Закон – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Закон

Законите за медиуми и за Македонска радиодифузија на владина седница

Владата на денешната 55. седница ќе го разгледува предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, како и предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за основање на јавно претпријатие Македонска радиодифузија. На предлог на Министерството за правда, пред владините министри денеска ќе се најде и ...

Повеќе »

20 отсто зеленило на секоја градежна парцела, предвидува новиот закон за урбано зеленило

Најмалку 20 отсто зелена површина треба да има секоја градежна парцела. Ова се предвидува со Законот за урбано зеленило, усвоен вчера во Собранието. Во законот стои дека секоја општина има обврска за изработка на зелен катастар, односно попис на целото зеленило, по број, вид и состојба, а внесен е стандардот ...

Повеќе »

Манчевски: Законот за аудиовизуелни услуги нема да биде повлечен

Законот за аудио и аудиовизуелни услуги нема да биде повлечен, но остануваме отворени за дискусија, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во врска со забелешките од одредени здруженија дека законот е противуставен и дискриминаторски. „Би сакал да знам зошто овие здруженија на многуте јавни дебати што ...

Повеќе »

Донесен Законот за употреба на јазиците: ВМРО – ДПМНЕ реагира дека е противуставен

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан. Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Измените на Законот за пушење проследени на пленарана седница во Собранието

Собраниската Комисија за здравство на денешната седница со четири гласа „воздржан“ и два „против“ го проследи на понатамошна постапка на пленарана седница во Собранието Предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето по скратена постапка, поднесен од пратениците на СДСМ и ДУИ. Целта на измените е бришење на дел ...

Повеќе »

Такси-превозниците нема да полагаат за меѓународен сертификат по англиски јазик

Министерството за транспорт и врски најави дека почнува процесот на подготовка на измените во Законот за превоз во патниот сообраќај. Со измените, за кои во оваа фаза се прибрираат мислења на Единствениот регистар на прописи, се предвидува укинување на условот такси-превозниците задолжително да поседуваат меѓународен сертификат за познавање англиски јазик. Сегашниот ...

Повеќе »

Царовска: Направени се законски измени за поголеми права на лицата со попреченост

На одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска рече дека направени се законски измени за поголеми права на лицата со попреченост, како што е персоналната асистенција. – Долги години сме сведоци дека нашите сограѓани кои се соочуваат со попреченост беа дискриминирани, немаа пристап ...

Повеќе »

Барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошкоски се’ уште во Кривичниот суд

Кривичниот совет од Одделението за организиран криминал при скопскиот Кривичен суд се уште постапува по барањето за екстрадиција на поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски – велат за Македонската информативна агенција од Министерството за правда. Посочуваат дека роковите до кои треба да се ...

Повеќе »

Пратениците ќе расправаат за Законот за стечајци

Собранието ќе ја продолжи 12 седница на која треба да расправа за предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата. Законот е поднесен од пратеници од парламентарното мнозинство, а со него се очекува да се реши статусот на стечајците кои не беа ...

Повеќе »

До Собранието поднесени законите за минимална плата, за стечајците и укинувањето на радиодифузната такса

Законот за минимална плата, за стечајните работници и за укинување на радиодифузната такса парламентарното мнозинство ги поднесе до Собранието на Република Македонија. Според нив, како што стои во соопштението, овие закони од клучно значење ќе придонесат за повеќе пари кај граѓаните, за намалување на социјалните разлики и за исправање на ...

Повеќе »

Законот за јазиците, пред пратениците на 13 септември

Законот за јазици  е доставен до Собрание и ќе биде ставен на дневен ред до 13 септември – најави денеска вицепремиерот задолжен за европскит прашања, Бујар Османи Законот за јазици е со европско знаменце, потенцира Османи, кој очекува за истиот да гласаат сите политички партии. „Нашите информации се дека ќе ...

Повеќе »

Османи: Законот за јазици денеска на владина седница

Владата планира да го затвори легислативниот дел од Рамковниот договор и уште денеска на седница на Влада да помине Законот за јазици, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Османи за ова го информирал и побарал поддршка од претседателот Иванов. За новиот ...

Повеќе »

Иран: Државата ќе им купува дрога на зависниците

Парламентарната комисија на Иран го одобри нацрт-законот со кој се предвидува токму државата да ги снабдува наркозависниците со наркотици. Како што пренесоа техеранските медиуми, целта е да се одалечат зависниците од замките на криумчарите и дилерите. Со тоа што државните институции ќе бидат тие кои ќе ги снабдуваат потребните дроги и ...

Повеќе »

Павлоски: Таргетот на СЈО се стотина луѓе од ВМРО ДПМНЕ

СЈО за да одработи за СДС се обидуваше со пари да купи и обезбеди лажни изјави во поткрепа на монтираните случаи. Таму каде што не поминуваше поткупот, СЈО се служеше со закани и заплашувања врз лица за да признаат или потврдат нешто што не се случило.  Тоа е така затоа ...

Повеќе »

Туфегџиќ: Законските измени не предвидуваат да се пушти внатре во угостителските објекти

Шестмина пратеници од владејачкото мнозинство поднесоа предлог за измена на Законот за заштита од пушењето во скратена постапка. Ова предизвика лавина реакции на социјалните мрежи, пратеничката Ивана Туфегчиќ вели се работи за недоразбирање. Измените на Законот воопшто не предвидуваат пушење во затворени простории, реакциите на граѓаните се резултат на недоразбирање ...

Повеќе »

ЕУ презема мерки против Унгарија поради законот за НВО

Унгарија е соочена со проблеми со Брисел: поради контроверзниот закон за невладини организации, Европската Комисија отвори постапка против Унгарија. Европската Комисија отвори постапка против Унгарија поради законот за НВО. „Темелно го проверивме новиот закон за невладините организации и дојдовме до заклучок дека тој не е во согласност со правото на ...

Повеќе »

Комората на архитекти и инженери бара измени во Законот за градење

Комората на овластени архитекти и инженери на Република Македонија бара измени во Законот за градење. Оттаму, своите забелешки денеска ги предочија на средба со министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски. Архитектите и инженерите бараат  во Законот за градење да се измени делот со категоризација на градби. Тие велат дека ...

Повеќе »

Во Германија укинати пресудите за хомосексуалците

Се проценува дека околу 50.000 геј мажи се осудени според овој закон, а околу 5.000 од нив се се уште живи. Германскиот парламент изгласа укинување на пресудите за 50.000 геј мажи, осудени поради хомосексуалност врз основа на закон од времето на нацизмот, а кој останал во сила и после војната. ...

Повеќе »

Унгарија го усвои Законот за НВО финансирани од странство

Парламентот на Унгарија го усвои денеска Закон за невладини организации кои се финансираат од странство. Законот е усвоен и покрај протестите на меѓународната заедница, а се смета дека неговата цел е американскиот милијардер Џорџ Сорос, кој во Будимпешта го основа Централниот европски универзитет, пренесува Танјуг. Законот, за кој денеска гласаа ...

Повеќе »

Поднесена тужба против Роналдо за даночно затајување

Шпанскиот весник Марка пишува дека против фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, обвинителот Позуело де Аларкон покренал постапка за затајување данок. Во тужбата се наведува дека Кристијано Роналдо ги искористил „дупките во законот“ слично како што тоа го напаравил неговиот колега од Барселона, Лионел Меси, за да не плати данок. ...

Повеќе »