Тагови: Дожд

Од петок промена на времето: Дневните температури над нулата

Ice Eiskristalle Cold Snow Winter Frozen Crystals

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури. УХМР соопшти дека в петок ќе дува и ...

Повеќе »

Утре студено време со врнежи од снег и засилен ветер

snowing-003

Значителна промена на времето не’ очекува утре во Македонија, кога поради спуштање на поларна воздушна маса од север ќе има врнежи од снег, најпрво во северните и западните, а потоа и во останатите делови. Во јужните делови најпрво врнежите ќе бидат од дожд, а потоа ќе преминат во снег. Пообилни врнежи ...

Повеќе »

Денеска облачно време со повремен дожд и снег на планините

cloudy-days

Времето во Македонија претпладнево е променливо облачно, а во текот на денот поради спуштање на многу студена воздушна маса од север не’ очекува зголемување на облачноста, особено во северните и во западните делови од земјата каде што на пониските места ќе има повремени врнежи од дожд, додека на планините ќе ...

Повеќе »

Времето денеска: Нестабилно со врнежи од дожд

облачно-8-

Денес не очекува нестабилно време со врнежи од дожд, ветровито и постудено време со опаѓање на температурите. Над 1200 метри се очекуваат врнежи од снег. Во текот на денот поради северното воздушно струење температурите ќе бидат во опаѓање, а тоа ќе услови и спуштање на снежната граница, па врнежите од ...

Повеќе »

Наврнаа 81 литри дожд – Се очекува ново невреме

Есенски дожд

Утрово врнежливо и тмурно, од УХМР информираат дека ваквото време ќе се задржи во текот на целиот ден. Најстудено утринава е во Маврово и тоа 5 степени, 6 во Лазарополе, 9 во Пожаране, 10 во Крушево и Дебар, Тополчани, Претор, Ѓуриште,  11 во Охрид, Берово, 12 во Скопје, Крива Паланка, ...

Повеќе »

Најмногу дожд во Маврово – поројните врнежи продолжуваат и утре

rain-falling-desktop-backgrounds-800x500

Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнал во Маврово – 30 литри на метар квадратен, потоа во Лазарополе 19, во Дебар 14 и во Пожаране 10 литри на метар квадратен – соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Скопје-Петровец и во Куманово наврнал еден литар на метар квадратен, во Претор, Тополчани, ...

Повеќе »

Скопско Стајковци повторно под вода (Фото)

14922264_10202558685684768_4593126186431766243_n

Без санирани штети и неизградена квалитетна инфраструктура, скопскиот регион по три месеци од катастрофалните поплави и понатаму останува ризичен. Семејствата кои живеат во дел од скопските општини и села реагираат дека истите би можеле да бидат погодени од нови поплави дури и при вообичаени врнежи од дожд, како што се ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно и врнежливо

Врнежлива есен

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во утринските часови, особено во северните делови од земјава се очекуваат локални врнежи од дожд. Во текот на денот врнежите ќе престануваат и облачноста ќе почне да се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од југоисточен ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно со повремени врнежи од дожд

Врнежлива есен

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно, студено и ветровито, претпладне со повремен локален дожд, претежно во западните и јужните делови, кои повремено ќе бидат со умерен интензитет.  На повисоките планини (надморска височина над 1.800м) на запад врнежите ќе поминуваат во снег. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува ...

Повеќе »

Претпладне облачно, попладне дожд

dozd

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен ветер, претпладне од југоисточен, а попладне од северен правец. Попладне и преку ноќта ќе има слаби локални врнежи од дожд повеќе во северните и источните делови од земјата. Утринската температура ќе се движи од пет до 12, а дневната од ...

Повеќе »

Сообраќајот низ Македонија се одвива по наместа влажни коловози

dozd-na-pat

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните ...

Повеќе »

Облачно време со повремен дожд

tumblr_static_rainy_day_850wide

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно облачно со повремен дожд. Повеќе врнежи се очекуваат претпладне и кон крајот на денот во западните делови од земјава. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од седум до 16 степени. Во Скопје ќе биде облачно со повремен дожд. ...

Повеќе »

Претпладне облачно со дожд, врнежи од снег на планините

sky-993935_960_720

Времето во Македонија претпладнево е облачно со врнежи од дожд, особено во северните и западните делови. На највисоките планински врвови во северозападните делови ќе има и врнежи од снег. Локално вкупната количина на наврнат воден талог ќе биде над 20 л/м2. Попладне облачноста делумно ќе се намали. Ќе дува слаб ...

Повеќе »

Денеска облачно време со повремени врнежи од дожд

tumblr_static_tumblr_static_48jio6jnpfeocswo8k4s84s40_640

Времето денеска во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд и со ретки грмежи. Пообилни врнежи од дожд ќе има во западните и во северозападните делови на земјава, каде што на места се очекува да наврнат и повеже од 25 литри на квадратен метар воден талог. Ќе ...

Повеќе »

Облачно и свежо време со слаб локален дожд

cloudy-sky-9

Денеска во Македонија не’ очекува променливо облачно и свежо време со слаб локален дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено вдолж Повардарието, каде ќе достигнува брзина и над 50 км/час.   Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 15 до 26 степени. Во Скопје и ...

Повеќе »

Романија погодена од обилни дождови и бури

608x342_315162

Обилните дождови и бури предизвикаа проблеми во различни реони на Романија. Во дел од земјата е прогласен жолт аларм поради дождовите, а во низа реони портокалов аларм поради опасни метоеролошки појави. Бурите синоќа предизвикаа поплави во неколку места во источниот романски округ Констанца. Во градот Констанца неколку улици беа поплавени, ...

Повеќе »

Променливо облачно време со појава на краткотраен дожд

oblacno

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со појава на краткотраен дожд и ретки грмежи особено во јужните и западните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а дневната од 18 до 31 степен. Во Скопје слично ...

Повеќе »

Денеска сончево време со локална облачност

sunny_sky

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала, а попладне во планинските делови со малку зголемена облачност. Во западните делови понекаде ќе има услови за краткотраен дожд и ретки грмежи, а ќе дува и слаб северен ветер. Утринската температура се движи од седум до 16, а дневната од 24 до ...

Повеќе »

Врнежлив 8-ми септември

647961-raining-at-the-pond

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои најобилни ќе бидат во јужните и западните делови. Ќе има и услови за ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец. УВ­индексот ќе изнесува 4. Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, ...

Повеќе »

Најмногу дожд во Маврово, а најмалку во Берово

дожд

Најмногу дожд во текот на изминатите 24 часа наврна во Маврово. Мерењата на УХМР покажуваат наврнат талог од 84 литри на метар квадаратен, во Крушево 62, Гевгелија 47, Лазарополе 46, Пожаране 37, Дојран 34, Битола 32, Тополчани 28, Скопје 26, Дебар 24, Тетово и Претор 19, Куманово 16, Ѓуриште 12, ...

Повеќе »
Close