана посета на Република Македонија на покана на премиерот Заев, предводи висока државна делегација на Република Бугарија. Тој ќе биде пречекан ...

Повеќе »

Бошкоски: Договорот со Бугарија е историски договор

Договорот за соработка во Бугарија е историски договор, кој е многу значаен за Македонија. Овој договор ни ги отвора вратите кон НАТО – изјави денеска лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски. Тој ваквиот став го сподели од име на коалицијата ВМРО за Македонија. „Како Kоалиција сметаме дека ова е ...

Повеќе »

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат Собранието да одлучи за Договорот со Бугарија

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара јавна, отворена и итна седница во врска со најавата за потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија. Собранието, како што истакна на прес-конференција Илија Димовски, треба да го разгледа договорот и да донесе заклучоци дали треба или не да се потпише во ваква форма. Договорот, ...

Повеќе »

Интегрална верзија од Договорот со Бугарија

Договорот за добрососедство меѓу Република Македонија и Република Бугарија ќе биде објавен на 1-ви следниот месец – обелодени денеска премиерот, Зоран Заев. Во продолжение, интегрална верзија од текстот на договорот: ДОГОВОР ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО, ДОБРОСОСЕДСТВО И СОРАБОТКА МЕЃУ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА Република Македонија и Република Бугарија (нарекувани во понатамошниот ...

Повеќе »

Договорот со Бугарија ќе биде потпишан на 1-ви август, Заев очекува поддршка од опозицијата

Во два оригинални примерока на македонски и на бугарски јазик, на први август ќе биде потпишан Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Текстот ќе биде и јавно објавен на веб страницата на Владата на Република Македонија. Во 14 членови се срочени ставовите на Македонија и Бугарија за развој на ...

Повеќе »

Владата го прифатила усогласениот текст за договорот со Бугарија

Владата доцна синоќа на посебна владина седница го прифати усогласениот текст на договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. Притоа е донесена одлука премиерот Зоран Заев да биде тој што ќе стави потпис на документот. За деталите од договорот од Владата најавија дека ќе дадат дополнителни информации. ...

Повеќе »

Иванов ја повикува Владата јавно да го објави договорот со Бугарија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ја повикува Владата да го објави и образложи текстот на договорот за добрососедство со Бугарија пред негово потпишување. Според Иванов, отсуството на транспарентност предизвика негативни коментари и загриженост во јавноста која треба да се надмине со објавување на текстот на договорот пред неговото потпишување. – Претседателот Иванов потенцира дека секогаш треба ...

Повеќе »

НДМ: Недозволиво е македонската влада да го крие договорот со Бугарија, а го дава на увид на странски претставници

Народно движење за Македонија го поздравува покажувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија од страна на премиерот Заев иако, како што велат оттаму, останува непријатното чувство дека договорот се’ уште се крие од народот. Меѓутоа, НДМ изразува длабока загриженост од фактот што после обраќањето на Заев во Собранието, во јавноста ...

Повеќе »