ексползија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: ексползија

Експлодира бомба во возило на албанскиот конзулат во Солун

Возило на албанскиот конзулат во Солун изгоре во експлозија на бомба во 2.30 часот по полноќ. Според албанската новинска агенција ,,Балканвеб“, возилото со дипломатски таблички, кое се наоѓало пред конзулатот на Албанија во Солун, изгорело од експлозијата што се случила од поставена бомба изработена рачно. Истиот извор, кој се повикува ...

Повеќе »

Експлозија во близина на грчкото Министерство за одбрана во Солун

Импровизирана експлозивна направа експлодира во близина на канцелариите на грчкото Министерство за одбрана во центарот на Солун во раните утрински часови, објави Екатимерини. Експлозијата предизвика помали штети на фасадата на Министерството. Пожарникарите пристигнаа на местото на настанот и го изгаснаа огнот што гореше по експлозијата. Извор: Макфакс

Повеќе »

Над 20 лица повредени при експлозија поради истекување на гас во Антверпен (видео)

Најмалку 20 лица се повредени, а неколку беа заробени во урнатините, по експлозија во белгискиот град Антверпен, која оштети неколку згради. Полицијата во Антверпен изјави дека експлозијата не била поврзана со терористички напад и информираше дека веројатно се должи на истекување на гас. Експлозијата одекнала во италијанскиот ресторан „Примавера“ во ...

Повеќе »

Путин: Експлозијата во Санкт Пертербург е терористички напад

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска изјави дека експлозијата која вчера се случи во продавница во Санкт Петербург била резултат на тероризам. Путин изјавата ја даде на церемонијата за годишните награди на воени офицери кои служат во Сирија. „Тоа беше терористички чин. Неодамна, Федералната служба за безбедност спречи уште еден сличен ...

Повеќе »

Експлозијата во Њујорк обид за терористички напад, нема повредени освен бомбашот

Експлозија одекна утрово во Њујорк, на една од главните сообраќајници во централниот дел на Менхетн. Според претставник на њујоршката полиција, се работи за обид да се детонира бомба во кој бил повреден само бомбашот. Според телевизијата Си-Би-Ес, напаѓачот носел две експлозивни направи, едната од кои била прицврстена на неговото тело. ...

Повеќе »

Моќна експлозија пред ноќен клуб во Малме

Моќна експлозија одекна рано изутринава пред ноќен клуб во шведскиот град Малме и предизвика голема материјална штета. Влезот на „Бабел“ клубот е целосно разурнат, и засега нема информации за евентуално повредени лица. Очевидец на настанот напиша на Твитер дека пред ноќниот клуб одекнала бомба. „Неколку експлозии се слушнаа на местото ...

Повеќе »

Британската полиција експлозијата во Лондон ја третира како терористички акт

Британската полиција соопшти дека експлозијата во Лондон ќе ја третира како терористички акт. Повеќе лица се повредени во експлозија што се случи утринава во метро-станицата „Парсонс грин“ во западниот дел на Лондон. Очевидци за англиските медиуми раскажале дека пред експлозијата слушнале чуден звук, а по кратко време забележале оган како се ...

Повеќе »

Експлозија во метро во Лондон, неколкумина патници се здобиле со изгореници на лицето

Неколкумина патници се повредени при експлозија во воз во лондонското метро. Тие се здобиле со изгореници на лицето, јавуваат светските медиуми. Според полицијата, експлозијата се случила на станицата „Парсонс грин” во западниот дел на Лондон и дека полијаците и итната медицинска помош се веќе на местото на настанот. Полицијата засега ...

Повеќе »

Четворица полицајци поврдени во експлозија за време на протестите во Венецуела

Во експлозија за време на протестите против изборите за Уставотворно собрание во Венецуела вчера во Каракас беа ранети најмалку четворица полицајци, пренесе ТАСС. Рачно изработена бомба била фрлена врз конвој од полициски мотоцикли во главниот град на Венбецуела, а снимка од тоа што се случило е објавена на Твитер. Според ...

Повеќе »

Нигерија: Девет загинати во експлозија на гас

Најмалку девет лица загинаа, а десет се здобиле со тешки повреди кога експлодирал резервоар за гас во магацин за нафта во југозападниот дел на Нигерија. Властите засега немаат објаснување што ја предизвикало експлозијата во објектот на нигериската компанија „Линк оил енд гас“ во Калабар, рекол полицискиот командир за агенцијата АФП. ...

Повеќе »

Србија: Криминалец разнесен во експлозија на автомобил

Слободан Трниниќ (50) од местото Прњавор кај Шабац, Србија, утрово загинал во експлозија на бомба која била подметната под неговиот автомобил. Експлозијата одекнала во 8:30 часот, на магистралниот пат Шабац-Лозница, во близина на семејниот дом и кафеаната чиј сопственик бил Трниниќ. Во експлозијата автомобилот бил целосно уништен, а делови од ...

Повеќе »

Дваесет и две лица се убиени по концертот на поп пејачката Аријана Гранде во Манчестер

Дваесет и две лица се убиени, а најмалку 59 се повредени во експлозија која се случила по концертот на поп пејачката Аријана Гранде во Манчестер, соопшти полицијата. Експлозијата се случила пред салата веднаш по завршувањето на концертот, на кој присуствувале околу 20.000 луѓе. Веднаш по експлозијата, медиумите шпекулираа за бројот ...

Повеќе »

Експлозија во центарот на Рим, предизвикана од експлозивна направа

Во реонот на Централната пошта, во италијанската престолнина Рим денеска експлодира направа, пренесува новинската агенција ANSA. Според првичните податоци, експлозијата е предизвикана од експлозивна направа, поставена меѓу две возила. На место се испратени пожарникари, полицајци и екипи за отстранување експлозивни направи. Нема податоци за настрадани. Извор: Макфакс  

Повеќе »

Експлозија на бомба пред експозитура на „Еуробанк“ во Атина

Експлозија на бомба синоќа одекна пред експозитура на „Еуробанк“ во Атина, но нема ниту загинати, ниту повредени лица. Експлозија на бомба синоќа одекна пред експозитура на „Еуробанк“ во Атина, но нема ниту загинати, ниту повредени лица. Според полицијата, експлодирала помала експлозивна направа, која ги оштетила влезот и прозорците во банката, ...

Повеќе »

Три експлозии кај автобусот на Борусија, нападот бил планиран

Германската полиција соопшти дека во близина на автобусот кој ги превезувал фудбалерите на Борусија Дортмунд се случиле три експлозии и дека мотивите за нападот засега не се познати. Агенцијата АП, цитирајќи го портпаролот на покраината северна Рајна-Вестфалија, пренесе дека во близина на клупскиот автобус се случиле „три експлозии“, во моментот ...

Повеќе »

Бројни жртви во експлозија во црква во Египет

Повеќе од 20 лица ги загубија своите животи при експлозија во црква во Египет за време на христијанскиот празник Цветници, пренесуваат светските агенции. Според првите информации на египетските државни медиуми, експлозијата се случила за време на миса во црква одалечена околу 90 километри од Каиро, пришто најмалку 20 лица загинале ...

Повеќе »

Голден Стејт повторно ја реши Оклахома, нова „експлозија“ на Харден (видео)

Вицепрвакот ја оствари четвртата победа над Оклахома сезонава, овој пат на гостински терен со 111:95. Хјустон, пак, благодарение на Харден славеше минимално (125:124) со Денвер а до победата дојде благодарение на неверојатниот Харден. Екипата на Голден Стејт Вориорс конечно, ја надмина кризата по повредата на Кевин Дурант, а како потврда ...

Повеќе »

Во експлозија во Брисел еден загинат, седум повредени

Едно лице загинало а седум се повредени, меѓу кои три тешко, во експлозија којашто се случила во саботата во станбена зграда во белгиската престолнина Брисел, најверојатно поради истекување на гас за домаќинство, соопшти ноќта кон неделата бриселското државно обвинителство. „Во саботата попладнето жителите на две згради биле жртви на експлозија ...

Повеќе »

Најмалку 25 убиени во експлозија во суд во Дамаск

Најмалку 25 цивили се убиени а уште десетици се ранети, од кои повеќемина се во критична состојба, во самоубиствен бомбашки напад изведен во старата зграда на Палатата на правдата во квартот ал-Хамидија, во историскиот стар дел на сириската престолнина Дамаск. Според репортерот на сириската службена новинска агенција SANA, бомбашот самоубиец ...

Повеќе »

И експлодирале слушалките за време на лет со авион

Австралиските власти предупредија за опасностите од користењето уреди што работат на батерија за време на летови откако се запалија слушалките на една патничка во авион. Жената заспала за време на летот од Пекинг кон Мелбурн, но ја разбудил звукот на експлозија. Таа веднаш ги извадила слушалките, кои почнале да искрат, ...

Повеќе »