ИД – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: ИД

ИД се закани дека ќе ги напаѓа избирачките места во Ирак

Исламска држава преку аудио снимка се закани дека ќе ги саботира, всушност ќе ги напаѓа избирачките места за парламентарните избори во Ирак, што се закажани на 12 мај. – Кандидатите и гласачите се неверници, кои застранија од патот на бог, изјави портпаролот на ИД, Абу ал Хасан ал Мухаџир во ...

Повеќе »

Ирачки авиони извршија напади врз позиции на ИД во Сирија

Ирачкото Воено воздухопловство во координација со сириската армија, денеска изврши напади врз позиции на џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија. Армијата на Ирак првично соопшти дека нападите биле извршени од „ирачката страна на границата“, но потоа нејзин претставник информира дека ирачките авиони сепак навлегле во воздушниот простор на Сирија. ...

Повеќе »

Осомничени припадници на ИД уапсени во Русија

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека нејзини припадници уапсиле неколкумина членови на џихадистичката група Исламска држава, кои планирале да извршат терориситчки напади во реонот на градот Ростов. – ФСБ откри и пресече активности на припадници на тајна ќелија на меѓународната терористичка организација ИД, се наведува во соопштението. ...

Повеќе »

Борците на ИД пукаат со оружје од НАТО, тврди сириски генерал

Сириската армија во источниот град Ал Мајадин, кој се сметаше за главно складиште на терористите на Исламска држава, пронашла толку многу оружје што ќе ѝ требаат шест дена за да го собере, соопшти бригадниот генерал на сириската војска, Хасан Сухаил, додавајќи дека поголем дел од оружјето потекнува од земји членки ...

Повеќе »

Нападнат војник во центарот на Париз

Маж вооружен со нож и со извици „Алаху акбар“ нападнал француски војник кој патролирал пред метро станицата Шателет во Париз. Нападот се случил утрово околу6:30 часот, пренесуваат француските и британските медиуми. Според овие извори напаѓачот му пришол на војникот од зад грб и го нападнал извикувајќи „Алаху акбар“. Војникот сепак ...

Повеќе »

Жител на Бања Лука го продава станот исклучиво на радикални исламисти, соседите во паника

Несекојдневен оглас за продавање стан, кој, најверојатно, е мотивиран од лошите меѓусоседски односи, ги вознемири станарите во населбата Обилиќево во Бања Лука бидејќи нивниот сосед има намера станот да им го продаде исклучиво на вахабити и на членови на ДАЕШ. „Продавам стан во населбата Обилиќево, на улица Бановиќ Страхиња, недалеку ...

Повеќе »

Контраофанзива на џихадистите во Рака, убиени 34 сириски војници

Најмалку 34 сириски војници и борци на сојузничките групи загинале во контраофанзива на Исламската држава во источниот дел на сириската провинција Рака, соопшти сириската опсерваторија за човекови права. Според информациите, џихадистите вчера успеале повторно да преземат поголем дел од територијата која под контрола ја држеа владините сили. Сириската војска се ...

Повеќе »

Што остана од калифатот на ИД?

Со повторното заземање на Мосул и Рака ставен е печат на територијалниот крај на калифатот на ИД. Но, алармот не смее да се исклучи, зашто ИД е само симптом на кризата на државност, оценува Лоај Мадхун. Нема дилема: територијално џихадистичкиот државен проект на самонаречената Исламска држава фактички пропадна. Терористите на ...

Повеќе »

Лидерката на „одредот на смртта“ на ИД е Албанка од Косово

Од просторите на Косово, во редовите на Исламска држава (ИД), во Сирија и Ирак се борат вкупно 44 жени, додека од Босна и Херцеговина 60 жени, покажуваат податоците на Косовскиот центар за безбедносни студии. Најпозната Албанка од Косово која се приклучила на ИД е Ќамиле Тахири, која има 23 години. ...

Повеќе »

Руските бомбардери нападнале цели на ИД со најмодерни ракети

Руските бомбардери во напад на позициите на Исламската држава (ИД) во Сирија користеле модерни ракети „X-101“. Во нападот биле погодени магацини и командниот центар на терористите од ИД. Руските бомбардери „Ту-95МС“ нападите ги извршиле на границата помеѓу провинциите Хама и Хомс, се наведува во соопштението на руската војска кое го ...

Повеќе »

Ајатолахот Хаменеи: Ал Багдади е дефинитивно мртов

Лидерот на Исламска држава(ИД), Абу Бакр ал Багдади, е дефинитивно мртов, објави иранската државна новинска агенција на Иран. Агенцијата информацијата ја објави цитирајќи го претставникот на врховниот водач на Иран во Револуционерната гарда на Ајатолахот Али Хамнеи, Али Ширази. „Терористот Багдади е дефинитивно мртов“, рече Ширази во четврток, без да ...

Повеќе »

ИД ја урна џамијата во која ал-Багдади прогласи калифат

Милитантите на Исламската држава (ИД), ја срушиле големата џамија Ал-Нури и нејзиниот минарет во Мосул, соопшти ирачката армија. Од оваа средновековна џамија лидерот на ИД Абу Бакр ал-Багдади пред три години прогласи „калифат“ на териториите на Сирија и Ирак. Новинската агенција на ИД, Амак, за рушењето на џамијата ја обвини ...

Повеќе »

Филипини: Исламски екстремисти држат ученици како заложници

Исламски екстремисти, припадници на Исламската држава (ИД), утрово влегле во училиште во јужниот дел на Филипините и држат неколку ученици како заложници, соопшти полицијата. Полицијата во соопштението наведува дека околу 300 вооружени лица, меѓу кои и припадници на Исламските борци за слобода на Бангсамор (БИФФ) влегле во училиштето во Пигкавајан ...

Повеќе »

Терористите од ИД повикуваат на напади ширум светот

Портпаролот на Исламска држава (ИД) ги повика следбениците да организираат напади во САД, Европа, Русија, Австралија, Ирак, Сирија, Иран и на Филипините. Агенцијата Ројтерс потсетува дека повикот доаѓа во време на светиот празник Рамазан, со напомена дека барем засега не може да се потврди автентичноста на аудиопораката на портпаролот на ...

Повеќе »

Палмира: Убиени 80 екстремисти на ИД

Воената авијација на Русија уништила три конвои на Исламската држава (ИД), во Палмира. Во нападот биле убиени 80 екстремисти на ИД. „Ноќеска припадниците на терористичката група Исламска држава повторно се обидоа да се префрлат во Палмира. Три воени конвои од Рака се упатија кон јужниот дел на земјата, користејќи три ...

Повеќе »

Руските сили истрелаа четири крстосувачки проектили врз цели на ИД во Палмира

Четири ракети „калибар” биле истрелани од фрегатата „Адмирал Есен” и подморницата „Краснодар” на рускиот ВМФ, кои се наоѓаат во источниот дел на Средоземното Море, и погодиле цели на терористичката група „Исламска држава” во реонот на Палмира, соопштуваат од Министерството за одбрана на Русија. Целите биле засолништа на терористите во Источна ...

Повеќе »

Бела куќа: Иднината на Асад зависи од самите Сиријци

Белата куќа соопшти дека САД мораат да ја прифатат политичката реалност дека иднината на претседателот на Сирија, Башар ел Асад, зависи од сирискиот народ и дека фокусот на Америка во регионот мора да биде насочен кон поразувањето на Исламска држава. ­ „Што се однесува до Асад, постои политичка реалност која ...

Повеќе »

Експлозија на автомобил бомба во Багдад, над 50 мртви

Најмалку 51 човек е убиен, а над 60 се ранети во експлозија на автомобил бомба во четврток во југозападниот дел на Багдад. Ова е трет напад во рок од три дена, а одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава(ИД). Ирачките власти соопштија дека нападот бил насочен кон продавачи на автомобили ...

Повеќе »

Тинејџерка симпатизерка на ИД осудена на шест години затвор во Германија

Симпатизерка на терористичката организација Исламска држава денеска е осудена на шестгодишна затворска казна, бидејќи во февруари минатата година на главната железничка станица во Хановер со кујнски нож нападнала и повредила полицаец. И покрај тоа што таа со своите 16 години се води како малолетна, в затвор ќе мора да помине ...

Повеќе »

На Косово седуммина осудени за поврзаност со ИД

Косовски суд осуди седуммина албанци на казна затвор за учество во борби на страната на милитантите на Исламската држава и за регрутирање припадници за оваа терористичка група. Станува збор за државјани на Косово и тие се осудени меѓу две ипол и четири ипол години затвор. Некои од нив изјавиле дека, ...

Повеќе »