Евровизија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Евровизија

Евровизија годинава ќе ја водат само жени

Организаторите на Изборот за песна на Евровизија соопштија дека на манифестацијата што годинава ќе се одржи во Португалија, ќе има четири водителки, по критиките дека претходниот настан во Киев го воделе само мажи. Критичарите на интернет лани ги бомбардираа организаторите затоа што Евровизија лани ја водеа тројца водители, нагласувајќи дека ...

Повеќе »

Почнаа како анонимуси на Евровизија, а потоа станаа светски ѕвезди

Селин Дион и Енрике Иглесијас само се некои од имињата кои се прославиле на Евровизија. Групата „АББА” исто така постигна голем успех по настапот на сцена на овој фестивал. Имено, канадската пеачка Селин Дион победи во 1988 година со песната „Ne partez pas sans moi” настапувајќи во Ирска под швајцарско ...

Повеќе »

Јана не се пласираше во финале, но го кажа судбоносното „да“!

Песната „Dance Alone“  на Јана Бурческане не и’ донесе пласман во финалето на годинашнава Евровизија, но младата пејачка сигурно ќе ја памети вечерта бидејќи беше запросена од своето момче Александар. Тој ја запроси за време на гласањето пред милиони гледачи од цела Европа, што впрочем е и првото запрсоување кое ...

Повеќе »

Првите финалисти на Евросонг

Пласман во финалето на Евросонг 2017 година по првата полуфинална вечер изборија претставниците на Молдавија, Азербејџан, Грција, Шведска, Португалија, Полска, Ерменија, Австралија, Кипар и Белгија. Во првата полуфинална вечер настапија и земјите од поранешна Југославија, Словенија и Црна Гора, но не се пласираа во финалето. Втората полуфинална вечер е утре, ...

Повеќе »

Прогноза на Гугл за тоа кој ќе победи на Евровизија

Гугл ги објави своите прогнози за победниците на меѓународниот музички спектакл Евровизија, којшто почнва денеска во Киев – јави француски „Унион“. Пребарувачот објави листа на изведувачите кои ќе се пласираат на првите три места, врз основа на онлајн пребарувањето од интернет корисниците. На прво место, според ова предвидување е песната ...

Повеќе »

Швеѓанецот, Робин Бенгтсон вечерва ќе го отвори 62 -то издание на Евровизија

Шведскиот учесник на Евровизија, Робин Бенгтсон ќе биде првиот полуфиналист кој вечерва ќе го отвори овогодишниот Избор за песна на Евровизија со песната “I Can’t Go On”. Во соопштението испратено на македонски јазик, тимот на пејачот наведува дека тој се надева оти неговото учество ќе и’ донесе на Шведска израмнувачка ...

Повеќе »

Утре почнува 62-то издание на Евровизија

­ Изборот за песна на Евровизија, 62­-ри по ред, почнува утре во Киев, со првата полуфинална вечер во која ќе настапат 18 земји. Второто полуфинале е закажно за 11 мај, а финалето ќе се одржи на 13 мај. Најпопуларниот музички натпревар во Европа оваа година се оддржува во главниот град ...

Повеќе »

Јана Бурческа на црвениот тепих пред Евровизија 2017 (видео)

Вчера во Киев се одржа првиот црвен тепих пред официјалното започнување на Евровизија 2017. Само 2 дена пред првата полуфинална вечер, натпреварувачите прошета по црвениот тепих по повод официјално отворање на настанот. Нашата Јана се појави во смарагдно зелен долг фустан. Младешки, но сепак елегантно. Видеа од нејзиното појавување на ...

Повеќе »

Русија нема да учествува на годинешниот избор на песна на Евровизија

Рускиот телевизиски Канал 1 соопшти дека нема да врши пренос на фестивалот за Песна на Евровизија, што идниот несец се одржува во Киев, затоа што украинските власти не и’ дозволија на руската натпреварувачка, пејачката Јулија Самоилова, да допатува во Украина. Во соопштението на Европската федерација за радиодифузија (ЕБУ) што уследи ...

Повеќе »

ЕББУ: Неприфатливо е однесувањето на Украина

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) би можела на Украина да ја одземе организацијата на „Песна на Евровизија 2017“ доколку до крајот на наредната недела не се реши ситуацијата со претставничката на Русија – вели претседателката на ЕБУ, Ингрид Делтенр во интервју за швајцарски „Блик“. ­ Според неа, такво однесување е апсолутно ...

Повеќе »

„20 минут“: Македонија има реална шанса да го постигне најдобриот резултат на Евровизија

Со „Dance Alone“ на Јана Бурческа Македонија има реална шанса да го постигне најдобриот резултат на Евровизија, пишува интернет изданието на денешното издание на тиражниот бесплатен дневен весник „20 минут“ – јавува дописникот на агенцијата МИА од Париз. Македонија, според „20 минут“, никогаш не се нашла меѓу Топ 10 песните ...

Повеќе »

ВИДЕО: Дали хрватската песна за Евровизија е копија на нумера од “Frozen”?

Некои корисници на социјалните мрежи сметаат дека песната „My Friend“ на Худек „многу потсетува“ и е „евидентно слична“ со нумера од анимираниот филм „Фроузен“ на „Дизни“. Хрватска на овогодинашниот избор за песна за Евровизија ќе ја претставува Жек Худек со песната „My Friend“, која завчера беше претставена. Оваа нумера предизвика ...

Повеќе »

Евровизија: Проблеми за Украина, 21 член на јавниот сервис дал отказ

Екипата која го организира овогодишниот избор за песна на Евровизија е во серизни проблеми откако голем број од вработените дадоа откази, па сега се поставува дилемата дали ќе се успее да се испочитуваат роковите. Евровизија оваа година треба да се одржи во Украина. Од Европската радиодифузна мрежа (ЕБУ) велат дека ...

Повеќе »

Членовите на легендарната ABBA ќе се соберат за нов проект

Припадниците на славниот шведски поп состав ABBA, објавија дека ќе се соберат повторно заради нови дигитален проект. Групата АBBA, формирана во Стокхолм во 1972 година, ја сочинуваа Агнета Фaлтског, Бјорн Улвеус, Бени Андерсон и Ани-Фрид Лингстад, а во средата објавија дека цел на нивната соработка ќе биде реализирањето на оригинален ...

Повеќе »

На Украина сепак нема да ѝ биде одземена победата на Евровизија

Откако на Јутјуб се прошири видео од концерт на украинската победничка на Евровизија 2016, Џамала на која таа една година пред натпреварот ја изведува победничката евровизиска песна, се огласи и Европската радиодифизна унија (ЕБУ). Оттаму објавија свое видување на контровезното случување на Изборот за песна на Евровизија. – Правилото на ...

Повеќе »

„Дона“ не обезбеди пласман во финалето: Калиопи се враќа дома (Видео)

Нашата  поп дива Калиопи не обезбеди пласман во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа вчера, но не влезе меѓу десетте кои изборија пласман во финалето. Калиопи се претстави со песната „Дона“ – ...

Повеќе »

Калиопи вечерва не’ претставува на Евровизија

Поп дивата Калиопи вечерва ја претставува Македонија  на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Со песната „Дона“ под реден број осум, Калиопи настапува во рамките на втората полуфинална вечер. Ова е вторпат Калиопи да ја претставува Македонија на Евровизија откако во 2012-та година со песната „Црно ...

Повеќе »

Евровизија 2016: Избрани првите финалисти

Во финалето на „Евровизија 2016“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта. Претставниците на десет земји, покрај оние од „големата петорка“ ќе настапат на финалната вечер на Евровизија 2016. Во рамките на првата ...

Повеќе »

Евровизиски скандал: Протекоа дел од гласовите на руското жири (Видео)

Само неколку часа откако заврши генералната проба за првата полуфинална вечер на Евровизија која се одржува вечерва, членовите на руското жири се најдоа во центарот на сериозен скандал. Имено, на Јутјуб се појави видео на кое е прикажано како тие ги гледаат настапите на холандскиот и претставникот на Ерменија. Во ...

Повеќе »

Претставникот на Сан Марино за Евровизија 2016, Серхат: Калиопи е врвен уметник и има шанси за успех

Претставикот на Сан Марино на 61. Еврсонг во Шведска, Серхат Хачипашалиоглу денес ја промовираше песната I didn’t know со која ќе се натпреварува во мај во Стокхолм. Овој телевизиски водител и продуцент на телевизски шоу-програми последниве години гради кариера и на пеач. За многумина е изнанедување што овој пеајч кој ...

Повеќе »