загадување – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: загадување

Обвинителството отвори истрага за загадувањето

По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик. Обвинителството соопштува дека во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни ...

Повеќе »

Воздухот во Скопје и денеска загаден, бесплатен јавен превоз за скопјани

Воздухот во Скопје и изутринава е загаден над дозволеното. Највисоки концентрации на ПМ10 честички повторно има во Лисиче 313 микрограми на метар кубен, кај Ректорат се измерени 182, во Гази Баба 159, во Центар 110 и во Карпош 96 микрограми. По добиените информации дека квалитетот на воздухот во Скопје последователно ...

Повеќе »

Се укинува бесплатниот градски превоз

Од денеска се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје што беше воведен поради загадувањето на воздухот. Како што рече вчера градоначалникот Петре Шилегов, веќе нема потреба од утврдените вонредни мерки. Нивната примена е прецизирана и повторно ќе стапат на сила ако условите тоа го наложат. Мерката за бесплатен јавен превоз ...

Повеќе »

Од утре јавниот превоз е бесплатен

Градоначалникот Петре Шилегов денеска објави итни мерки и препораки за намалување на загадувањето на воздухот. Тој објави дека Град Скопје од утре воведува бесплатен јавен превоз во автобусите на ЈСП и во автобусите на приватните превозници, се до моментот на намалување на загадувањето, за што јавноста дополнително ќе биде известена. ...

Повеќе »

Што е аерозагадување и кои се најголемите причинители?

Денес, сѐ почесто во јавноста го сретнуваме терминот „аерозагадување”. Но не само во јавноста, туку ние секојдневно, директно, сме изложени на неговото штетно влијание. Во најголем дел од случаите тоа е антропоген процес, настанат како последица на човековите активности во животната средина, кои имаат негативен ефект врз атмосферата (преку испуштање ...

Повеќе »

По енормно висoката загаденост изминативе денови Еко живот од Кавадарци повика на итно донесување на Локален еколошки акционен план

По енормно виоската загаденост изминативе дваесеттина дена, вчера ЕД Еко живот од Кавадарци повика на итно донесување на Локален еколошки акционен план како значаен документ за животната средина. Локалниот еколошки акционен план, како стратешки документ е законска обврска, а истиот го немаме години наназад, затоа тој треба да биде еден ...

Повеќе »

Кавадарци дваесетина дена се гуши во чад кој се заканува по здравјето на граѓаните

Кавадарци скоро дваесет дена се гуши од мирисот на чад кој сериозно се заканува по здравјето на граѓаните,концентрациите на ПМ 10 честичките се неколку пати повеќе од дозволените 50. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Дебата по наслов – Депонии каде и кога

Сите комунални депонии во Македонија, освен скопската депонија Дрисла работат без никакви стандарди и покрај националната стратегија за управување со отпад, донесена уште во 2005 година. На дебатата која се одржа денеска во Тетово под наслов – Депонии каде и кога беше речено дека досега многу малку е направено во ...

Повеќе »

Германија ќе инвестира 1 милијарда евра во борбата против загадувањето на воздухот

Германската канцеларка Ангела Меркел соопшти дека федералната влада ќе обезбеди 1 милијарда евра за градовите во земјата во 2018-та година за да го направи нивниот сообраќај еколошки, објави „Асошиетед прес“. Средствата ќе бидат инвестирани во изнаоѓање сообраќајни решенија за намалување на загадувањето на воздухот. Многу градови во Германија воведуваат забрани ...

Повеќе »

Центар, Карпош и Лисиче повторно со најзагаден воздух

Најзагадена утрово, со многу висока концентрација на ПМ 2,5 честички, е Општина Центар, покажаа  мерењата за квалитет на воздухот што ги објави Министерство за животна средина и просторно планирање. Загадени со висока концентрација на ПМ 2,5 се и Карпош, Битола и Куманово, додека за останатите општини податоци нема. Единствено во Тетово мерењето ...

Повеќе »

Високо загадување на воздухот во повеќе градови

Утринава е регистрирано високо загадување на воздухот во повеќе градови во Македонија. Мерните станици утрово во 9 часот измериле висока застапеност на ПМ10 честичките во Центар, Карпош, Лисиче, Гази Баба, Битола, Кичево, Тетово, Велес и Кавадарци. Средно загадување е измерено во Миладиновци, Кочани и Куманово, а многу ниско загадување во Лазарополе. ...

Повеќе »

Голема акција за чистење на Скопје

Со цел да се намали загаденоста во главниот град, градските власти од општина Бутел ја почнаа големата акција за чистење на улиците, која ќе се спроведува во сите скопски општини во период од 20-тина дена. „Град Скопје во соработка со Агенцијата за вработување и Министерството за труд и социјална политика ...

Повеќе »

Град Скопје ќе расправа за бесплатен градски превоз и автобуси до средно Водно за викенд

По предлог на градоначалникот Петре Шилегов, Советот на градот Скопје денеска како 11 точка ќе расправа за бесплатен јавен превоз во деновите кога ќе има големо загадување на воздухот. Со оваа одлука Советот ќе го овласти градоначалникот со решенија да го утврдува времетраењето кога ќе почнува и кога ќе завршува ...

Повеќе »

Од аерозагадување зголемена бројката на деца со респираторни заболувања

Во тетовско секоја година се зголемува бројката на деца заболени од респираторни заболувања, кое најчесто се појавува како последица од аерозагагадување, велат од Центарот за јавно здравје Тетово. Загадениот воздух според многу истражувања, влијае и на зголемениот борј на мозочни удари, крвниот притисок а кај некои пациенмти предизвикува и карцином. ...

Повеќе »

На годишно ниво во Скопје од аерозагадување умираат по 1000 лица

Статистиката на Институтот за јавно здравје, говори дека 20 до 30 % од населението во Скопје на годишно ниво, умира од аерозагадување а до 30 % од луѓето се разболуваат од загадениот воздух кој секојдневно го дишат во Македонската метропола. Ваквите црни бројки беа соопштени на Меѓународната научна конференција за ...

Повеќе »

Британска студија: 9 милиони луѓе годишно умираат од загадувањето

Околу 9 милиони смртни случаи низ целиот свет се поврзани со загадувањето во најразлични форми, како што е аерозагадувањето, загадувањето на почвата, водата или професионалното загадување, покажува новото истражување објавено во британскиот магазин „Лансет“. Аерозагадувањето најмногу придонесува за рана смрт, покажува најновото истражување на комисијата за загадување и здравје. Оваа ...

Повеќе »

Коритото на тетовската река Пена наликува на дива депонија

Коритото на тетовската река Пена на повеќе локации наликува на дива депонија. Несовесните граѓани фрлаат се и сешто. Од градежен шут, опрема од домаќинства, до разновиден комунален смет. Често во реката се истураат и фекалии собрани од септичките јами од домаќинствата, кои живеат во селата во близина на Тетово. Граѓаните ...

Повеќе »

До крајот на неделава се очекува целосно да се расчисти дивата депонија на влезот од Тетово

Речиси сиот смет од локацијата кај дивата депонија на влезот од Тетово е остранет. Директорот на Јавното комунално претпријатие Тетово Џелал Цека, вели дека за неколку дена местото ќе биде чисто, по што ќе изврши дезинсекција, дезинфекција и дератизација. Тој додава дека, некои приватни камиони истураат ѓубре на дивата депонија ...

Повеќе »

Иницијатива до Владата да преземе итни мерки против загадувањето

Тринаесет граѓански иницијативи и здруженија бараат од Владата да преземе итни и конкретни чекори за подобрување на состојбата со животната средина во Македонија со акцент на екстремно загадените воздух и почва. Во иницијативата испратена до сите надлежни институции детаљно се наведени барањата и роковите до кога се очекува да бидат исполнети од ...

Повеќе »

До 2050 година во океанот може да има повеќе шишиња, отколку риба

Нивоата на рециклирање ширум светот се ниски и ако сегашните стапки се одржуваат до 2050 година, океанот ќе има повеќе пластика отколку риба. Ова го велат активистите кои учествувале во „Неделата на нулта отпад“. Тие посочуваат неколку начини на кои да го намалиме користењето на пластиката, која ја загадува планетата ...

Повеќе »