ивица дачиќ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: ивица дачиќ

Дачиќ: Решавање на косовското прашање само преку компромис

Во интерес на Србија, не е поништувањето на Бриселскиот договор, туку неговото спроведување, изјави министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ за Танјуг. Тој истакна дека решението за косовското прашање може да се постигне само со компромис, а убедувањето дека Србија може со сила да се присили да го ...

Повеќе »

Дачиќ: Србија нема да го менува ставот кон Русија

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека ЕУ врз Белград врши континуриано наметнување на обврската за усогласување на надворешната политика во поглед на Русија и приклучување на санкциите, но дека Србија нема да се приклучи кон канзнените мерки. – Ние сме виновни, бидејќи ги навикнавме од почетокот кога ...

Повеќе »

Дачиќ: Не се оттргнати проблемите поради кои почнаа војни на Балканот

Српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ синоќа изјави дека во Македонија владее мислење дека Србија работи против таа држава без разлика што тоа е негирано повеќепати. – Не предупредуваат од ЕУ бидејќи го користиме терминот Република Македонија.  Имаме проблеми во преговорите со ЕУ…Велат – мора ПЈРМ. Не удираат по глава ...

Повеќе »

Димитров и Дачиќ на средба во Ниш

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Србија, Никола Димитров и Ивица Дачиќ, денеска во Ниш ќе разговараат за можностите за унапредување на односите меѓу двете земји по неколкудневната дипломатската криза што беше надмината по телефонскиот разговор меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ. Предвидено е ...

Повеќе »

Дачиќ: Дел од дипломатите ќе се вратат во Скопје

Првиот заменик-премиер и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ изјави денеска дека државата ќе преземе мерки за заштита на српските интереси во Македонија, а во исто време да се преиспита оспособеноста и способноста за вршење на работа во актуелните услови во Македонија. – Веќе следната недела, по состаноците што ќе ...

Повеќе »

Дачиќ: Разграничувањето на српското и албанското е трајно решение за Косово

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека единствено трајно решение во дијалогот со Косово е разграничување на тоа што е српско и тоа што е албанско. Тој, во авторски текст објавен во „Блиц“, најави дека со претседателот на Србија, Александар Вучиќ ќе го покрене прашањето за дијалогот со Косово ...

Повеќе »

Српскиот разузнавач барал српски државјани во македонското Собрание

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ  изјави дека припадникот на српската Служба за безбедност  (БИА), Горан  Живаљевиќ во македонското Собрание ноќта кога во него упаднаа демонстранти, бил за да извести дали има српски државјани во нередите. Дачиќ вели дека Живаљевиќ не ги прекршил дипломатските протоколи, туку само си ја ...

Повеќе »

Дачиќ: Живаљевиќ требаше да извести дали при упадот во македонското Собрание има српски државјани

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека припадникот на БИА Горан Живаљевиќ со влезот во македонското Собрание ноќта кога во него упаднаа демонстранти не ги прекршил дипломатските протоколи и само ја вршел својата работа. „Не учествувал во кривично дело, само известуваше за ситуацијата во Македонија, бидејќи Србија мора ...

Повеќе »

Дачиќ: Со албанскиот народ е можно да се пронајде заеднички интерес

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Србија ќе продолжи да инсистира на дијалогот со Приштина и дека е убеден во тоа оти со албанскиот народ е можно да се пронајде заеднички интерес. „Секогаш мора да се води дијалог. Подобро да има дијалог, отколку војна. Ќе продолжиме да инсистираме ...

Повеќе »