заби – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: заби

Лимон за блескава насмевка, мазна кожа и сјајна коса

Лимонот најчесто е синоним за витамини и добро здравје, но може да биде делотворен и на други начини: за отстранување на дамки од забите, омекнување на кожата, како и за поголем сјај на косата. Можеби е повеќе типично да се користи во зимските месеци, кога се актуелни настинките и грипот. ...

Повеќе »

Евтин начин за белење на заби во домашни услови

Доколку сакате да ги избелите забите во домашни услови, одличен е методот со користење на активен јаглен. Станува збор за стар, проверен, евтин и лесно достапен метод. Позитивните резултати се видливи веќе по првата употреба. Ако чистењето се практикува редовно, може да се постигне одличен ефект. Треба да се напомене ...

Повеќе »

Газирани пијалоци никогаш не треба да се конзумираат во мали голтки

Засладени пијалоци како што се лимонадата и енергетските и газираните напитоци ги оштетуваат забите, особено ако се конзумираат во мали голтки подолго време. „Ако можете испијете ја целата содржина од чашата наеднаш“, советува Дирк Кроп од групата ПроДент, која води кампања чија цел е унапредување на орална хигиена. „Засладените напитоци ...

Повеќе »

Најчестите причини за лош здив

Лошиот здив секогаш е посочуван како еден од најнепријатните и најодбивните проблеми. Тој предизвикува срам, вознемиреност и дискомфор при воспоставување на блиски контакти. Дознајте кои се причините за настанување на оваа состојба која секогаш Ве прави да се чувствувате засрамени. Јазик Јазикот е најчесто место од каде потекнува лошиот здив, ...

Повеќе »

Што се случува кога не ги миете забите редновно?

Дали знаевте дека ако не ги миете забите редовно, освен кариесот, можете да добиете и многу посериозни болести? Шеќерна болест, остеопороза, срцеви заболувања. Веројатно знаете дека треба да ги миете забите барем двапати дневно и треба да го посетувате вашиот стоматолог барем еднаш годишно. Исто така, препорачливо е да ги ...

Повеќе »