ести – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: ести

48-годишниот прилепчанец Ване Лесноски со 520.000 евра рекордер по добивка во обложувалница

Прилеп од доцна синоќа а и денес е топ тема во домашната па и меѓународната јавност во веста дека 48 г-дишниот прилепчанец Ване Лесноски ја има најголемата добивка на спортско обложување од околу 520.000 евра односно бруто 35 милиони денари. Има два добитни тикети уплатени на 23 и 24 јануари: ...

Повеќе »

Ѓоковиќ се врати со победа во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ му се врати на тенисот по пауза од шест месцеи и во два сета го победи Австриецот Доминик Тим, во егзибицискиот меч на Кујонг Класик во Мелбурн. Некогаш најдобриот тенисер во светот го победи Тим по 64 минути игра со 6:1, 6:4. Ѓоковиќ одигра можне сигурен прв сет, ...

Повеќе »

Агент на ФБИ сменет поради порака против Трамп

Агентот на ФБИ, Питер Стрзок кој учевствуваше во истрага за претседателската кампања на Доналд Трамп и сметал дека требала да победи Хилари Клинтон добил отказ. Како што обави „Њујорк Тајмс“, Стрзон во една од повеќе од 300 пораки испратени до адвокатката на ФБИ, Лизи Пејџ рекол дека „Клинтон едноставно мора ...

Повеќе »

Во декември заедничка владина седница меѓу Албанија и Македонија во Подградец

Македонија и Албанија се земји со слични предизвици и меѓусебната соработка само ги потврдува пријателските односи, кои уште повеќе ќе се унапредат со зголемување на соработката во областите на економијата, трговијата, развојот на инфраструктурата, енергетиката. Ова е заклучено на средбата меѓу премиерот Зоран Заев со делегација на Република Албанија, предводена ...

Повеќе »

Во Хрватска се појави синтетичка марихуана која во Европа веќе однесе неколку животи

Нова опасна дрога од групата синтетички канабиноиди, позната на пазарот како блу, пристигна во Хрватска. Станува збор за психоактивна супстанција од групата синтетички канабиноиди. Се продава како хербална мешавина во црно-жолти пластични пакувања. Дрогата е дизајнирана да ги имитира ефектите на канабисот, но е многу поопасна. При консумирање на дрогата ...

Повеќе »

Атлетико го отвори новиот стадион, Гризман се запиша во историјата

Атлетико Мадрид со минимален триумф над Малага (1:0), во саботата, ги отвори портите на својот нов, ултра модерен стадион „Ванда Метрополитано“. Првиот гол на новиот стадион го постигна најдобриот играч на „јорганџиите“, Антоан Гризман. Мадридски Атлетико на 16.септември 2017 година започна нова ера во својата богата фудбалска историја. Клубот, по ...

Повеќе »

Владата го прифатила усогласениот текст за договорот со Бугарија

Владата доцна синоќа на посебна владина седница го прифати усогласениот текст на договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. Притоа е донесена одлука премиерот Зоран Заев да биде тој што ќе стави потпис на документот. За деталите од договорот од Владата најавија дека ќе дадат дополнителни информации. ...

Повеќе »

Во Србија минатата година се вработени за 4,4 отсто повеќе работници

Минатата година, во Србија се вработени 4,4 отсто повеќе работници, велат податоците на Републичкиот завод за статистика. Според оваа институција, бројот на вработени во Србија минатата година се зголемил за 43.769 работници, што претставува зголемување од 4,4 проценти во однос на претходната година. Според првичните резултати од обработката на податоците, ...

Повеќе »

Иванов на пладне ќе му го даде мандатот на Заев

Претседателот, Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев – соопштија од претседателскиот кабинет. Ова следува откако новоизбраниот собраниски спикер, Талат Џафери на 9 мај упати писмо до Иванов со кое го информира дека има парламентарно мнозинство што е ...

Повеќе »

Реакции на Европа на резултатите од референдумот во Турција

Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц изјави дека резултатите од референдумот во Турција веројатно ќе ја отежне идната соработка меѓу Анкара и Европската унија. Курц објави на Твитер дека резултатот покажува колку е поделена земјата. – Соработката со ЕУ ќе стане потешка – смета тој. Германскиот министер за надворешни ...

Повеќе »

Бугарија следните денови очекува прилив на мигранти од Турција

  Претседателот на бугарската техничка Влада, Огњан Герџиков денеска информира дека се преземени дополнителни мерки за јакнење на безбедноста на границата на Бугарија со Турција поради очекуваниот прилив на мигранти следните денови – јави БТА. Герџиков вчера се состанал со бугарскиот министер за внатрешни работи и со шефиците на Државната агенција ...

Повеќе »

Жртва на силување нашла утеха во „дружба“ со волци

Дваесет и осумгодишната, Сара Варли од Калифорнија пред девет години била жртва на силување, што и’ причинило посттрауматски стрес (ПТСД) и анорексија. Несреќната девојка долго време страдала од синдромот. Но, како што самата вели, ја спасило тоа што осум часа дневно поминувала во засолништето за глутница од волци и кучиња, ...

Повеќе »

ВМРО ДПМНЕ: Кога СДСМ беше на власт, во цела Македонија настрадаа 200.000 работници

Граѓаните во Штип убаво се сеќаваа што се случуваше во времето кога на власт беше СДСМ: затварање на ПИ „Македонка“, затварање на МК „Астибо“ и ЗИК „Црвена ѕвезда“, „Политекс“ и фабриката  „Селена“, илјадници наши сограѓани останаа без работа, илјадници семејства во Штип останааа на работ на  егзистенцијата. Токму во Штип ...

Повеќе »

Уапсен новинарот Зоран Божиновски

Српските власти го уапсиле македонскиот новинар, Зоран божиновски кој денеска треба да биде изведен пред истражен судија. По ова следува процесот за негова екстрадиција во Македонија. Инаку, македонските власти имаат распишано потерница за Божиновски, кој е еден од осомничените во процесот „Шпион“.

Повеќе »