Жртви – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Жртви

Фотографија на денот: Берлинскиот ѕид

Го нема исто толку време колку што постоеше – Берлинскиот ѕид беше урнат пред 28 години, два месеца и 27 дена. Исто толку време претходно го делеше градот на два дела. Со изградба на Ѕидот се почна на 13 август 1961, а тој падна на 9 ноември 1989 година. Долг ...

Повеќе »

Австралија воведе алатка за жртвите на т.н. одмазничко порно

Алатката на австралиската Влада, всушност е национален портал, кој обезбедува совети за тоа како да бидат отстранети спорните слики. Австралија воведе национална алатка, наменета да им помогне на жртвите на „одмазничко порно“. Одмазничко порно или злоупотреба базирана на слики, е споделувањето на експлицитни слики без согласност на личноста која е ...

Повеќе »

Национална трагедија во Сомалија

Слики како од воена зона. Нападот во главниот град на Сомалија, Могадишу однесе стотици животи, а десетици згради се разурнати. Сѐ уште никој не ја презел одговорноста за нападот. Во најкатастрофалниот напад во поновата историја на Сомалија, според наводите на владата загинале најмалку 276 луѓе. Покрај тоа потешко ли полесно ...

Повеќе »

Вкупно 54 жртви во поплави и свлечишта во Виетнам

Најмалку 54 луѓе загинаа, а 39 со водат како исчезнати во поплавите и свлечиштата предизвикани од обилните дождови, што од крајот на минатата недела ги погодија северниот и централниот дел Виетнам. – Околу 34.000 куќи се под вода или се урнати, 22 хектари оризови полиња се уништени – соопштија локалните ...

Повеќе »

Урагански ветер во Германија, тројца загинати

  Најмалку три лица страдаа во бурата „Себастијан“ во Германија, каде во северниот дел од земјата брзината на ветерот достигнала и до 130 километри на час. Бурата која во средата го погоди западниот и северниот дел на Германија, според метеоролозите се движи кон источниот дел на земјата. Неколку региони во ...

Повеќе »

Неколку жртви во вооружен инцидент во Ерусалим

Тројца напаѓачи пукале од огнено оружје во Ерусалим, недалеку од светите места во Стариот град. Во инцидентот биле ранети тројца Израелци, а двајца од нив се наоѓаат во критична состојба. Израелската полиција соопшти дека напаѓачите се убиени. Военото радио објави дека вооружениот инцидент се случил крај местото кое Евреите го ...

Повеќе »

Поплави во Кина: Најмалку 56 загинати

Најмалку 56 лица загинаа, а 22 се водат за исчезнати во поплавите што ги предизвикаа обилните врнежи од дожд во јужниот дел на Кина. Властите објавија дека најмалку 24 лица загинале во покраината Хунан, каде надлежните служби стравуваат дека можат да се повторат катастрофалните поплави од 1998 година кога животите ...

Повеќе »

Пронајдени се тела на жртви од авионската несреќа во Мјанмар

Тела на жртви од авионската несреќа во Мјанмар беа откриени во Андаманското Море, соопштија претставници на вооружените сили во Мјанмар. Тела на жртви од авионската несреќа во Мјанмар беа откриени во Андаманското Море, соопштија претставници на вооружените сили во Мјанмар. Најдени се телата на двајца возрасни и едно дете, како ...

Повеќе »

ИД презеде одговорност за нападите во Иран, расте бројот на жртвите

Најмалку осум лица загинаа, а голем број се повредени во координираните напади на бомбаши самоубијци во иранскиот парламент и мавзолејот на Хомеини во Техеран. Властите стравуваат дека бројот на загинати ќе расте со оглед дека сè уште трае хаотична ситуација и нема потврдени информации ниту за жртви ниту за спасени. ...

Повеќе »

Запалено казино во Манила, загинаа 36 луѓе

Триесет и шест жртви се пронајдени во казино комплексот „Ворлд Манила“ откако вооружен напаѓач пукал , а потоа ги запалил масите за коцкање рано утрово, по што се самоубил. Жртвите кои не биле убиени со огнено оружје најверојатно починале од задушување, соопшти полицијата, а најголем дел од нив биле жени ...

Повеќе »

3 пациенти дневно умираат од рак во Македонија

Македонија е една од водечките земји во светот по смртност од рак, односно трета во Европа. Во Македонија, кај 20 пациенти се дијагностицира некаков вид рак, а 13 умираат дневно од оваа болест, покажуваат податоците од здружението „Борка“ кои по повод 10 години од своето формирање ја почнуваат кампањата „Има ...

Повеќе »

Заталкани куршуми убиле 22 лица во Рио

Секој втор ден заталкани куршуми убиваат или рануваат најмалку едно лице во Рио Де Жанеиро, покажува истражувањето на весникот Фолха, објавено во среда. Заталкани куршуми во периодот меѓу 1 јануари и 10 мај погодиле 66 луѓе во Рио Де Жанеиро, а од последиците на ранување умреле 23 луѓе, се наведува ...

Повеќе »

Кина: Најмалку 29.000 жртви од глобалниот сајбер напад

Повеќе од 29.000 институции во Кина биле жртви на сајбер нападите, извршени со помош на софтверот „ренсомвер“, објавија во понеделникот кинеските државни медиуми. Агенцијата Синхуа пренесе дека вкупно 29.372 институции до саботата вечерта биле нападнати. Според истиот извор најжестоко биле погодени универзитетите и други образовни институции. Синхуа додава дека погодени ...

Повеќе »

Бројни жртви во експлозија во црква во Египет

Повеќе од 20 лица ги загубија своите животи при експлозија во црква во Египет за време на христијанскиот празник Цветници, пренесуваат светските агенции. Според првите информации на египетските државни медиуми, експлозијата се случила за време на миса во црква одалечена околу 90 километри од Каиро, пришто најмалку 20 лица загинале ...

Повеќе »

Зимбабве: Шестмина загинати во авионска несреќа

Најмалку шест лица загинаа во авионска несреќа во Зимбабве, објавија локалните медиуми. Весникот „Хералд“ пренесеува дека авионот чии капацитет бил да превузува осум патници се урнал во планинското подрачје Вумба. Жртвите биле раководни лица во локалната транспортна компанија, тие се враќале од Мозамбик каде биле на деловен состанок во крајбрежниот ...

Повеќе »

Гватемала: Во пожарот во сиропиталиште загинаа 39 девојчиња

Бројот на настраданите девојчиња во пожарот во државното сиропиталиште за деца во Гватемала, денеска се искачи на 39, а уште неколку девојчиња се наоѓаат во критична здравствена состојба. Според претставниците на болницата Рузвелт, вчера уште две девојчиња им подлегнале на повредите. Сите девојчиња кои починаа во пожарот се на возраст ...

Повеќе »

Четириесет жртви на семејно насилство побарале бесплатен правна помош преку проектот Пристап до правда

Во изминатите дванаесет месеци, откако проектот Пристап до правда во Македонија започна да се имплементира, повеќе од илјада граѓани се обратиле кај овластените здруженија и побарале бесплатно правно советување. Меѓу барателите на оваа бесплатна правна помош се и жртвите на семејно насилство. Вкупно четириесет жртви на семејно насилство побарале бесплатен ...

Повеќе »

Во невремето во Чиле четири жртви, милиони без вода за пиење

Повеќе од 1,4 милиони домаќинства во престолнината Сантјаго де Чиле во неделата останаа без вода за пиење поради силните дождови во централниот дел од земјата од каде што градот се снабдува со вода, изјави гувернерот на главниот град на Чиле. Врнежите започнаа во саботата и предизвикаа одрони на земјиште во ...

Повеќе »

Десет лица загинаа при пожар во кинески хотел

При силен пожар во хотел во југоисточна Кина загинаа 10 лица – пренесува Танјуг. Пожарот што избил утрово во хотел во градот Нанчанг ги заробил луѓето што се наоѓале во него. На видеата што се објавени на кинеските социјални мрежи се гледа густ облак од чад како се создава над ...

Повеќе »

Најмалку 39 екстремисти убиени во Пакистан

Најмалку 39 екстремисти се убиени во операции на пакистанските сили за безбедност, кои се покренати ширум земјата, по нападот на бомбаш-самоубиец, кој се разнесе со експлозив во преполно суфистичко светилиште во јужен Пакистан – соопштија пакистанските власти. Во операциите изведени во текот на ноќта се уапсени уште 47 лица, вклучувајќи ...

Повеќе »