зијадин села – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: зијадин села

Зекири: Толпата во Собрание го извикуваше моето име, не бев нападнат зашто не успеаја да дојдат до мене

Денешното рочиште за обидот за убиство на Зијадин Села од 27 април, продолжи со сведочење на пратеникот Мухамед Зекири. Тој во судницата препозна еден од обвинетите, кој беше препознат и од претходниот сведок Аљими. Станува збор за Александар Јаневски Тошта кој според првиот сведок, ја смирувал толпата што го нападнала ...

Повеќе »

Спасувачот на Села, Аљими препозна двајца обвинети во судницата

Собранискиот обезбедувач, Абдулфетах Аљими, кој е и еден од триесетте обвинети за ланскиот насилен протест во Собранието, денеска сведочи во скопскиот Кривичен суд за обидот за убиство на лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, кој се случи за време на овој протест. ,,Во прес центарот влегов една минута после ...

Повеќе »

Сведоштво на новинарка за тепањето на Села: Додека го влечеа, оставаше крвави траги

Една од новинарките кои на 27 април лани беа во Собранието, денеска во судница ги препозна лицата кои го тепале Села. По нецела година од насилните протести, таа раскажа што се случувало во законодавниот дом попладнето кога Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието. „Бевме во прес центарот, каде ...

Повеќе »

Сведочење за претепувањето на Села: Лицето му беше разобличено, уште еден удар и ќе умреше

Кога дојдов во Собранието вратите веќе беа отворени, имаше полиција но не ги одвраќаше луѓето кои беа внатре – вака сведокот Антонио К. го започна денеска своето сведочење за насилните протести во Собранието кои се случија лани на 27 април.   На денешното рочиште за овој случај, кога лидерот на ...

Повеќе »

Села бара бинационална држава со дводомен парламент

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села кој на првиот конгрес од неговата партија, беше реизбран за претседател, порача дека ќе се залага Македонија да биде бинационална држава со доводомен парламент. На конгресот беше избран централниот одбор, а се гласаше и за промена на статутот на партијата. Села рече дека ...

Повеќе »

Обидот за убиство на Села во Собранието денеска во Кривичниот суд

На обвинителна клупа ќе седнат десет обвинети дека за време на настаните на 27 април во парламентот се обиделе да го убијат пратеникот. Во кривичниот суд за денеска е закажано првото судење за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година за време ...

Повеќе »

Села ќе го продолжи лекувањето надвор од државата

Според секретарот на партијата „Алијанса за Албанците“,  Арбен Таравари, лидерот на партијата Зијадин Села се очекува да отпатува надвор од Македонија на дополнителни анализи и најверојатно ќе остане таму одреден период се до негово конечно опоравување. Според Тарававри состојбата на пратеникот Села е стабилна, но сепак потребни се уште некои ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ ниту еднаш не ги осудија изјавите на Села и Дода

Зијадин Села, човекот од кого зависи Парламентарно мнозинство на СДСМ и тиранската влада на Заев на изборите пред своите гласачи се обврза дека никогаш нема да се откаже Македонија да стане бинационална држава или во спротивност ќе бара федерализација на државата, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „СДСМ и Зоран Заев одат по ...

Повеќе »