Ердоган – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Ердоган

Макрон го повика Ердоган да го почитува суверенитетот на Кипар

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, упати порака до турскиот колега, Реџеп Таип Ердоган, неговата земја да го почитува суверенитетот на Кипар. Претходно турските воени бродови ги спречија бродовите во сопственост на Италија во спроведувањето на експлоатацијата на нафта на островот. Истовремено францускиот претседател е категоричен дека неодамна усвоената резолуција за ...

Повеќе »

Заев денес ќе се сретне со Ердоган и Јилдирим

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска ќе се сретне со турскиот премиер Бинали Јилдирим во рамки на неговата посета на Република Турција. Двајцата премиери ќе имаат тет-а-тет средба, по ќе следува средба и на делегациите од двете земји, а закажана е и заедничка прес-конференција. Во текот на денот Заец ќе се ...

Повеќе »

Протест на Репортери без граници против Ердоган во Париз

Организацијата Репортери без граници денеска одржа протест пред Амбасадата на Турција во Париз, поради посетата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган на Франција. Репортери без граници го обвинуваат Ердоган за гушење на слободата на изразување во Турција. Демонстрантите излегоа на протест со фотографии од новинарите што се уасени во Турција.

Повеќе »

Ердоган во посета на Франција

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе престојува во посета на Париз, каде ќе има средба со шефот на француската држава Емануел Макрон. Посетата доаѓа во време кога од Анкара доаѓаат сигнали за подготвеност за подобрување на односите со Европската унија, по тензиите и меѓусебните обвинување во текот на минатата ...

Повеќе »

Турска пратеничка осудена на девет месеци затвор за навреда на Ердоган

Турска пратеничка од прокурдската Демократска партија на народите (ХДП) е осудена на девет месеци затвор за навреда на претседателот – пренесуваат турските медиуми повикувајќи се на извор од судот. Пресудата за пратеничката, Лејла Бирлик ја издал судот во југоисточниот град Шернак. Бирлик беше уапсена на 4 ноември 2016 година и ...

Повеќе »

Ердоган за првпат во официјална посета на Судан

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган се сретна со суданскиот претседател, Омар ал Бешир. Ердоган, кој по првпат е во официјална посета на Судан, во рамки на регионалната турнеја утре ќе отпатува и во Чад и Тунис. „Потпишавме 12 договори за соработка во областа на земјоделството, економијата и војската, како и ...

Повеќе »

Ердоган до САД: Можеби имате многу оружје и авиони, но тоа не значи дека сте моќни и силни

Одлуката на американскиот претседател од 6 декември со која тој игнорирајќи го меѓународното право го призна Ерусалим како главен град на Израел не може да има никаква легитимност, истакна турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на вонредниот самит на Организацијата за исламска соработка кој денес се одржува во Истанбул. На самитот ...

Повеќе »

Путин и Ердоган согласни за Ерусалим, набргу продажба на „Ц-400“

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим како престолнина на Израел го дестабилизира Блискиот Исток, а турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган истакна дека Анкара и Москва се на иста страна што се однесува до признавањето на Ерусалим. Ердоган на заедничка прес-конференција со Путин во ...

Повеќе »

Ердоган во историска посета на Грција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови. За време на оваа прва посета на еден турски претседател на Атина по 1952 година, Ердоган ќе се ...

Повеќе »

Путин и Ердоган разговараа повеќе од четири часа

Соработката меѓу Русија и Турција дава конкретни резултати во Сирија и создава услови за почнување дијалог, изјави рускиот претседател Владимир Путин по разговорот со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган, кој тареше повеќе од четири часа. Русија ќе продолжи да соработува со Турција со цел да помогне во решавање на сириската ...

Повеќе »

Ердоган: Америка не може да се нарече цивилизирана држава

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, остро ги критикуваше САД поради, како што вели, недемократските обвинувања против неговите телохранители. Тие се обвинети поради тепачка со демонстрантите за време на посетата на Ердоган на Вашингтон во мај. „Велат дека САД се колевка на демократијата. Тоа не може да биде вистина. Тоа не ...

Повеќе »

Телефонски разговор на Путин и Ердоган за ситуацијата во Сирија

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган дадоа позитивна оценка за соработката во рамките на Астанскиот процес за решавање на сирискиот конфликт. Прес службата на Кремљ соопшти дека двајцата претседатели телефонски разговарале при што размениле мислења за соработката во создавањето зони за деескалација во Сирија. Тие ...

Повеќе »

Дачиќ му запеа на турски на Ердоган, доби и бакшиш (Видео)

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ синоќа запеа пред турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган на турски јазик на официјална вечера организирана од српскиот претседател Александар Вучиќ.   На видео инсерти поставени на ЈуТјуб се гледа како Дачиќ стои близу масата на која се Ердоган со сопругата Емине и српскиот претседател со ...

Повеќе »

Ердоган во Србија, 3.000 полицајци се грижат за неговата безбедност

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, е во дводневна посета на Србија. Тој е придружуван од стотина бизнисмени, неколку министри и педесетина лични телохранители. За неговата безбедност се ангажирани 3.000 полицајци. Ердоган денеска ќе има средба со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Повеќе »

Ердоган пристигна во официјална посета на Србија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган допатува синоќа во дводневна официјална посета на Србија, а на аеродромот во Белград го пречекаа српскиот колега Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ и членови на Владата на Србија. Ердоган пристигна во Белград со голема делегација, составена од 185 бизнисмени и осум турски министри. Официјалните разговори ...

Повеќе »

Екстремни безбедносни мерки во Србија поради посетата на Ердоган

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган кој денеска пристигнува на дводневна официјална посета на Србија, заедно со својата голема делегација, составена од 185 бизнисмени и осум турски министри, ќе биде штитен од најмалку 50 лични телохранители. За време на посетата во Србија ќе биде применета екстремна мерка на безбедност, односно покај ...

Повеќе »

Анкара најавува низа мерки поради референдумот во Ирачки Курдистан

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека поради денешниот референдум за независност во Ирачки Курдистан, Анкара ќе преземе политички, економски, трговски и безбедносни мерки. „Референдумот во Ирачки Курдистан е неприфатлив сепаратистички чекор во овој момент“, посочи Ердоган. Тој се закани дека ќе го стопира извозот на нафта од ...

Повеќе »

Ердоган: САД немаат право да и’ кажуваат на Турција какво оружје ќе купува

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган оцени дека САД немаат никакво право да и префрлат нешто Турција во врска со набавката на руските противракетни системи С-400. „Ако САД не можат да ни понудат подобар систем, тогаш нема што да ни кажуваат на таа тема. Ако на пример, Конгресот (на САД) не ...

Повеќе »

Ердоган најави голема модернизација на армијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска на состанокот на владејачката Партија на правдата и развојот изјави дека ќе стори што е потребно за да ја одржи земјата жива. „Ќе го сториме тоа со вооружени дронови, тенкови и топови“, изјавил Ердоган, цитиран од „Хуриет“. Во соопштението исто така се наведува дека ...

Повеќе »

Зигмар: Сѐ додека Ердоган е претседател, Турција никогаш нема да влезе во ЕУ

  Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел, го обвини турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека не ги сфаќа сериозно пристапните преговори со Унијата. Тој нагласи дека Турција никогаш нема да стане членка на ЕУ сѐ додека со неа управува Ердоган. „Јасно е дека во оваа состојба Турција никогаш нема ...

Повеќе »