Тагови: забава

Снешко е новиот „вработен“ во холандската амбасада во Скопје

Холандска амбасада во Македонија

Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје чистењето снег пред зградата го претвори во забава. Амбасадорот Ваутер Пломп и вработените во текот на вчерашниот ден, придржувајќи се до законската одредба да се исчисти пристапот до објектите, одлучиле насобраниот снег да го претворат во снешко, на кој му ставија капа и маица ...

Повеќе »

Кејт Хадсон во врска со Бред Пит?

Кејт Хадсон и Бред Пит

Откако сите се зачудија и потресоа околу разводот на Анџелина Џоли и Бред Пит, очигледно е дека познатите актер и актерка продолжиле со својот живот. Најпрвин започнаа шпекулациите дека Пит почнал да се забавува со Марион Котилар, но по сè изгледа дека тој тајно се забавува со друга негова колешка. Вистината ...

Повеќе »

Новак Ѓоковиќ купил два апартмана на Менхетн (Фото)

132339263-99373

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ кој моментно се натпреварува во Мелбурн, уплатил два ексклузивни апартмана во њујоршкиот кварт Менхетн – пишува весникот „Волстрит џурнал“. Ѓоковиќ купил два одвоени двособни апартмана, секој со површина од 185 метри квадратни во Мерзер стрит во јужниот дел на Менхетн, во објект кој го проектирал познатиот ...

Повеќе »

Денеска е Меѓународен ден на снешкото

dedo sneshko

Денеска ширум светот се одбележува Интернационалниот ден на снешкото, а идејата за овој празник е на германскиот колекционер Корнелиус Граетц. Датумот пак, 18 јануари, не е избран случајно: единицата симболизира метла, а осумката – телото на снешко. Празникот има за цел да ги расположи луѓето во студените зимски денови и да ...

Повеќе »

Сол со мирис на шунка ги „збудале“ кучињата во Сежана

460988-dogs-jumping-in-the-snow

Кучињата во словенечкиот град Сежана, што се наоѓа на границата со Италија, најмногу му се израдуваа на топењето на снегот, откако под него остана смесата за посолување на шунка, која била искористена за заштита од замрзнување на патиштата – јави весникот „Приморске новице”. Имено, фирмата одговорна за расчистување на улиците ...

Повеќе »

Од што се’ би се откажале луѓето за да ослабат?

timthumb (5)

По новогодишните и божиќните празници, многу луѓе бијат битки со зголемената тежина. Поттикнат од ова, лондонскиот весник „Дејли Експрес“ спроведе анкета за тоа од што би се откажале гурманите заради брзо слабеење и добивање витка линија. Според акетата, голем дел од граѓаните во Велика Британија за таа цел се подготвени ...

Повеќе »

Што се случува кога суетата ќе преовладее во телевизискиот етер (Видео)

e20d62f4ea93a321a5e92c229cf7e12f

Иако водителките во етерот се смешкаат една на друга, некои од нив зад камерите се однесуваат сосема поинаку. Сепак, најинтересното се случува кога тие ќе заборават на камерите. Видеото каде презентерката на „Nine news“, Амбер Шерлок доживува нервен напад поради тоа што нејзината колешка Џули Снук и гостинката, како и ...

Повеќе »

Даниел Кајмаковски следниот месец ќе стане татко

daniel-kajmakovski

Пејачот, Даниел Кајмакоски кој се прослави преку учеството во шоуто „Икс фактор“ ќе стане татко. Тој и неговата избраничка, Кристина Димитриеска впрочем го очекуваат нивното бебе во февруари, а Даниел за екипата на српски „Блиц“ го отворил својот дом,  во кој престојува додека е во Белград. Се работи за куќа, ...

Повеќе »

Старица две години се молела на фигура од „Господар на прстените“

3be2f8cd00000578-0-image-m-11_1483691214228

Една бабичка од Бразил последниве години и’ се молела на фигура на ликот Елронд од филмскиот серијал „Господар на прстените“, мислејќи дека станува збор за скултура на Свети Антонио од Падова. Приказната прва на Фејсбук ја објави нејзината правнука, уметничката шминкерка Габриела Брандао. На прв поглед фигурата и нејзе и’ ...

Повеќе »

Решенија за чистење на мразот на скалите или пред влезовите со средства кои ги имате дома

icy_stairs_384_djfmns

Мразот на скалите кој се појавува особено во овој период од годината, воопшто не е безопасен, бидејќи можете да се лизнете и да се повредите сериозно. Со цел да се ослободите од него, може да ви послужат следните неколку трикови: Детергент за садови Измештајте 2 литра млака вода со една ...

Повеќе »

Дневникот на еден Кумановец кој живееше во Канада

snow-in-canada

19 август: А Уселисмо се у нашу нову куќу у Торонто. Сви смо среќни и узбудени. Овдека е такој убаво. Пуно паркови и зеленило. Може да замислу како ќе биде зимуске. Одвај чекам да падне снег и да ги покрие овија паркови и ридчиња, па да се санкамо и гаѓамо ...

Повеќе »

Играла исти бројки речиси три децени и освои џекпот

133517408-97401

На Канаѓанката Олга Бено и’ се исполни сонот и освои џекпот од 5,3 милиони канадски долари (3,9 американски долари) играјаќи ги истите броеви речиси три децении. Бено од Нова Шкотска истите броеви ги игра од 1989 година. Кога ги видела извлечени нејзините броеви на телевизија не поверувала дека ја освоила ...

Повеќе »

Почна фестивалот на скулптури од мраз во Кина

harbin2

Во еден од најстудените кинески градови, Харбин денеска официјално почна Фестивалот на скултури од мраз. Во рамките на Фестивалот се исложени склутури на некои од најпознатите светски знаменитости, кои се изработени од мраз. За посетителите на Фестивалот, што ќе трае до крајот на февруари, ќе бидат организирани и голем број други ...

Повеќе »

Популарните „Вил и Грејс” се враќаат на телевизиските екрани

will-grace-tv

Серијата „Вил и Грејс“, која во периодот од 1998 до 2006 година не засмејуваше во осум сезони, повторно ќе се врати на малите екрани и тоа со десет нови епизоди. Вестите ги потврди еден од актерите во серијата, Лесли Џордан, кој за Ен-Би-Си истакнува дека во продолженијата се враќа целата актерска ...

Повеќе »

Запознајте ги девојките и момците од Руските страни за запознавање

rusija-vkcom3

Скоро нема некој кој не ја користи социјалните мрежи Facebook/Twitter/Instagram. Но во Русија корисниците имаат опција за т.н руски фејсбук (vk.com). Таму може да се најде од се по нешто, па затоа ние ви пренесуваме дел од “лудориите” кои се случуваат на таа социјална мрежа.

Повеќе »

Нова теорија за потонувањето на бродот Титаник

img-314364

Стручњаците тврдат дека дошле до нови докази кои укажуваат на тоа дека катастрофата започнала од пожарот што избувнал во трупот на бродот пред самото испловување, а иако знаеле за тоа, сопствениците на бродот не сакале да го одложат испловувањето. Новинарот Шенан Молони, кој веќе 30 години го истражува потонувањето на ...

Повеќе »

Најдоборото од #Твитер за 2016 година – Дел 1

Twitter

Што напраи Калина, дали го продаде топчето за два – три гроша? — статус кво (@radnaskelA_) November 29, 2012 Мамо,Гоце ми го покажа ку*ето!Мајка:Како не му е срам!Ќерка:Како кикиритка му е.Мајката низ насмевка:Толку малецко?Ќерката:Не, толку солено! — Мис Покрвеник (@mila_la) November 29, 2012 Твиташ додека возиш. Св. Арангел лајк дис. ...

Повеќе »

Дожд од пари на автопатот во Германија: Врз автомобилите паѓале евра

duit-hujan

Mаж кој заборавил да ја земе својата актовка од кровот на автомобилот, викендов предизвикал воодушевување на еден автопат во јужна Германија. Имено, кога тргнал, од неа почнале по целата сообраќајница да летаат пари на задоволство на возачите кои доаѓале од зад него. Откако застанал на бензиска пумпа, 62 годишниот маж ...

Повеќе »

Кратка дремка за време на работа може да ја зголеми продуктивноста

AG82BJ Woman asleep at computer

Вака сметаат неколку научници од Универзитетот Мичиген. Ваквите паузи кои вклучуваат и спиење се поврзани со ублажување фрустрации, избегнување импулсивно однесување и зголемување на сигурноста на работното место. Истражувачите додаваат дека позитивниот ефект на кусиот сон на работното место бил најизразен кај лица на кои поради недостиг на ноќен одмор ...

Повеќе »

Тоалетна хартија за паметни телефони

toaletna-hartija

Ако некогаш се најдете на меѓународниот аеродром „Нарита“ во Токио, ќе имате можност во тоалетот да се послужите не само со обична, туку и со тоалетна хартија за паметни телефони.  Тоалетите на овој аеродром се опремени со хартија која служи за дезинфекција на смартфони, а ги постави јапонскиот мобилен гигант ...

Повеќе »
Close
×

Стадион на Канал77

Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh