Злоупотреба – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Злоупотреба

Кривична за екс директорот на штипски „Исар“ за набавка на 7000 метли

Секторот за внатрешни работи Штип соопшти дека поднел  кривична пријава против поранешниот директор на ЈП „Исар“,  А.Б.(43) од Штип за сторено кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување “ и против ЈТД „Џолев Компани“-Штип и И.Џ.(41) од Штип за сторени кривични дела  „фалсификување и уништување на деловни книги“ и ...

Повеќе »

Скандалот со Фејсбук поголем отколку што се мислеше

Британската фирма Кембриџ Аналитика преку Фејсбук незаконски добила на користење приватни податоци на 87 милиони луѓе, засегнати се првенствено корисниците од САД. Досега се сметаше дека за изборната кампања на актуелниот американски претседател Доналд Трамп од страна на фирмата Кембриџ Аналитика нелегално биле преземени лични податоци на околу 50 милиони ...

Повеќе »

Модерната технологија корисна но и штетна

Просветните работници се почесто алармираат дека децата прекумерно користат модерни технологии до граница на зависност. Најчесто поради користењето пред се на интернет, децата се соочуваат и со непријатни ситуации. Учениците поради користењето на социјалните мрежи се запознаваат со непознати лица, и се несвесни за опасностите со кои можат да се ...

Повеќе »

Цукeрберг: Ќе ни требаат години за да ги решиме проблемите

На „Facebook“ ќе му требаат „неколку години“ за да ги реши своите проблеми со заштитата на податоците на потрошувачите, вели ко-основачот и извршен директор Марк Цукерберг. Тој би сакал да може да се елиминираат овие проблеми за три или шест месеци, но е „потребен доста подолг период“, рече Цукерберг во ...

Повеќе »

Кривична пријава за Тодоров за „несовесно работење во службата“

Управата  за финансиска полиција до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе Кривична пријава против поранешниот министер за здравство Никола Тодоров поради сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Кривична пријава, како што соопштуваат од Финансовата полиција, е поднесена и против П.В., раководител на Единицата за имплементација на Проектот за ...

Повеќе »

Кривични пријави за ветеринар и одгледувачи на говеда од Крива Паланка

Ветеринар во подрачната единица на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во Крива Паланка, со иницијали З.И., е осомничен дека со искористување на  службената положба и неизвршување на службената должност од 2015 до 2017 година на тројца сопственици на одгледувалишта за говеда им овозможил противправна корист од 4.253.668 денари, за ...

Повеќе »

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди еврокомесарот за правда Вера Јоурова, која е во посета на САД. Во текот на мај во сила ќе влезат нови европски правила за заштита на личните податоци. – Ако некоја фирма го направи тоа во ...

Повеќе »

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. Кембриџ Аналитика „учествувала“ на избори ширум светот. Фејсбук загуби 60 милијарди долари на берзите. Професорот на Универзитетот Кембриџ кој се најде во центарот на скандалот со злоупотребените податоци на корисниците на Фејсбук, тврди дека проценките ...

Повеќе »

Талески пристигна во Судот: Ново рочиште за Транспортер

Поранешниот битолски градоначалник, Владимир Талески пристигна во Кривичниот суд во Скопје, каде денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот Транспортер на СЈО. Во „Транспортер“ обвинети се поранешниот битолскиот градоначалник Владимир Талески и уште дваесетина лица за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во ...

Повеќе »

Нова кривична пријава за бившиот градоначалник на Крива Паланка

Нова кривична пријава за Арсенчо Алексовски екс градоначалникот на Крива Паланка и две лица во детската градинка Детелинка за злоупотреби при избор на лице за вршење должност, директор во установата. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Тринаесет браќа и сестри пронајдени врзани во куќа во Калифорнија

Нивните родители се уапсени и обвинети за загрозување на здравјето и животот на децата, соопшти локалната полиција. Тринаесет браќа и сестри, на возраст меѓу две и 29 години, се пронајдени врзани и гладни во куќа во калифорнискиот град Перис, што се наоѓа на 100 километри источно од Лос Анџелес. Нивните ...

Повеќе »

Функционерите не штеделе на скапо јадење, пиење и спиење – народот плаќал

Илјадници евра за луксузни хотели, авиобилети и ресторани. Функционерите не размислуваат многу за трошењата кога плаќаат со службените картички, кои се полнат од џебот на граѓаните. ДОКУМЕНТАЦИЈА Освен редовните локални избори и предвремените парламентарни избори, ништо позначајно се нема случено во Република Македонија во 2013 и 2014 година. Заради глобалната ...

Повеќе »

Ѓоко Поповски на обвинителна клупа за набавка на полициски возила

Почнува судењето за Ѓоко Поповски, поранешнот помошник на министерот во МВР, Ѓоко Поповски во предметот на СЈО, познат како „Триста“ за злоупотреби со набавката на 300 возила за потребите на полицијата. Тимот на Јанева за него бараше, но не доби притвор. Одземен му е само пасошот, а мора еднаш во ...

Повеќе »

Владимир Талески во суд за злоупотреби со превозот на патници

За денеска е закажано првото рочиште во случајот „Транспортер“, во кој првообвинет е битолскиот градоначалник Владимир Талески. СЈО кон крајот на април поднесе обвинение за овој случај, но поради фактот што дел од обвинетите одбивале да ги примат поканите, судењето е закажано за септември. Обвинението е за злоупотреба на буџетски ...

Повеќе »

ВМРО ДПМНЕ за 300 отсто го зголемил бројот на вработени во Министерството за култура

Од 46 лица, во Министерството за култура колку што биле во 2006 година, кога СДСМ беше на власт, во јуни годинава бројот на вработени изнесувал 162 лица. Тоа значи дека бројот на вработени во време на ВМРО ДПМНЕ е зголемен за над 300 отсто. Ова е бројката што стои во ...

Повеќе »

ЕУ: рекордна казна за Гугл за манипулирање на резултати од пребарување

Повеќето интернет корисници пребарувањето го почнуваат на Гугл. Но често не добиваат соодветни резултати, веќе подолго време смета Европската комисија и сега изрече парична казна во милијарди. Европска унија го казни Гугл со рекордна паричен износ од 2,42 милијарди евра поради злоупотреба на доминатната позиција на пазарот на интернет пребарувачи ...

Повеќе »

Таравари: Во Министерството за здравство се делеле хонорари од пет просечни плати

Вработени со договор на дело во Министерството за здравство добивале енормно високи хонорари,  кои биле и пет-шест пати повисоки од просечната плата во земјава. Ова го потврди денеска министерот за здравство, Арбен Таравари. Тој не откри конкретно за кого станува збор, но вели дека станува збор за поголема група луѓе кои ...

Повеќе »

Учебници против злоупотреба на минатото

Децата не треба да ги оптоваруваме со предрасуди и омраза особено кон соседите, во време кога ЕУ нуди модел на заеднички вредности, велат од СДСМ, по најавата на премиерот Заев за отстранување на грешките од учебниците. „Фашистички крвници“, „клети душмани“, „крвни непријатели“, „крвопијци“ и други описи кои генерализираат вина на ...

Повеќе »

Поради злоупотреба, Ди Каприо го предаде Оскарот на полицијата

Леонардо ди Каприо морал да ја предаде на федералните агенти статуетката од Оскарот која која му припаѓала на Марлон Брандо. Награда која оригинално му била доделена на Марлон Брандо, а подоцна подарена на Ди Каприо, ја предале на федералните агенти како доказ во случајот со глобалниот скандал за корупција во ...

Повеќе »

Лососи, бифтеци, алкохол и цигари на државна сметка

БИРН открива како се трошеле парите во Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) за угостителски услуги. Лосос, бифтек, цигари и алкохол нарачувал поранешниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Тимчо Муцунски на државна сметка, додека бил на функцијата. Сметките што на негово име, плаќани преку фактура, биле направени во ...

Повеќе »