Жени – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Жени

Анџелина Џоли и Столтенберг најавија заедничка акција против злосторствата врз жените и децата

Холивудската ѕвезда Анџелина Џоли, која е специјален претставник на ОН за бегалците од 2012 година, побара од НАТО да преземе водство во одвраќањето од злосторства врз жените во конфликтните подрачја. На заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел, Џоли оцени дека користењето силување како „оружје за војување“ ...

Повеќе »

Илјадници жени протестираа против Донлад Трамп

Голем протест на жените се одржа во Лос Анџелес една година по изборот на Доналд Трамп за претседател на САД. Постерите кои ги носеа жените, изразуваа незадоволство од политиката на Трамп и од самиот факт на неговиот избор за претседател: “Да си расист, сексист, хомофобија, ксенофобијата, исламофобијата, националист, газ, тоа не ја  прави Америка голема ...

Повеќе »

Само 27 отсто од компаниите во Македонија се сопственост на жени

Најголем број на македонските големи и средни компании, односно во 73 проценти од нив се сопственост на мажи, а во 67 проценти генерални менаџери. Жени менаџираат во 33 отсто од компаниите, а само 27 проценти се сопственички – покажува истражувањето во рамките проектот „Еднаква моќ за жените“. Проектот го реализираат ...

Повеќе »

Истражувањата покажаа: Жените се посилен пол

Истражувачи од Универзитетот во Лондон откриле дека женскиот имун систем може да победи различни инфекции побрзо и поефикасно од машкиот. Тајната е во дополнителната копија на женскиот X хромозом. Поголемиот дел од женските имуни келии имаат рецептори за хормони како што е естрогенот, што значи дека тој хормон има можност ...

Повеќе »

ЕУ: Насилството врз жените е едно од најтешките кршења на човековите права

По повод 25 ноември, Меѓународниот ден против насилството врз жените, Европската Унија потенцираше дека ова претставува едно од најтешките кршења на човековите права во светот. „Ние уште еднаш истакнуваме дека насилството мора да престане. Ќе продолжиме неуморно да работиме со сите свои инструменти кои ги имаме на располагање за да се ...

Повеќе »

Промовирано спортско видео „Девојки како нас“

Граѓанската спортска организација ТАКТ со поддршка на Амбасадата на Кралството Холандија во Македонија и Агенцијата за млади и спорт денеска промовираше спортско видео „Девојки како нас“. Видеото има за цел да се промовира женскиот спорт и многубројните придобивки од спортувањето. Во видеото се прикажани истакнати спортистки од осум различни спортови ...

Повеќе »

Администрацијата на Трамп го ограничи пристапот до бесплатна контрацепција

Владата на американскиот претседател, Доналд Трамп донесе одлука со која на работодавачите им се дозволува да одбијат финансирање на бесплатна контрацепција за милиони Американки. Со таа одлука на работодавачите и осигурителните компании им се овозможува да одбијат финансирање на контрацепција доколку сметаат дека тоа е спротивно на нивните „верски уверувања“ ...

Повеќе »

Десет особини на „убавите“ жени

Жените често запаѓаат во очај поради убавината, држат строги диети и се подложуваат на пластична хирургија. Но, кога станува збор за убавината не е се’ во физичкиот изглед. Луѓето кои на прв поглед изледаат убаво можат да ви станат сосема грди кога малку подобро ќе ги запознаете, додека некои личности ...

Повеќе »

Жените кои водат љубов барем еднаш неделно стареат побавно

Сексуалните односи го успоруваат стареењето кај жените, дури и ако не уживаат во интимноста – се наведува во едно ново истражување. Активностите „под јоргани“ барем еднаш неделно го зголемуваат нивото на теломерите кај жените. Оваа алка на ДНК ланецот е поврзана со побавно стареење. Теломерите кај жените се продолжуваат во ...

Повеќе »

Вклучување на жени од немнозински заедници на пазарот на трудот

Подигнување на капацитетот за вработување на жените од немнозинските заедници, нивна мотивација и информираност, со цел тие поактивно да бараат работа на пазарот на трудот. Ова се целите на проектот Вклучување на жени од етнички заедници на пазарот на трудот. Активностите на проектот започнаа од јануари 2016 години а ќе ...

Повеќе »

Како одењето во вселената влијае врз мажите, а како врз жените?

Ефектот на нулта гравитација на човечкото тело е несомнено важна, без оглед на полот. НАСА не ги забележала значајните разлики помеѓу мажите и жените во однос на нивниот физиолошки или психолошки одговор на вселенските летови. Но, полот има улога во тоа како долготрајниот престој во вселената влијае врз телото на ...

Повеќе »

Меѓународна конференција „Жени во енергетика“

Подигнување на свеста за важноста од родовиот баланс во енергетскиот сектор и идентификување на соодветни стратегии и програми што ќе помогнат за споделување знаења и искуства со лидерите, вработените и професионалците од енергетскиот сектор е целта на меѓународната конференција „Жени во енергетика“, што денеска се одржува во Скопје во организација на ...

Повеќе »

НСРР: Во новата влада да има најмалку 30 проценти жени

Националниот совет за родова рамноправност (НСРР) денеска апелира до мандатарот Зоран Заев при составување на владата да го почитува Законот за еднакви можности со кој, како што укажува советот, жените треба да бидат застапени на сите нивоа и позиции со најмалку 30 проценти. ­ -Очекуваме дека ќе ја почитувате законската ...

Повеќе »

Во Северна Кореја се дозволени само 15 фризури

Владата на Северна Кореја објави илустрации на 15 „прифатливи“ женски и машки фризури, кои Севернокорејците може да ги побараат од фризерот или берберот. Во секоја берберница во Пјонгјанг се појавија плакати со дозволените фризури, но како што пишува „Дејли мејл”, ниту една од нив не наликува на фамозната фризура на лидерот ...

Повеќе »

Вкупно 29 жени лани загинале во сообраќајни несреќи на македонските патишта

Трибина за жените и нивната безбедност во сообраќајот, по повод „Денот на жената“, организираше АМСМ во соработка со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата. РСБСП денеска со соопштение информираше дека според учесниците на трибината,  улогата на современата жена во сообраќајот е значајна и не се ограничува само на ...

Повеќе »

Евростат: Жените во ЕУ добиваат и над 20 отсто пониски плати од мажите

Во земјите членки на ЕУ жените примаат во просек за 16,3 отсто помали плати од нивните машки колеги, а во некои држави тие се пониски и за над 20 проценти – покажуваат податоците на Евростат. Според овие податоци, во 2015 година во поголемиот број земји членки на ЕУ, меѓу кои ...

Повеќе »

Што ги возбудува жените?

Жените кои имаат успешна кариера и склоност кон ризик, повеќе уживаат во сексот. Ова е само уште една во серија обиди да се пронајде магична формула, која ќе осигури одличен сексуален живот за сите припаднички на поубавиот пол. Откако е откриена вијаграта која на мажите многу им помага да ги ...

Повеќе »

Жените побројни и подолговечни во Македонија

Од вкупниот број на население во Македонија, 49,9 проценти се жени. Тие живеат 3,9 години подолго од мажите, покажуваат податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика по повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената. Според објавените податоци, во 2015 година имало 282.078 вработени жени, а од нив ...

Повеќе »

Жените се’ похрабри: Десетици штипјанки пријавиле семејно насилство и прекршени работнички права

Минатата година четириесетина жени пријавиле дека им се прекршени работничките права, а над педесет дека се жртви на семејно насилство – покажува искуството на невладината организација ЕХО. Оттаму забележуваат дека жените се’ почесто се охрабруваат да бараат бесплатна правна помош кога се дискриминирани. Во градот на текстилната индустрија, Штип најголем ...

Повеќе »

Зошто мислиме дека жените се лоши возачи

Постојано слушаме колку жените се лоши возачи, или пак сите слики со лошо паркирани коли се препишуваат на жените, но никаде не кажуваат зошто тие се лоши возачи! Па ајде да ги поткрепиме тие тврдења со факти, за да не падне се вода. Зошто жените се лоши возачи? Ги возат ...

Повеќе »