Тагови: економија

Македонија досега изгубила 119 милиони евра од ИПА фондовите – Во ризик дополнителни 33 милиони

  Вкупно 614 милиони евра и’ биле ставени на располагање на Република Македонија за реализација на проекти како дел од европскиот инструмент ИПА 1, но 20 проценти од овие пари не се искористени, па државата сега ќе мора да и’ ги врати на Европската унија. Со ова, Македонија ќе изгуби ...

Повеќе »

НБРМ: Раст на потрошувачките и станбените кредити, пад кај автомобилските

Кредитирањето во јули годинава бележи раст од 0,3 проценти, кое се должи на зголеменото кредитирање на домаќинствата. Кај корпоративното кредитирање е забележано намалување. Податоците на Народната банка на Република Македонија покажуваат дека кредитите на домаќинствата имаат месечен раст од 0,8 отсто, а 9,8 отсто на годишно ниво, при што најголем ...

Повеќе »

Нови цени на горивата

Цената на ЕУРОСУПЕР БС – 95 и на еуродизелот останува иста, а ЕУРОСУПЕР БС – 98 се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новата одлука, цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 62 денари за литар, а на дизелот 48 денари за литар. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР ...

Повеќе »

Вработени во УЈП амнестирале 37 компании од плаќање данок

Вкупно 37 компании изминатите две години не плаќале данок за добивка, а при тоа не им била извршена присилна наплата – соопшти денеска на прес конференција директорката на УЈП, Сања Лукаревска. И приватни и државни компании се наоѓаат на листата на 37-те правни лица кои затајувале данок, што им било ...

Повеќе »

Николовски: Наскоро целосно ќе бидат исплатени субвенциите за 2016 година

До крајот на месецов или на почетокот на наредниот месец целосно ќе бидат исплатени субвенциите за земјоделците за 2016 година, најави денеска ресорниот министер Љупчо Николовски. – Во изминатите два месеца го одблокиравме процесот и кон земјоделците исплативме околу 60 милиони евра субвенции преку Програмата за директна финансиска поддршка. Вчера ...

Повеќе »

Царовска: Пензиите нема да се кратат

Кратење на пензиите нема да има – децидна е министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. Таа ги отфрла информациите кои деновиве проструија низ јавноста, дека  ќе се кратат пензиите. Пензионерите ќе добиваат по 180 денари месечно од јануари до декември – одговори денеска Царовска на новинарско прашање за ...

Повеќе »

Се’ помалку печалбари одлучуваат да го посетат полошкиот регион

Печалбарите дојдени во полошкиот регион вообичаена и оваа година ја раздвиживаат економијата со трошење на пари во дневниот промет, ретко кој од нив се одлучува да инвестира и да отпочне свој бизнис. Но она што треба да не загрижива велат познавачите на приликите, е помалата бројка на печалбари кои последниве ...

Повеќе »

Нема владина одлука за поскапување на струјата

Нема владина одлука за поскапување на струјата – соопшти денеска Кабинетот на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Во соопштението, Кабинетот на Анѓушев наведува и дека Владата не одлучува за цената на струјата. Воедно информира дека новиот закон за енергетика веќе се подготвува, а клучната цел е заштита на интересите на ...

Повеќе »

МФ издаде државни хартии од вредност во износ од 43,93 милиони евра

Министерството за финансии денеска на аукција издаде државни хартии од вредност во износ од 2,701 милијарди денари (43,93 милиони евра). – Станува збор за 12-месечни државни записи во износ од 1,741 милиони денари со камата од 1,85 проценти, петгодишни државни обврзници во износ од 80 милиони денари со камата од ...

Повеќе »

Македонија во јуни ја посетиле 84.778 туристи

Во Македонија во јуни годинава имало 84.778 туристи кои оствариле 197.016 ноќевања, што е за 18,1 отсто повеќе туристи и за 14,6 отсто повеќе ноќевања во споредба со минатогодишниот јуни. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на домашните туристи во јуни година е зголемен за 4,1 отсто во ...

Повеќе »

Зголемен откупот и продажбата на земјоделски производи

Откупот и продажбата на земјоделски производи во второто тримесечје од 2017 година се зголемени за 11,8 отсто во споредба со истиот период од претходната година. При тоа, кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 8,4 отсто, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство ...

Повеќе »

Ќе се формираат работни групи за нов закон за енергетика

Информација за формирање работни групи за подготовка на нацрт текст на нов закон за енергетика, усвои Владата на денешната седница. Министерството за економија во координација со Кабинетот на заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања треба да формираат работна група која ќе ги координира активностите поврзани со подготовката на ...

Повеќе »

Горивата поскапуваат за еден денар по литар

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар – одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,58, односно 2,28 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува ...

Повеќе »

Седницата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година ќе продолжи утре во 11 часот. Владејачкото мнозинство и опозицијата и во попладневново продолжение на седницата изнесоа различни ставови за кратењето на средствата од Буџетот. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ се категорични дека со ребалансот се кратат капиталните инвестиции, се намалуваат парите ...

Повеќе »

Земјоделците ќе добијат уште 10 милиони евра директна помош

Владата на вчерашната седница донесе одлука за дополнителни субвенции за земјоделците во изност од 10 милиони евра кои ќе бидат доделени како директна помош. Како што информира владината прес-служба, пред министрите беше и информацијата за очекувано производство и откуп на пченица и јачмен. Донесени се заклучоци со кои се задолжува ...

Повеќе »

Николовски: Ќе доставиме нота до Хрватска за стопирање на Правилникот за контрола при увоз на овошје и зеленчук

Република Хрватска, го донесе новиот Правилник за инспекциски надзор и контрола за усогласеност на овошјето и зеленчукот со пазарните стандарди на 15.07.2017 година. Со овој Правилник трошоците за контрола на квалитет на овошјето и зеленчукот се зголемуваат од досегашните 90 куни (12 €) по производ, на 2.000 куни (274 €) ...

Повеќе »

Биткоинт се подели во две крипто валути

Популарната биткоин виртуелна валута е поделена на две. Причината е спорот помеѓу две групи на приврзаници кои имаат различни ставови за неејзиниот развој, информира CoinDesk. Двете страни не можеа да постигнат договор, и така, покрај стандардниот Bitcoin, исто така постои и Bitcoin Cash. И покрај нејзиното име, новата валута е ...

Повеќе »

Над 4000 лица незаконски вработени во јавната администрација на денот на распишување на изборите лани

Вкупно 96 лица вработила Владата во периодот од 1-ви минатиот месец до денеска, од кои 26 на централно ниво. Ова е збирна бројка за сите институции заедно – соопшти министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Мачевски, одговарајќи на прашањата на опозицијата за вработувањата на новата Влада. Тој информира дека ...

Повеќе »

Владата скрати 4,9 милиони евра за заштите на животната средина оти проектите не се реализирале

Граѓанските иницијативи и здруженија  кои се залагаат за почист воздух се против кратењето на 4.9 милиони евра од Буџетот за 2017 предвидени за заштита на животната средина, кои се предвидени со предложените измени од 7 јули. Бараат ако не е можно зголемување на средствата наменети за заштита на животната средина, ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Невистина е тврдењето на Сугарески дека новиот автопат Миладиновци – Штип ќе чини дополнителни 20 милиони евра

  Невистина и маниплуирање на јавноста е тврдењето на министерот, Горан Сугарески дека новиот автопат Миладиновци – Штип ќе чини дополнителни 20 милиони евра, реагираат попладнево од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму го прашуваат Сугарески  од каде му е таа информација. – Ве повикуваме и овој пат јавно да излезете пред граѓаните, ама овој ...

Повеќе »
Close