Тагови: занимливости

Природно белење на забите

Белењето на забите е скапа процедура која не секој може да си ја дозволи. Не е и потребно, бидејќи има доволно природни производи, кои имаат својство прекрасно да ги белеат на забите, да ги избришат дамките и плочите и да ја направат насмевката заслепувачка. Кокосово масло Кокосовото масло има антибактериски ...

Повеќе »

Првиот робот кој ќе зачекори на површината на Марс

Роботот Валкира (Valkyrie) во блиска иднина би можел да “добие задача” да го подготви теренот за доаѓање на луѓето на Марс. Но за почеток мора да научи да оди. Проблемот овде претставува исклучително непристапниот терен на Марс, па роботот, кој инаку може да оди на рамно, треба да научи да ...

Повеќе »

Трамп упадна на туѓа свадба (видео)

Кристен Пјатковски и Такер Гледхил го доживуваа еден од најзначајните денови во нивниот живот, кога на нивната свадба ненадејно влета американскиот претседател Доналд Трамп.   Имено, Пјатковски и Гледхил ја одржувале свадбата во Голф клубот на Трамп во Њу Џерси и не ни помислувале дека на прославата ќе се појави американскиот ...

Повеќе »

Салма Хајек раскажа како Доналд Трамп ја поканил на состанок

Актерката со мексиканско потекло Салма Хајек во емисијата The Daily Show раскажа дека минатата есен претседателот на САД Доналд Трамп ја поканил на состанок. Таа вели дека откако ја одбила понудата тој почнал да пласира лажни вести и информации за неа преку порталот National Enquirer. На прашањето на водителот „Дали ...

Повеќе »

Исчезнато куче по 6 години се врати кај сопственичката

Седумгодишниот патердејл териер Мичи исчезна од својот дом во ангискиот округ Јоркшир пред шест години. Нејзината сопственичка Шерил ја барала неколку месеци, но на крај се помирила со тоа дека најверојатно никогаш повеќе нема да ја види својата миленичка. Кога кутрето исчезнало, Шерил имала само едно дете синот Елиот. Но ...

Повеќе »

Се’ за храна: Погача со фил од тиквички и сирење

Мека како душа, со превкусен фил од тиквички и сирење! Баш вака може да се опише убавата погача со фил од тиквички и сирење, која ја приготви Невена. Таа вели: „Преубаво, меко, полнато лепче погодно за доручек или вечера со чаша јогурт“. Состојките кои ви се потребни за подготовка на ...

Повеќе »

 Поука од дедо

Дедото му објаснува на својот внук за трагедиите кои ги видел во својот живот па му вели: „Чувствувам дека во моето срце се борат два волци. Едниот е одмаздољублив, бесен и насилен. Другиот е мил и полн со сочувство и добрина“. „Дедо, и кој волк ќе победи во борбата за ...

Повеќе »

Десет изненадувачки факти за среќата

Порталот „Базфид Видео“ избра неколку факти за среќата, од кои веројатно некои веќе и ги знаеме, но секогаш може да научиме нешто ново… Еве ја листата: 1. Жолтата боја не прави посреќни. 2. Колку повеќе си ги прегрнувате децата додека се малечки, толку посреќни тие ќе бидат кога ќе пораснат. ...

Повеќе »

Се’ за храна: Темно чоколадо: црно, но здраво!

Дали знаете дека темното чоколадо може да се јаде и при диета? Тоа е сојузник на добрата линија, а бидејќи се смета за здрава ужина се препорачува да се консумира секој ден по две до три коцки. Древните Маи го сметале за храна на боговите и не погрешиле: чоколадото е добро ...

Повеќе »

Се’ за храна: Лимонот сојузник за припрема на храната на најмалку 7 начини

На сите ни е познато дека лимоните се корисни за разни нешта, од лимонада, па до употреба во кујната, како за готвење, така и за чистење. Овој пат, ќе обрнеме повеќе внимание од кулинарска гледна точка и ќе ги обработиме можностите кои го прават лимонот сојузник за припрема на храната. ...

Повеќе »

Игра за досада: Телепортирај го вонземјанинот

Отстранете ги сите блокови и овозможете им на вонземјаните да стигнат до блокот за телепортирање. За да ја исполните целта ќе треба малку да употребите логика, како и основни познавање на физиката. Кога ќе успеете да стигнете до блокот за телепортирање, веднаш преминувате на следното ниво. Вкупно има 90 нивоа, ...

Повеќе »

Марко Марк и три млади дами како судија на Евровизија

Македонската жири комисија годинава ги има најмладите членови меѓу останатите судии, заедно со оние од Украина, а станува збор три дами и двајца припадници на посилниот пол. Според Европската радиодифузна унија, секој од нив ги исполнува условите да одлучува за квалитетот на песните, односно се докажани имиња на сцената. Имено, ...

Повеќе »

Дневна доза хумор: Забавни и „луди“ мачки (Видео)

Иако некои луѓе не ги поднесуваат, за многумина мачките се омиленото домашно милениче. Познавачите велат дека ако чувате мачките го чуваат менталното здравје на нивните сопственици. Тие исто така штитат од негативното влијание на компјутерот, имајќи предвид дека ги апсорбираат зрачењата и негативните влијанија од компјутерот. Понекогаш важат засебични суштества ...

Повеќе »

Лав се исплаши од балон од сапуница (Видео)

Вработените во зоолошката градина во англискиот град Броксборн решиле да му подготват изненаување на белиот лав, Мото по повод неговиот десетти роденден, но кога пред него падна мал балон од сапуница тој се преплаши и побега. Балонот паднал на земја и пукна, што тоа го исплаши Моту. Сето тоа го ...

Повеќе »

Преку наградна игра на Gillette до убавините на Барселона!

Сместена на средоземниот брег во устието на реките Џубрегат и Базос, признаена за глобален град поради нејзината голема улога во трговијата, медиумите и уметностите, Барселона би можела да биде вашата следна дестинација за прекрасното патување по кое копнеете! Gillette, со својата најновата наградна игра,  е овде за да ви помогне ...

Повеќе »

Што прават кучињата кога се сами дома (Видео)

Кучето е најдобар пријател на човекот… но и најголем бељаџија кога не сте дома 🙂

Повеќе »

Јана штотуку ја имаше првата проба во Киев

После првата проба на евровизиската сцена во Киев оценките од присутните новинари за нашата Јана Бурчевска се. Луѓе на сцена: 1 Вокални способности: 3,5 Сценски настап: 3,4 Специјални ефекти: 2,5 Позадина: 4 Изглед: кусо зелено фустанче и високи чизми Jana 🇲🇰 will definitely not be dancing alone during her performance ...

Повеќе »

Трамп има копче за Кока-Кола на работното биро

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги изненадува медиумите со низа свои постапки. Овој пат тоа е поставувањето црвено копче на неговото биро во Белата куќа. Копчето, како што информираат американските медиуми е за активирање – носење Кока-Кола. Иако со децении на бироата на американските претседатели има црвено копче, ова е ...

Повеќе »

Ким Кардашијан во бикини и без Фотошоп

36-годишната ријалити ѕвезда и мајка на 2 дечиња, уживаше на плажа со уште неколку пријателки и по тој повод облече минијатурно бикини. Ништо тука нема чудно, освен нејзиниот задник со целулит, кога не е фотошопиран:

Повеќе »

Мудроста на орелот не ослободува од минатото

Митот за орелот кој кружи на интернет е стар исто онолку колку што постои оваа мноќна птица. Се пренесувал од колено на колено како симболично објаснување за созревањето на човекот. Во тоа време човекот живеел во многу поголема усогласеност со природата, а растењето, животот и смртта тогаш можеле да се ...

Повеќе »
Close