Железници – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Железници

Работниците на Колска, два часа го блокираа патничкиот и товарниот железнички сообраќај

Работниците на велешката фабрика за поправка на вагони Колска денеска повторно го прекинаа производството и два часа го блокираа железничкиот товарен и патнички сообраќај на станицата во Велес. Од ЈП Македонски железници Транспорт бараат  втора половина на плата за месец март и покрај заостанати четири плати. Со протест на Железничката ...

Повеќе »

Железничкиот сообраќај и денеска во прекин

Железничкиот товарен и патнички сообраќај втор ден е во целосен прекин поради протестот на вработени во „Македонски железници АД Транаспорт“ кои бараат исплата на вториот дел од платата за октомври. Вработените најавија дека нема да почнат со исполнување на работните обврски сè додека не им се исполни поставеното барање.

Повеќе »

Со чип наместо билет се вози во шведска железница

Патниците купуваат билети на вообичаен начин, со пријава на интернет или преку мобилна апликација, а нивниот членски број е поврзан со чипот. Биометриски чип вграден во рака наместо класични билети можат да земат шведските граѓани кои сакаат да се возат со тамошната железница. Единствен услов за граѓаните да ја добијат ...

Повеќе »

Велигденски воз на релација Скопје – Гевгелија – Скопје

Македонски железници – Транспорт годинава по повод велигденските празници ќе ја вклучи во сообраќај новата патничка гарнитура брендирана како „Велигденски воз“. Возот со мотиви од велигденското чествување ќе сообраќа на релација Скопје – Гевгелија – Скопје. – „Велигденскиот воз“ ќе биде одлична можност за сите патници да уживаат во своето ...

Повеќе »

Македонски железници одбележува 144 години од основањето

Македонски железници бележи подобрување на обемот на работа, за 30 проценти е зголемен товарниот железнички превоз, а со зголемено темпо функционира и патничкиот сообраќај, по двонеделната блокада од страна на вработените во февруари годинава,  информира в.д. директорот на МЖ Транспорт, Игор Коруноски – пренесува агенцијата МИА.   По повод Денот на железничарите ...

Повеќе »

Мисајловски: Средства за МЖ има, но не можат да се исплатат додека трае штрајкот

Министерството за транспорт и врски во својот буџет има 10 милиони евра на располагање за Македонски железници, но нема законска можност да ги исплати се додека претпријтието не работи – информира денеска министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски по посетата на Агенцијата за катастар на недвижности. „За да ги ...

Повеќе »

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Не сообраќат ниту патничките, ниту товарните возови, информираат од Железничката станица во Скопје. Протестот е во организација  на организација на Независниот синдикат на МЖ, СЖМ-Инфраструктура и АНС – Железничари. Од Македонски Железници Транспорт АД Скопје информираа дека пред почетокот на викендот на вработените ќе им биде исплатен вториот дел од ...

Повеќе »

Терористички напади во Германија се можни во секој момент

Постои реална опасност да бидат нападнати цели во авионскиот и железничкиот сообраќај, фреквентни локации како панаѓури, пазари и фестивали. Германија може да биде цел на терористички напади во секое време, се вели во извештајот на владините безбедоснки агенции чии делови пренесува весникот „Билд“. Според информациите доставени до германската Влада во ...

Повеќе »

Од денеска нема да сообраќа возот Солун-Скопје-Белград

Од денеска нема да сообраќа меѓународниот воз „Хелас експрес“ на релација Солун -­ Скопје -­ Белград. Причината за тоа, како што информира Македонски железници ­ Транспорт, е поради изведување градежни активности на територијата на Република Србија. Прекинот на патничкиот сообраќај ќе важи се’ до крајот на возниот ред 2015­2016 година, а ...

Повеќе »

По 43 години се рехабилитира депото за одржување железнички возила

За првпат по 43 години ќе се реновира на депото за одржување на железнички возила во Македонија, по што според најавите, вработените ќе добијат европски услови за работа. Генералниот директор, Никола Костов информира дека МЖ Транспорт АД Скопје спроведува низа позитивни проекти со кои целосно се менува сликата на компанијата ...

Повеќе »