Тагови: економија

Ново задолжување на Владата утре

vlada-na-rm

На четири аукции на хартии од вредност владата утре планира да побара нов заем од домашните кредитори. Ќе бидат понудени едногодишни и двегодишни државни записи во вкупна вредност од 8 милиони евра и обврзници кои стасуваат за наплата по 15 години во вредност од 8,13 милиони евра. Веќе следниот ден ...

Повеќе »

Паѓаат цените на горивата

petrol_2185885c

Цените на 95 октанскиот бензин, на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за 1 денар, додека бензинот од 98 октани поевтинува за половина денар – одлучи Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница. Од полноќ, литар Еуросупер БС- 95 ќе се продава за 66 денари, а ...

Повеќе »

Фунтата падна, Британија планира целосно да раскине со ЕУ

funta

Фунтата падна на веста дека Британија можеби ќе се определи за целосно раскинување со ЕУ или т.н. „тврд Брегзит”, а која е објавена пред обраќањето на премиерката. Фунтата ослабе на 1,1986 долари, достигнувајќи го најниското ниво од падот во октомври во 2016 година, кога на кратко падна на 32 годишен ...

Повеќе »

УЈП објави оглас за распродажба на запленети автомобили

ujp-zgrada-595x320

Управата за јавни приходи објави оглас за продажба на движни и недвижни ствари. На листата на работи за продажба се автомобили од марките Мерцедес, Фијат, Цитроен, Форд… потоа стан, гаража, компјутери, пeчатачи, томографи и фритези. Аукцијата е закажана за 25 јануари годинава. За работите кои се предмет на електронска јавна аукција, ...

Повеќе »

УЈП: До 25 јануари збирна пресметка за исплатени приходи и придонеси

dokumenti

Најдоцна до 25 овој месец фирмите имаат обврска на работниците да им издадат збирна пресметка за исплатени приходи, платен персонален данок и придонеси за минатата година. Издавањето на збирната пресметка е законска обврска врз основа на која граѓанинот ќе може точно и навремено да ги пријави приходите во Годишната даночна пријава. ...

Повеќе »

Светска банка прогнозира поголем пораст во 2017-та

36358428_303

Порастот на светската економија повторно ќе земе залет, стои во прогнозата на Светската банка за 2017-та година. Економските експерти прогнозираат пораст на светското економско постигнување од 2,7 проценти во тековнава година (во 2016 година тој изнесуваше 2,4 проценти) – пренесува Дојче Веле. Во извештајот на Светска банка се вели дека ...

Повеќе »

Бензините и дизел горивата поскапуваат за 2 денари по литар

tocenje-benzin

Со одлуката се изврши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 7,01, односно за 4,46 отсто. Цената на  ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава за 68,5, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 53,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 42 денари за литар. ...

Повеќе »

УЈП: Рокот за пријавување добивка над милион денари до 15 јануари

ujp5

Најдоцна до 15 јануари истекува рокот за поднесување пријава за регистрација за целите на данокот на додадена вредност од страна на даночните обврзници – правни и физички лица, кои во претходната календарска година, заклучно со месец декември 2016 година, од вршење на оданочива стопанска дејност оствариле вкупен промет повисок од ...

Повеќе »

Алп Ер Тунга Ерсој е новиот генерален директор на ТАВ Македонија

aerodrom-skopje

Алп Ер Тунга Ерсој  е назначен за нов генерален директор на „ТАВ Македонија“, компанијата што управува до македонските аеродорми. Досегашниот директор, Зоран Крстевски пак, е назначен за член на Бордот на директори – соопштија денеска од „ТАВ Аеродорми“ Истанбул. Ерсој, од влегувањето на „ТАВ Аеродроми“ на македонскиот пазар досега беше ...

Повеќе »

ЈП „Македонски шуми“ – штеделе, а платиле 650 евра за службен ручек

restaurant-food-salat-2

Дебели суми во кафеани за сметките на Јавното претпријатие „Македонски шуми“. Најновиот извештај на државниот ревизор покажува дека ова претпријатие изминатата година потрошило 6000 евра за службени ручеци и вечери. Сепак, според директорот Жарко Караџовски претпријатието е штедливо. Вкупно 650 евра чинел ручекот на директорот, Караџовски со гости од Турција ...

Повеќе »

Промет од над 11 милиони денари на Македонска берза

makedonska-berza

Во текот на тргувањето во средата на Македонската берза беше остварен вкупен промет од 11.476.726,41 денари и беше реалзиран преку 62 трансакции и истргувани 47.836 акции. Индексот МБИ10 ја намали својата вредност за 0,98 отсто и достигна 2.148,57 индексни поени, додека ОМБ во позитива за 0,14 проценти, и заврши на ...

Повеќе »

ССМ: Казни за работодавачите кои нема да исплатат К-15

denari-plata

До крајот на годината во приватниот сектор треба да се исплати регресот за годишен одмор односно К-15, потсетија денеска од Сојузот на синдикати на Македонија. Оттаму истакнуваат дека регресот за годишен одмор се исплаќа во висина од најмалку 40 проценти од основицата, под услов работникот да работел најмалку шест месеци ...

Повеќе »

Бројот на работници во индустријата во ноември се намалил за 0,9 отсто

industrija1-600x400

Бројот на работници во индустријата во ноември 2016 година, во однос на ноември лани, е помал за 0,9 отсто – соопшти Државниот завод за статистика. Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен бележи пораст од 3.4%, во секторот Преработувачка индустрија има опаѓање од 1.3%, а во секторот Снабдување со електрична ...

Повеќе »

По десетти пат ќе биде прогласен „Претприемач на годината“

pretpriemac

Наградите за традиционалната манифестација, која годинава одбележува десетгодишен јубилеј, „Претприемач на годината“ за 2016, ќе бидат доделени денеска во Скопје. Наградите се наменети за успешните претприемачи од микро и малите претпријатија во Македонија. Манифестацијата е во организација на Македонската развојна фондација за претпријатија (МРФП), Сојузот на стопански комори (ССК) и Стопанската ...

Повеќе »

Поскапуваат горивата

petrol_car_500_2

Бензините и дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за два денари по литар – одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Според одлуката, новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 68,5, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 53,5, а Екстра лесното масло ...

Повеќе »

Просечната плата во октомври 22.460 денари

plata-denari

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во октомври годинава изнесува 22.460 денари и е за 1,1 отсто повисока во споредба со истиот месец лани. Просечната бруто-плата, пак, е 33.023 денари и е за 1,3 отсто повисока отколку во октомври 2015 година. Во октомври годинава 1,1 отсто од вработените ...

Повеќе »

АЕК: Два виртуелни оператора заинтересирани за влез на македонскиот пазар

133497382-94751

  Два виртуелни мобилни оператора имаат намера да влезат на македонскиот пазар во 2017 година. Едниот од нив, познат во светски рамки, веќа ја потврди својата одлука – најави денеска директорот на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) Сашо Димитријоски. „АЕК може да создава конкурентна средина и да овозможи влез на ...

Повеќе »

Со дуален образовен систем до постручни и покомпетентни кадри

regionalna-komora

Обезбедување стручен и квалификуван кадар во согласност со потребите на бизнисот – ова е темата на денешната седница на Регионалната стопанска комора во Штип. Надлежните и бизнисмените зборуваа и за воведувањето на дуалниот систем во средното образование. Вклучувањето на бизнис секторот во процесот на образование е клучен фактор за постручен ...

Повеќе »

Повик за грантови за граѓански организации

pretpriemaci-laptop

Во рамки на проектот „Заедно за успех: млади претприемачи, движечка сила за добри меѓуетнички односи“, финансиран од ЕУ, денеска во Скопје ќе се одржи првата информативна сесија за повикот за доделување грантови за поддршка на претприемништвото кај младите од немнозинските етнички групи. Повикот, како што информира ПСМ Фондацијата, се фокусира на две приоритетни теми: ...

Повеќе »

Како да аплицирате за работа во Шведска?

sfwitw2

Составете соодветна професионална биографија (CV) Биографија или CV (исто така позната како резиме), претставува кратка биографија на вашето професионално искуство. CV-то треба да биде долго една до две страници и да вклучува преглед на досегашното работно искуство на апликантот, образованието, достигнувањата или наградите, посебни вештини и референции. Контакт информациите секогаш ...

Повеќе »
Close