здравство – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: здравство

Социјално загрозените жени без пристап до програмите за борба против рак на грло на матка

Жените од социјално загрозените семејства немаат еднаков пристап со останатите до програмите за борба против рак на грло на матка – велат од Здружението Борка. Министерството за здравство да ја зголеми имплементацијата на програмите кои се однесуваат на борбата против рак на грло  на матка. Ова е пораката која денеска ...

Повеќе »

Османи: Очекувам со Филипче да ја унапредиме апсорпцијата на странска помош во здравството

Реформите во здравството се тешки, напорни, но и скапи, а клучен предизвик е обезбедувањето финансиска поддршка за нивното спроведување, истакна заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на средбата со новиот министер за здравство, Венко Филипче. На средбата беа отворени прашањата за предизвиците на здравствениот систем, предвидените ...

Повеќе »

Филипче: Нема инсулинска криза

  Нема инсулинска криза во Македонија – тврди новиот министер за здравство, Венко Филипче. Сепак, тој признава дека постои недостиг на инсулин во земјава, а причината ја лоцира кај процедурата за набавка. Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Венко Филипче избран за нов министер за здравство

Со 62 гласа „за“, еден воздржан, и ниту еден „против“ Собранието  попладнево го избра др. Венко Филипче за министер за здравство. Премиерот Зоран Заев пред пратениците образложи дека поради локалните избори, а заради правото на избор на тогашниот министер за здравство Арбен Таравари да биде кандидат за градоначалник му престана мандатот ...

Повеќе »

Околу 95 отсто од граѓаните во Македонија се здравствено осигурани

 Во Македонија 95 % од граѓаните имаат сеопфатно универзално здравствено осигурување. Се забележува разлика во бројот на граѓани на кои државата им го плаќа осигурувањето, и оние кои  по статистички податоци се сиромашни, но и неусогласување во она што таа го плаќа  и колку реално системот троши на нив. Ова ...

Повеќе »

Амбуланта за дигестивна ендоскопија денес е отворена во општа болница Кавадарци, откриени и првите случаи на карцином на дебелото црево

Aмбуланта за дигестивна ендоскопија, каде се врши гастроскопија и колоноскопија или снимање на долен и горен дигестивен тракт започна со работа, денеска во општата болница во  Кавадарци каде беше промовиран  и новиот апарат за колоноскопија. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Фокус: Комисијата утврдила дека медициснкиот персонал нема вина за починатите бебиња,инспекторатот ќе испитува дали имало хигиенски пропусти

Kомисијата за стручен надзор на работата на Клиниката за гинекологија, што ја формираше Министерството за здравство за овој случај, констатирала медицинскиот персонал постапил според предвидените медицински протоколи на 21 овој месец, кога за една ноќ починаа 4 бебиња – пишува Фокус. „Даден е соодветен третман пред породувањето, запазени се правилата ...

Повеќе »

Турското Министерство за здравство бара затвор за сурогат мајчинство

Турското Министерство за здравство бара затворски казни за сурогат мајчинството – објави весникот „Хуриет Дејли Њуз“. Институцијата работи на предлог за криминализирање на овој вид мајчинство и бара законски промени со кои ќе бидат воведени казни затвор од две до пет години. Министерството ќе достави предлог за законска измена, со ...

Повеќе »

Таравари се сретна со директорот на СЗО

Министерот за здравство Арбен Таравари за време на посетата на Будимпешта, вчера остварил средба со генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом, соопшти министерството. Ова е инаку прва средба на македонски Министер за здравство со генерален директор на СЗО по речиси 20 години. За време на средбата министерот Таравари уште еднаш ...

Повеќе »

Од денес почнува со работа гинекологот во Шуто Оризари

Шуто Оризари е само една од општините низ Македонија во која жените немаа пристап до матичен гинеколог. Со одлука на Министерството за здравство, уште во јули беше најавено дека во амбулантата во Шуто Оризари доаѓа доктор-гинеколог, со што ќе се обезбеди соодветна и постојана гинеколошка заштита на жените.  На оваа ...

Повеќе »

Детската болница – Козле воведе лабораториски испитувања и во трета смена

Министерството за здравство  информираше дека од минатата недела на Детската болница -Козле, е воведена можноста за вршење комплетни лабораториски испитувања и во трета смена. Сите пациенти кои имаат потреба може во било кое време да се јават на дежурен лекар каде ќе добијат комплетна здравствена услуга, вклучувајќи ги и потребните ...

Повеќе »

Викторија Јовановска ќе биде новата директорка на Клиниката за Гинекологија

Викторија Јовановска ќе биде новата директорка на скопската Клиника за Гинекологија, од каде што директорската фотеља ја напушта досегашната директорка, Марија Хаџи Лега, неофицијално дознава Фокус. Според нашите информации, доцна синоќа околу 1 часот е донесена одлука за разрешување на повеќе директори на скопските клиники и здравствените домови низ државата, така што ...

Повеќе »

Здравствената реформа на Трамп „се ниша“

Републиканците во Сенатот се откажаа од спорниот предлог-закон за здравствена реформа и планираат укинување на Обамакер, без соодветна замена. Плановите на американскиот претседател Доналд Трамп за ревизија на здравствената реформа воведена од Барак Обама, претпрпеа тежок неуспех. Лидерот на мнозинството во Сенатот Мич Меконел, изјави дека очигледно намерата да се ...

Повеќе »

Инспекции упаднале на пет клиники – хигиената на Гинекологија и Трауматологија не е на задоволително ниво

Хигиената на Гинекологија и Траумотологија не е на задоволитетлно ниво, утврдиле синоќешните инспекции. Како што информираат од Министерството за здравство. Синоќа, во вечерните часови, по насока од министерот за здравство, д-р Арбен Таравари, инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат извршија ненајавен инспекциски надзор во пет јавни здравствени установи. Целта ...

Повеќе »

Таравари: Во Министерството за здравство се делеле хонорари од пет просечни плати

Вработени со договор на дело во Министерството за здравство добивале енормно високи хонорари,  кои биле и пет-шест пати повисоки од просечната плата во земјава. Ова го потврди денеска министерот за здравство, Арбен Таравари. Тој не откри конкретно за кого станува збор, но вели дека станува збор за поголема група луѓе кои ...

Повеќе »

Смена на директори во Клинички центар, на местото на Ристески дојде Васев

Нино Васев е нов директор на Клиниката на онкологија, а досегашниот директор Милан Ристески е разрешен со решение на министерот за здравство Арбен Таравари. Ристески беше еден од учесниците во нередите во Собранието на 27 април. Васев е доктор од истата клиника. На Клиниката за неврохирургија за в.д. директор беше ...

Повеќе »

Таравари поништи одлука за зголемување на доплатата на лековите

Министерот за здравство, Арбен Таравари денеска соопшти дека поништил одлука донесена на 26 мај од Управниот одбор на Фондот за здравствено осигурување на Македонија за изменување и дополнување на одлука за утврдување референтни цени на лекови кои се на Листата на лекови кои паѓаат на товар на Фондот. Тој појасни дека ...

Повеќе »

Трамп ја доби првата битка против Обамакер

Американскиот Конгрес вчера го усвои предлог-законот со кој се поништува поголем дел од Достапното здравствено осигурување, таканаречениот Обамакер, и го заменува со новиот здравствен план на републиканците. Ројтерс истакнува дека станува збор за голема победа на американскиот претседател Доналд Трамп, но и дека следи големата битка во Сенатот. Со 217 ...

Повеќе »

Живот во болниците: Картони наместо завеси, вода од бунар наместо од чешма

Лани беше година на трагичниот рекорд од 261 смртни случаи на родилки и бебиња Д О К У М Е Н Т А Ц И Ј А автор: Жаклина Хаџи-Зафирова Април е. За многумина период од годината кога заедно со природата како да се будат и луѓето, уморни од студентата зима. ...

Повеќе »

Македонско здравство: Кога најблискиот лекар ти е со километри далеку

2017-та: во Македонија 35 општини сѐ уште немаат матични гинеколози. Двајца пациенти овој месец починаа во амбулантно возило кое се расипа на сред возење. Пациентите сѐ потешко доаѓаат до основни здравствени услуги.Жена Ромка од Шуто Оризари која е во осмиот месец од бременоста досега го посетила својот матичен гинеколог само ...

Повеќе »