закана – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: закана

Блумберг: Криптовалутите се најголема закана во 2018-та

ИТ експертот Џејсон Блумберг објави статија во „Форбс“ во која предупреди дека илегалното тргување со криптовалути е најголемата закана во 2018-та и дека треба со закон да се забрани. „Минатата недела напишав статија за илегалното тргување со криптовалути – за тоа како хакерите вградуваат софтвер за трансакција на криптовалутите во ...

Повеќе »

Трамп ѝ се заканува на Северна Кореја со „втора фаза“

Претседателот на САД јасно стави до знаење: доколку не успеат новите санкции против комунистичката земја, конфликот околу Северна Кореја може натаму да ескалира и да стане „многу сурова работа“. САД воведуваат нови санкции за Северна Кореја, „најголеми досега“, рече претседателот Доналд Трамп. Со овие мерки се опфатени над 50 брода ...

Повеќе »

Столтенберг: Русија не е закана за НАТО

НАТО не ја гледа Русија како закана за која било членка на Алијансата, рекол во интервју за „Форин полис“ генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Не гледаме никаква закана од Русија кон која било членка на НАТО и поради тоа многу сум внимателен што се однесува на големите шпекулации за ...

Повеќе »

Сашо Тасевски добил заканувачко писмо

Во МВР С.Т. од Скопје пријавил дека вчера во 10,30 часот, во службената канцеларија на Драмски театар-Скопје, пристигнало писмо адресирано лично до него. Откако го отворил писмото забележал дека во истото има напишана порака со заканувачка содржина за него и за други лица. Пријавителот појаснил дека вакви пораки со заканувачка ...

Повеќе »

Маж се заканил дека ќе ја запали зградата на Општина Арачиново

Вчера попладне, во канцеларијата на градоначалникот на Општина Арачиново влегол маж и се заканил дека ќе ја запали општинската зграда, по што заминал. Како што извести полицијата, случајот бил пријавен вчера, пет часа по заканата.

Повеќе »

Словенија се закани со тужба против Хрватска пред Европскиот суд

Словенија ќе ја тужи Хрватска пред Европскиот суд во Луксембург доколку таа не соработува во имплементацијата на спорната арбитражна пресуда за границата меѓу двете земји, се закани словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец. Лидерите на трите партии од владејачката коалиција се договорија на состонок во Љубљана дека Словенија треба ...

Повеќе »

Трамп: Ако треба, ќе ја уништиме Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединетите нации изјави дека „Америка постојано ќе биде на прво место“ и остро ги критикуваше режимите во Северна Кореја и Иран. Тој додаде и дека не сака конфликти и судири, но предупреди дека во случај да биде загрозена, Америка би ...

Повеќе »

Северна Кореја им се закани на САД со „најболен удар“ поради санкциите од ОН

Северна Кореја им се закани на САД со задавање „најболен удар“ кој воопшто го имале, откако ОН наметнаа нови санкции на земјата. Претставникот на Пјонгјанг во УН го обвини Вашингтон дека одбрал „политичка, економска и воена конфронтација“. Санкциите на ОН се обид да го намалат горивото и парите на Северна ...

Повеќе »

Италија ѝ се заканува на ЕУ дека ќе ги затвори пристаништата поради „презаситеност“

Италија вчера побара од Европската Унија да помогне во прифаќањето на африканските емигранти и ја истакна можноста од затворање на своите пристаништа за спасувачките бродови за да изврши притисок врз партнерите од ЕУ, јавува Фајненшал тајмс повикувајќи се на информирани извори. Италијанскиот амбасадор во ЕУ Маурицио Масари се сретнал со ...

Повеќе »

Алаѓозовски бара од директорот на МНТ дисциплински да го казни Михајловски за заканите кон Тричковски

Министерството за култура одговори на барањето на Здружението на новинари на Македонија да поведе дисциплинска одговорност за актерот и уметнички директор на Македонскиот народен театар, Тони Михајловски, поради неговите закани по живот упатени на адреса на новинарот Бранко Тричковски. Од Министерството оценуваат дека „најостро го осудуваат јавно искажаниот говор на ...

Повеќе »

Рајола: Не е поради парите, на Донарума му се закануваа

Менаџерот на голманот Џиџи Донарума, Мино Рајола, открива дека неговиот клиент не го продолжил договорот со Милан бидејќи чувствувал „закани од страна на клубот“. Рајол рекол дека спортскиот директор на Милан, Масимилијано Мирабели, константно го притискал Донарума да потпише нов договор заканувајќи му се дека доколку тоа не го направи ...

Повеќе »

ИСИС со закани до Европа

“Ќе предводиме света војна против злото во Европа за време на Рамазан” Ова е апелот на ИСИС до своите следбеници, објавен преку соопштение на почетокот од рамазанските пости. ИСИС преку видео порака насловена “Каде се лавовите на војната?” ги повикува своите браќа да ги напаѓаат Европејците во нивните домови, на пазарите, ...

Повеќе »

Истанбул: Полицаец се заканува со самоубиство во психијатриска болница

Еден турски полицаец кој се лекува во психијатриската болница во Истанбул се заканува дека ќе се самоубие. Како што пренесуваат турските медиуми, тој дошол на третман во болницата, а потоа се заклучил во една соба со пиштол во раката. Истите извори пренесуваат дека турската полиција преговара со него. Пред болницата ...

Повеќе »