Тагови: ЕП

Давитков го повика, Хендрикс веднаш долета во Македонија

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков бргу го смени планот, првите два натпревари во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година да ги одигра без странец. Повредите на Бојан Трајковски и Ѓорѓи Чековски отвораат голема дупка во рекотот, поради што Давитков реши да го повика Ричард Хендрикс. Играчот на ...

Повеќе »

Шпанија без Миротиќ на ЕП

Кошаркарскиот сојуз на Шпанија соопшти дека националниот тим на претстојното Европско првенство ќе настапи без Никола Миротиќ. Црногорецот со шпански пасош решил да го откаже настапот за националниот тим бидејќи сеуште го нема решено прашањето во која екипа ќе настапува наредната сезона. Кошаркарскиот сојуз на Шпанија во соопштението наведува дека ...

Повеќе »

ЕП фудбал У-21: Барди во идеалниот тим на групната фаза

Македонскиот репрезентативец Енис Барди, кој беше стрелец на два гола за Македонија на Европското првенство за играчи до 21 година во Полска, според добиените оценки се најде во идеалниот тим од групната фаза. Секако ова е големо признаие за македонскиот репрезентативец. Најдобрите 11 ги сочинуваат: Јепе Хојберг (Данска), Матиа Калдара ...

Повеќе »

Милевски: Нерешениот резултат е најреален

Селекторот на младата фудбалска репрезентација на Македонија, Благоја Милевски, по нерешениот резултат со Србија (2:2), во второто коло на ЕП во Полска, рекол ремито е реален исход по се она што се случувало во текот на натпреварот. „Сметам дека по едно полувреме и припадна на секоја репрезентација. Како се одвиваа ...

Повеќе »

Заврши првата фаза на ЕП за кошаркарки

На Европското првенство за кошаркарки кое се одржува во Чешка, заврши првата фаза, по која се познати, екипите кои ќе играат во осминафиналето и четири селекции кои изборија директен пласман во четвртфиналето. Победниците во групите Франција, Турција, Белгија и Шпанија ќе го прескокнат осминафиналето и ќе продолжат со натпреварите од ...

Повеќе »

„Ел команданте“ најави жешко Европско првенство во Хрватска

Македонија со високата победа од 33-20 над Чешка во СЦ „Борис Трајковски“ успеа да се пласира на Европското првенство во Хрватска што се игра во јануари следната година. Освен играчите кои секако се најзазлужни за новиот успех и продолжување на учествата на големите натпреварувања, се чини дека македонската ракометна репрезентација ...

Повеќе »

Европски Парламент: Македонија на дно по медиусмки слободи во Балканот

Македонија се наоѓа на последното место на Западен Балкан за почитување на медиумските слободи – оценува Истражувачки центар на Eвропскиот парламент, кој во мај годинава во неговата веб страна објави краток извештај за состојбата со слободата на говорот во земјите од Балканот. Во извештајот, како главни причини за лошата медиумска ...

Повеќе »

Македонија гостува на Исланд во квалификациски дуел за ракометното ЕП

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 21 часот и 45 минути во Рејкјавик против Исланд ќе го одигра натпреварот со кој ќе биде заокружено 4.коло во четвртата квалификациска група за Европското првенство. На натпреварот одигран во четвртокот во Скопје избраниците на селекторот Раул Гонзалес славеа победа со 30:25 и на реваншот ...

Повеќе »

Комплетирано третото коло во ракометните квалификации за ЕП 2018

Во квалификациите за Европското ракометно првенство што следната година ќе се одржи во Хрватска комплетирано е третото коло. Дербито на колото меѓу Унгарија и Данска заврши без победник, додека македонската репрезентација забележа значајна победа над Исланд со 30-25 по што го презеде првото место на табелата. Комплетни резултати и пласман ...

Повеќе »

МКФ ја пријави женската репрезентација за квалификациите за ЕП 2019

Сениорската репрезентација во женска конкуренција по три години отсуство од кошаркарската сцена во Европа, повторно ќе биде дел од континенталните натпреварувања. Тоа што претседателот на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), Петар Наумоски, како и генералниот секретар Моника Гаврилоска го најавија минатата година на обирот со сениорките оваа година ќе стане реалност ...

Повеќе »

Марин Ле Пен го загуби пратеничкиот имунитет

На француската претседателска кандидатка Марин Ле Пен ѝ беше одземен пратеничкиот имунитет во Европскиот парламент поради објавување шокантни фотографии на социјалните мрежи.Пратениците во Европскиот парламент (ЕП) денеска во големо мнозинство гласаа за укинување на имунитетот на француската претседателска кандидатка Марин Ле Пен поради објавување на фотографии на Твитер на кои ...

Повеќе »

Со 54 гласа за и осум против, Комитетот за надворешни работи на ЕП ја усвои Резолуцијата за Македонија

Со 54 гласoви за и само осум против, Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент денеска ја усвои предлог-Резолуцијата за напредокот на Република Македонија во европските интеграции во 2016 година – информира агенцијата МИА. Европратениците во т.н. АФЕТ-комитет претходно усогласија 28 компромисни амандмани (во однос на вкупно 318-те поднесени) и ...

Повеќе »

Македонија ги доби противниците во квалификациите за ЕП за фудбалери до 21 година

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе игра во Групата 7 во квалификациите за Европското првенство 2019 заедно со селекциите на Србија, Австрија, Русија, Ерменија и Гибралтар. На денешната ждрепка во седиштето на Европската фудбалска федерација (УЕФА) во Нион, присуствуваа и селекторот на Македонија, Благоја Милевски и директорот на репрезентацијата, Саша Чириќ. ...

Повеќе »

Почна седницата за избор на претседател на Европскиот парламент

­ Eвропратениците почнаа со изборот на нов претседател на Европскиот парламент – јавува агенцијата МИА. Претседателот на групата на либералите и демократите, Ги Верхофштад се повлече од трката за функцијата претседател на Европскиот парламент. Ова го соопшти на отворањето на денешната сесија на ЕП досегашниот претседател, Мартин Шулц. Тие најавија ...

Повеќе »

Роналдо по четврти пат ја доби Златната топка

Кристијано Роналдо по четврти пат ја освои наградата Златна топка која угледниот „Франс фудбал“ ја доделува на најдобриот играч за изминатата година. Триесетгодишниот, Португалец и член на Реал Мадрид во 2016 година ја освои Лигата на шампионите и Европското првенство. Тој не се појави на свечената церемонија вчеравечер во Париз, ...

Повеќе »

Селекторот Милевски: Овие момци се херои, тие се феномени

Селекторот на младата репрезентација на Македонија, Благоја Милевски по победата над Шкотска (2:0) и обезбедениот пласман на Европското првенство, рече дека ова не е последниот збор на оваа генерација фудбалери. „Овие играчи се повеќе од херои. Тие се феноменални. Не размислував што се случува вечерва едноставно посакував поради овие момчиња ...

Повеќе »

Кошаркарите ќе играат предквалификации за Мундијалот во 2019 година

Македонските кошаркари низ квалификациите не успеаја да изборат пласман на Европското првенство кое наредната година ќе се одржува во Израел, Финска, Романија и Турција. Во квалификациската група, Македонија со скор од две победи и четири порази го освои претпоследното место, што предизвика шпекулации дека кошаркарите можат да се преселат во Б ...

Повеќе »

Македонските кошаркари ја пречекуваат Унгарија

Кошаркарска репрезентација на Македонија вечерва од 20:30 во салата Јасмин во Кавадарци ја пречекува селекцијата на Унгарија во рамките на 3.коло од Г групата во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2017 година. Во првите две кола Унгарците предводени од центарот Стојан Ивковиќ имаа максимален ефект од две победи ...

Повеќе »

Почнува четвртфиналната фаза на ЕУРО 2016

Натпреварот Полска – Португалија вечерва, од 21 часот, на „Велодром“ во Марсеј ќе го означи почетокот на  четвртфиналната рунда на Европското фудбалско првенство кое се игра во Франција. Полска на ЕУРО 2016 прикажа цврста одбрана. На досегашните четири натпревари прими само еден гол, но нападот не им функционира според очекувањата. ...

Повеќе »

ЕХФ ЕУРО 2018: Македонија во квалификациска група со Исланд, Чешка, Украина

На денешното извлекување на групите за квалификациите за ЕП во ракомет 2018 во Хрватска нашата ракометна репрезентација се наоѓа во група со: Исланд, Чешка и Украина. Квалификациите се играат од 2.ноември 2016 година до 18.јуни 2017 година (шест кола). Двете првопласирани селекции од секоја група и најдобрата трета од седумте ...

Повеќе »