Загреб – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Загреб

„Фиќо” во Загреб доби дипломатски таблици

Стар модел од автомобилите Застава 750, популарниот „Фиќо”, заврши во возниот парк на Амбасадата на Индонезија во Загреб, и доби дипломатски таблици. Поранешниот сопственик Миљенко Ханжек се пофали на Фејсбук дека неговото црвено „Фиќо“ е првото во Загреб што добило дипломатски таблици. – Пред неколку месеци минуваа и забележаа дека ...

Повеќе »

Македонија поставува нови стандарди во Загреб: Ракометари направија историски подвиг на ЕП

Македонската ракометна репрезентација синоќа славеше против Црна Гора со 29:28. Оваа генерација предводена од селекторот Раул Гонзалез ќе остане запишана во македонската ракометна историја на Европските првенства. Македонија за првпат во својата историја на Европските првенства стартуваше со две победи во првите два натпревари. По Словенија, синоќа падна и Црна ...

Повеќе »

Гаврани го нападнаа Загреб, никој нема намера да ги уништи

Во некои делови од главниот град на Хрватска се појавиле големи јата гаврани кои ги напаѓаат граѓаните. Птиците го растураат ѓубрето и предизвикуваат штета на различни начини. Граѓаните апелираат до градските власти да преземат нешто, но засега никој не презема ништо за уништување на гнездата. Последното пребројување на гаврани во ...

Повеќе »

Со „Животот е прекрасен“ МНТ учествува на 41-то издание Денови на сатирата во Хрватска

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов гостува на Денови на сатирата во Загреб на 18 јуни, со почеток во 20 часот, на големата сцена во Хрватско народно казалиште. На 2 јуни оваа година се отвори 41-то издание Денови на сатирата „Фидел Хаџиќ“ во ...

Повеќе »

МНТ со „Животот е прекрасен“ на 41. издание на Денови на сатирата во Загреб

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов гостува на 41.Денови на сатирата во Загреб, на 18 јуни со почеток во 20 часот на големата сцена во Хрватско народно казалиште. Фестивалот Денови на сатирата беше отворен на 2 јуни во организација и реализација на Сатиричниот ...

Повеќе »

Студентите од Загреб ги поддржаа протестите на белградските студенти

Студентскиот парламент на Универзитетот во Загреб ги поддржа белградските студенти, кои организираа „Протест против диктатурата“ во текот на три недели против изборот на српскиот премиер Александар Вучиќ за претседател на земјата и поради целосната ситуација, особено во образованието – пренесува Хина. – Хрватска и Србија имаат исти проблеми. Ние се ...

Повеќе »

Вардар и Загреб го играат четвртото полуфинале во СЕХА лигата

Ракометарите на Вардар и на Загреб попладнево во Брест, Белорусија по четврти пат ќе играат меѓусебе во полуфиналето на завршните турнири од СЕХА лигата, инаку имаат одиграно уште два натпревара (едно финале и еден дуел за трето место). Македонскиот шампион Вардар има три победи во полуфиналните натпревари (на сите дуели), ...

Повеќе »

Партизан и Цедевита ќе играат мајсторка

Екипите на Партизан и на Цедевита ќе одиграат уште еден натпревар во полуфиналето од регионалната кошаркарска АБА лига, откако синоќа во Белград „црно-белите“ победија со 74:73 и изедначија на 1-1 во победи. Партизан по почетните минути го презема водството и ја имаше контролата на резултатот до самиот финиш кога следуваше ...

Повеќе »

Македонец, Босанец и Сириец осомничени за силување на девојка во Хрватска

Полицијата во Загреб уапси Македонец, Босанец и Сириец, кои барале азил во Хрватска. Тие се осомничени дека дрогирале и силувале 22-годишна девојка. Според хрватските медиуми, се работи за 43-годишниот Македонец И.С.,  40-годишниот Босанец А.Х. и 30-годишниот Сириец Б.А.. Хрватската полиција против нив поднела кривична пријава за силување, по што поради ...

Повеќе »

Тројца ракометари на Вардар во изборот на ЕХФ

Вардар во саботата го совлада Загреб во натпревар од 10.коло од Лигата на шампионите, а за добрата игра и потезите од тој дуел ЕХФ тв тројца ракометари на македонскиот првак ги смести во изборот на трите категории за оваа рунда. Во тимот на колото се Алекс Душебаев на позицијата десен ...

Повеќе »

ФФМ ја претстави идејата за регионално натпреварување во младински категории

На конструктивен состанок со клубовите од Првата лига во „Куќа на фудбалот“, координаторот за младинските категории во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Зоран Стратев ја претстави идејата за формирање регионално натпреварување за млади категории. Во ова натпреварување би биле вклучени младински екипи од Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Унгарија, ...

Повеќе »

Оддадена последна почит на пејачката Љупка Димировска (Фото)

Во Загреб се одржа комеморација по повод смртта на пејачката Љупка Димитровска-Калоѓера, на која присуствуваа многумина нејзини роднини и пријатели. Меѓу оние кои дојдоа за последен пат да се простат од „вечната девојка од хрватската естрада“, како што во Загреб ја именуваа славната поп пејачка со македонско потекло, беше и оперскиот ...

Повеќе »